Na czym polega test PAPP-A i dlaczego jest taki ważny?

mat. prasowe

Diagnostyka prenatalna przeprowadzana jest obowiązkowo m.in. u kobiet powyżej 35. roku życia, ale Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca poddanie się badaniom każdej ciężarnej. Chodzi o nieinwazyjne badania prenatalne, wśród których należy wymienić test PAPP-A. Sprawdź, na czym polega i dlaczego warto go wykonać.

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, lekarz prowadzący ciążę powinien zaproponować każdej pacjentce przesiewowe badania prenatalne w kierunku najczęściej występujących wad rozwojowych płodu. Poza badaniem USG istotną rolę odgrywa test PAPP-A.

Czym jest test PAPP-A?

Test PAPP-A to nieinwazyjne badanie prenatalne, które przeprowadza się pomiędzy 10. a 14. tygodniem ciąży. Wykonuje się go w celu określenia prawdopodobieństwa wystąpienia chorób genetycznych, takich jak:

  • zespół Downa (trisomia 21) – choroba będąca wynikiem nieprawidłowej liczby chromosomów; dzieci z tym zespołem mają obniżoną sprawność intelektualną oraz częściej występują u nich choroby serca;
  • zespół Edwardsa (trisomia 18) – choroba objawiająca się niską masą urodzeniową, zaburzeniami czynności niektórych narządów; często dochodzi do poronienia;
  • zespół Patau (trisomia 13) – uważany za jeden z najcięższych zespołów wad genetycznych, objawiający się licznymi nieprawidłowościami w rozwoju płodu.

Na czym polega test PAPP-A?

Test PAPP-A składa się z dwóch etapów.

  • Badanie biochemiczne

Istotą tej części badania prenatalnego jest ocena poziomu białka A ciążowego oraz wolnej podjednostki beta hCG. Polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej, a następnie poddaniu jej analizie pod kątem stężenia wyżej wymienionych substancji.

  • Badanie ultrasonograficzne

Badanie ultrasonograficzne to badanie USG, podczas którego lekarz zwraca uwagę na kilka istotnych elementów, np. przezierność karkową (NT), obecność kości nosowej.

Jak interpretować wyniki badań?

Chociaż trudno jednoznacznie mówić o „normach”, można wskazać kilka powtarzających się zależności. W ciąży obarczonej ryzykiem wystąpienia wad płodu:

  • stężenie PAPP-A jest niemal zawsze zmniejszone,
  • stężenie beta hCG jest zmienne, tj. zwiększone przy trisomii 21, a obniżone w przypadku trisomii 13 i trisomii 18[1].

Z uwagi na tak duże rozbieżności, interpretacja wyników uwzględnia wiele innych dodatkowych elementów, np. wiek i masę ciała matki, dokładny wiek ciąży (na podstawie pomiaru długości ciemieniowo-siedzeniowej – CRL).

Warto podkreślić, że kobieta ciężarna nie jest w stanie przeprowadzić samodzielnie interpretacji wyników. Dokonuje tego lekarz ginekolog za pomocą specjalistycznego oprogramowania komputerowego. Uwzględnia zarówno wyniki badań biochemicznych, jak i wyniki badania USG. Za wartość progową uznawany jest wynik 1:300. Oznacza to, że każdy wynik:

  • większy – to wysokie ryzyko wady płodu
  • mniejszy – to mniejsze ryzyko wady płodu.

Przykład 1. Załóżmy, że wynik testu PAPP-A wynosi 1:500. Oznacza to niskie ryzyko wystąpienia wad genetycznych.

Przykład 2. Załóżmy, że wynik testu PAPP-A wynosi 1:200. Oznacza to wysokie ryzyko wystąpienia wad genetycznych.

Nieinwazyjne badania prenatalne – dlaczego warto?

Test PAPP-A, podobnie jak pozostałe nieinwazyjne badania prenatalne, warto wykonać. Pozwala to przede wszystkim ocenić ryzyko wystąpienia wad genetycznych, a w razie wysokiego prawdopodobieństwa – przeprowadzić dodatkową diagnostykę inwazyjną.

Nie wszyscy rodzice chcą dowiedzieć się o ewentualnych wadach genetycznych, jednak dla większości to informacja pozwalająca na przygotowanie się do narodzin chorego dziecka.

Gdzie wykonać test PAPP-A?

Warto mieć świadomość, że badania prenatalne mogą być przeprowadzane wyłącznie w wyspecjalizowanych placówkach. Jak informuje Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, ocena ryzyka wad genetycznych powinna być przeprowadzona wyłącznie przez lekarzy mających aktualne certyfikaty PTG i Fetal Medicine Foundation. Ważne jest również to, aby ginekolodzy każdego roku przechodzili audyt oceniający jakość wykonywanych przez nich badań USG.

Jeśli więc zgłaszasz się do gabinetu ginekologicznego w celu wykonania badań prenatalnych, upewnij się, że lekarz zdobył wymagane uprawnienia.

Nieprawidłowy wynik testu PAPP-A – co dalej?

Jeżeli test PAPP-A dał wynik równy wartości granicznej lub był wyższy niż 1:300, wówczas ginekolog powinien zaproponować ciężarnej dalszą diagnostykę prenatalną – tym razem w grę wchodzą inwazyjne badania prenatalne.

Jednym z najczęściej wykonywanych badań jest amniopunkcja – badanie przeprowadzane między 13. a 15. tygodniem ciąży, które polega na pobraniu próbki płynu owodniowego przez jamę brzuszną.

Tylko od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na wykonanie testu PAPP-A. Warto jednak zdecydować się na takie rozwiązanie, aby zyskać większe poczucie bezpieczeństwa w przypadku prawidłowych wyników.


Data aktualizacji: 15.05.2020,
Opublikowano: 15.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej