Naturalnie po cesarce – czy poród siłami natury jest możliwy po cesarskim cięciu?

mat. prasowe

Chwila, gdy będziesz mogła wziąć w ramiona maluszka to najbardziej upragniony i wyczekany moment. Jednak sam poród napawa wiele przyszłych mam obawą, a nawet lękiem. Większość mam ma to szczęście, by urodzić siłami natury, jednak około 30 proc. ciąż kończy się cesarskim cięciem (głównie ze wskazań medycznych). Wiele kobiet zachodząc w kolejną ciążę, marzy o naturalnym porodzie. Czy cesarskie cięcie wykonane w przeszłości wyklucza poród siłami natury w kolejnej ciąży? Czym jest VBAC? Zapraszamy do lektury.

VBAC czyli poród siłami natury po cesarskim cięciu

Życie nie zawsze pisze scenariusze takie, jakich oczekiwalibyśmy. Czasem mimo ogromnych chęci, a nawet podjętych prób ciąża zostaje zakończona cesarskim cięciem – wszak najważniejsze jest życie i zdrowie dziecka i matki. Gdy kobieta zachodzi w kolejną ciążę, pojawiają się pytania o sposób jej rozwiązania. Czy po cesarskim cięciu możliwy jest poród naturalny? VBAC (vaginal birth after cesarian), czyli poród naturalny po cesarce jest możliwy, wyłącznie gdy zostanie spełnionych kilka istotnych przesłanek medycznych. Warto mieć na uwadze, że VBAC zawsze wiąże się z dużym zagrożeniem utraty zdrowia, a nawet życia, zarówno dla kobiety, jak i dziecka.

Cesarskie cięcie – jakie są wskazania do CC?

Cesarskie ciecie to operacja, która polega na przecięciu powłok brzusznych oraz macicy w celu wydobycia dziecka. Choć przez wielu CC bywa bagatelizowane, warto mieć na uwadze, że jest to niebłaha ingerencja chirurgiczna. Decyzja o cesarskim cięciu podejmowana jest w oparciu o konkretne przesłanki medyczne – chorobę przewlekłą matki, wadę wzroku czy budowę anatomiczną, a także ze względu na stan maluszka – choroby bądź nieprawidłowości wykryte w przebiegu ciąży. Więcej o ciąży i badaniach kontrolnych przeczytasz na stronie: allegro.pl strefa ciąży Zdarza się, że skaczące tętno czy zatrzymanie akcji porodowej decydują o tym, że poród, który przebiegał fizjologicznie, zakończony zostaje cesarskim cięciem.

Poród naturalny – czy zawsze jest najlepszym rozwiązaniem?

Poród naturalny to proces fizjologiczny. Choć obarczony ogromnym wysiłkiem i bólem jest najbardziej naturalną i pożądaną drogą przyjścia na świat maluszka. Urodzony siłami natury maluch rzadziej narażony jest na ryzyko zachłystowego zapalenia płuc, a przechodząc przez kanał rodny kobiety zostaje wyposażony w mikroflorę, która zabezpiecza go już od pierwszych chwil życia poza brzuchem mamy. Także kobieta po porodzie fizjologicznym (choć zdarzają się wyjątki) dochodzi do pełni sił znacznie szybciej. Zdecydowanie łatwiej po porodzie naturalnym jest rozpocząć karmienie piersią. Więcej o porodzie SN i przygotowaniach do porodu przeczytasz na allegro.pl strefa ciąży poród

Kiedy poród siłami natury po cesarce jest możliwy?

Zwykle mówi się o granicy dwóch lat, która powinna wystąpić pomiędzy CC a kolejną ciążą, by VBAC był możliwy. Jednak warto podkreślić, że to bardzo indywidualna sprawa. W procesie dążenia do zakończenia ciąży porodem naturalnym, niezwykle istotna jest kontrola blizny po cesarskim cięciu. Podczas badania USG, lekarz kontroluje nie tylko stan zdrowia maluszka, ale także blizny na macicy. Blizna może pod wpływem rosnącej wagi maluszka zacząć się rozchodzić, co może okazać się bardzo niebezpieczne w trakcie porodu. Pod naporem siły skurczy porodowych może bowiem dojść do pęknięcia blizny. Zdarza się to w około 5-9 proc. przypadków porodów naturalnych po cesarce. To sytuacja bezpośrednio zagrażająca życiu i zdrowiu obojga pacjentów – dziecka i mamy. Choć poród naturalny jest zdecydowanie mniej obciążający niż cesarskie cięcie, w niektórych przypadkach VBAC jest obarczony zbyt dużym ryzykiem. Decyzja o próbie podjęcia porodu naturalnego po cesarskim cięciu powinna zostać podjęta przez lekarza prowadzącego ciążę,a ostatecznie przez położnika, który poród będzie przyjmował. VBAC wymaga także odpowiedniego zaplecza medycznego, poza salą porodową, w pełnej gotowości powinien znajdować się zarówno personel, jak i sala operacyjna, by w razie jakichkolwiek trudności i zwiększonego ryzyka przeprowadzić cesarskie cięcie.

Data aktualizacji: 27.07.2020,
Opublikowano: 27.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
O czym świadczą wymioty przed porodem i jak sobie z nimi radzić?

Wymioty przed porodem są uznawane za jeden z pierwszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Za dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiadają hormony. Przed porodem ponadto organizm ciężarnej ma naturalną zdolność do oczyszczania się. U części kobiet obserwuje się także wymioty podczas porodu.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
Zrosty po cesarskim cięciu – objawy i leczenie. Jak dbać o ranę po CC?

Zrosty po cesarskim cięciu są częstym powikłaniem. Szacuje się, że ryzyko ich powstania dotyczy nawet połowy kobiet, zwłaszcza gdy jest to ich kolejny poród przy pomocy tej metody lub przebyły wcześniej inne operacje ginekologiczne. Aby zapobiec zrostom, rana po CC powinna być odpowiednio pielęgnowana.

Czytaj więcej
Czym jest próżniociąg położniczy? Wskazania do założenia, skutki uboczne i powikłania

Próżniociąg położniczy należy do narzędzi używanych w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegowego porodu, wspomagającego siły natury. Sięga się po niego, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka albo matki.

Czytaj więcej
Położenie miednicowe płodu – czy możliwy jest poród siłami natury?

Położenie miednicowe płodu zdecydowanie częściej zdarza się w przypadku porodów przedwczesnych i stanowi poważne ryzyko dla płodu. Położenie miednicowe płodu w 22. tygodniu nie powinno być powodem do zmartwień, jednak już w 31. tygodniu może wzbudzać niepokój.

Czytaj więcej
Poród w wodzie – czy rodzenie w wodzie powoduje, że poród mniej boli?

Poród w wodzie jest możliwy w coraz większej liczbie ośrodków. Również coraz więcej położnych ma kompetencje do jego przeprowadzania. Zdecydowawszy się na rodzenie w wodzie, nie trzeba spędzić w niej całego porodu. Niektóre kobiety używają imersji wodnej np. tylko na jednym etapie.

Czytaj więcej
Powikłania po cięciu cesarskim u matki i noworodka – jakie jest ryzyko komplikacji?

Powikłania po cesarce dotyczą zarówno matki, jak i noworodka. Ryzyko ich wystąpienia zależy od wielu czynników, takich jak wiek matki czy liczba przebytych przez nią cięć cesarskich.

Czytaj więcej
Obniżenie ścian pochwy po naturalnym porodzie. Jak je rozpoznać?

Od lat podkreśla się, że znacznie lepiej dla matki i dziecka jest rodzić siłami natury. Jest to bez wątpienia prawdą, jednak rośnie wówczas ryzyko obniżania się lub wypadania ścian pochwy. Schorzenie występuje dość często i zaliczane jest do zaburzeń żeńskich narządów płciowych.

Czytaj więcej