Najważniejsze zagrożenia związane z nadciśnieniem tętniczym

Fot.: Sasha_Suzi / Getty Images

Nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do wielu chorób układu krążenia. Bagatelizowanie problemu może zaowocować zawałem serca lub udarem mózgu. Z powodu nadciśnienia rocznie umiera przedwcześnie 10 milionów osób na całym świecie.

U 95 proc. chorych na nadciśnienie tętnicze nie jest znana przyczyna choroby. W pozostałych przypadkach zbyt wysokie ciśnienie krwi mogą powodować: leki, ciąża, choroby nerek, obturacyjny bezdech senny, niedokrwistość, nadczynność tarczycy. W przypadku ustalenia przyczyny nadciśnienia tętniczego mowa o nadciśnieniu wtórnym. 

Nadciśnienie tętnicze rozpoznawane jest na podstawie pomiaru ciśnienia, najlepiej w gabinecie lekarskim. W przypadku rozpoznania choroby należy wykonać także inne badania: 

  • morfologię krwi, stężenie glukozy na czczo, stężenie sodu i potasu, stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji HDL i LDL oraz triglicerydów, stężenie kreatyniny i oszacowanie wielkości filtracji kłębuszkowej, stężenie kwasu moczowego, badanie ogólne moczu i ocena albuminurii, elektrokardiogram;
  • echokardiograficzne badanie serca, USG tętnic szyjnych i nerkowych (u niektórych pacjentów);
  • niektóre badania, np. rezonans magnetyczny, są konieczne dla ustalenia lub wykluczenia wtórnych postaci nadciśnienia tętniczego.

Chorzy na nadciśnienie tętnicze powinni pamiętać, że nieleczona choroba może doprowadzić do licznych powikłań, z zawałem serca i udarem mózgu na czele. W celu zmniejszenia ciśnienia należy zmienić dietę oraz styl życia - zaleca się zrzucić nadprogramowe kilogramy, zadbać o ruch. stosować dietę bez soli, wyeliminować używki, stres oraz produkty spożywcze typu fast food.

Udar mózgu

Udar mózgu dzieli się na krwotoczny oraz niedokrwienny. Udar niedokrwienny powodowany jest przez zablokowanie tętnicy skrzepliną powstałą w sercu, która wraz z krwią trafia do naczyń mózgowych. Z kolei najczęstszą przyczyną krwotoku śródmózgowego (czyli udaru krwotocznego) jest wieloletnie, źle leczone nadciśnienie tętnicze, które powoduje poszerzenie małych tętnic tworząc tzw. mikrotętniaki.

Udar mózgu jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Należy jak najszybciej wezwać pogotowie, gdyż niedotlenienie mózgu może powodować trwałe uszkodzenia. 

Udar mózgu można rozpoznać m. in. po: zaburzeniach widzenia chorego, opadniętej wardze, problemach z wymową, opadniętej dłoni. 

Zobacz film: Kampania Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego w Polsce. Dlaczego każdy powinien regularnie mierzyć ciśnienie? Źródło: Agencja TVN

Zawał serca

Ból w klatce piersiowej, duszność, uczucie kołatania serca, zawroty głowy, mdłości, uczucie niepokoju, lęku - to wszystko mogą być objawy zawału serca. Warto pamiętać, że odczuwany ból nie zmienia się, pozostaje taki sam bez względu na ucisk, pozycję ciała, itp. 

Do zawału serca dochodzi w skutek niedokrwienia jego części skutkującym martwicą fragmentu mięśnia. Dzieje się tak zwykle z powodu powstającego na blaszce miażdżycowej zakrzepu, który nagle ogranicza drożność tętnicy wieńcowej. Wówczas krew nie dostarcza wystarczającej ilości tlenu do serca i ma miejsce niedotlenienie fragmentu mięśnia sercowego.

Zawał serca częściej występuje u osób z tzw. czynnikami ryzyka, do których zaliczamy: palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, podwyższony cholesterol, występowanie zawału u członków rodziny.

Nadciśnienie tętnicze a cukrzyca

Nadciśnienie tętnicze często towarzyszy obu typom cukrzycy. Statystycznie 30% diabetyków typu 1 i aż 70% diabetyków typu 2 cierpi na nadciśnienie tętnicze. Objawami cukrzycy są: zwiększone pragnienie, zwiększone łaknienie, częste oddawanie moczu, zwiększona senność, nawracające zakażenia dróg moczowych, możliwa utrata masy ciała.

Nieleczone nadciśnienie może przyspieszać lub nasilać powikłania cukrzycy.

Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa nazywana jest także chorobą niedokrwienną serca, dławicą piersiową lub dusznicą bolesną. Na skutek odkładania się złogów cholesterolu, powstają blaszki miażdżycowe, które zwężają światło naczyń wieńcowych i upośledzają dopływ ważnych substancji do serca. Niedostateczne zaopatrzenie komórek mięśnia sercowego w tlen i substancje odżywcze wywołuje objawy choroby wieńcowej. a całkowita blokada tętnicy wieńcowej powoduje powstanie zawału serca, który może zakończyć się zgonem.

Jednym z najważniejszych czynników ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej jest zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi, które przyspiesza progresję zmian miażdżycowych i nasila niedokrwienie mięśnia sercowego.

Kampania MMM19

Prawidłowe ciśnienie tętnicze, mierzone w domu, nie powinno przekraczać wartości 135/85 mmHg, a w gabinecie lekarskim 140/90mmHg. Ciśnienie powinno się mierzyć przynajmniej raz w roku, a teraz będzie ku temu wyjątkowa okazja. Maj jest bowiem miesiącem mierzenia ciśnienia tętniczego krwi w Polsce i na świecie. W kampanii bierze udział ponad sto krajów. 

Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego organizuje w miesiącu maju badanie May Measurement Month 2019 - czyli w Polsce: Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego (MMM19). Pomiary ciśnienia tętniczego prowadzone będą w całej Polsce - w PLACÓWKACH MEDYCZNYCH, PLACÓWKACH LABORATORYJNYCH oraz w największych APTEKACH I SKLEPACH MEDYCZNYCH biorących udział w kampanii, czyli oznaczonych specjalnym plakatem. 

Badanie MMM19 ma na celu zwrócenie uwagi na ważną kwestię, jaką jest właściwa wysokość ciśnienia tętniczego krwi.

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak leczyć nadciśnienie? Źródło: TVN 24

Data aktualizacji: 10.05.2019,
Opublikowano: 23.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nawet 70 proc. osób odczuwa złe samopoczucie z powodu pogody. Jak sobie radzić z meteopatią

Meteopatia, zwana też meteoropatią, to dolegliwości związane ze zmianami atmosferycznymi. Obejmuje bóle głowy, mięśni i stawów oraz nadmierne zmęczenie. Z meteoropatią można sobie radzić m.in. stosując zdrową dietę i wysypiając się. 

Czytaj więcej
Czy umiarkowane picie alkoholu jest dobre dla serca?

Dotychczas wiele osób uważało, że umiarkowane spożycie czerwonego wina zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca. Teorię tę burzą jednak najnowsze badania genetyczne przeprowadzone przez Ionę Millwood z Nuffield Department of Population Health na Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi

Ciśnienie krwi jest naciskiem wywieranym przez krew na ścianki tętnic. Jest to ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, na podstawie którego można ocenić wydajność pracy serca. Wartość ciśnienia jest zależna od wykonywanego wysiłku, temperatury ciała, diety, stanu psychicznego, ogólnego stanu zdrowia oraz stosowanych leków.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Aromaty w e-papierosach mogą szkodzić sercu – niepokojące wyniku badań

E-papierosy wcale nie są zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych papierosów – ostrzegają od lat lekarze i naukowcy. Teraz okazało się, że aromaty stosowane w e-papierosach, nasilają toksyczne działanie nikotyny na komórki serca.

Czytaj więcej
Bigeminia komorowa – przyczyny, rozpoznawanie i leczenie

Bigeminia komorowa jest zaburzeniem pracy serca polegającym na pojawianiu się regularnych skurczów dodatkowych, których źródłem jest generujący wadliwe impulsy fragment tkanki sercowej. Jak każde zaburzenie pochodzenia komorowego powinno być ono poddane leczeniu, by nie doszło do powikłań.

Czytaj więcej
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?

Substancje obecne w suszonych morelach regulują ciśnienie krwi i wzmacniają naturalna odporność organizmu. Zalecane są w diecie anemików, osób z nadciśnieniem oraz cierpiących na nadkwasotę. Ale nie tylko! Jakie jeszcze właściwości zdrowotne mają suszone morele?

Czytaj więcej
Żelazo podawane dożylnie poprawia stan chorych z niewydolnością serca - informują naukowcy

Podawanie dożylne żelaza chorym z niewydolnością serca poprawia ich rokowania i jakość życia – wynika z badań wrocławskich naukowców. Prof. Piotr Ponikowski i prof. Ewa Jankowska kierowali badaniem AFFIRM-AHF z udziałem 121 ośrodków z 15 krajów Europy, Ameryki Płd. oraz Azji.

Czytaj więcej