Medycyna podróży. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje

Fot. portishead1 / Getty Images

Bez względu na to, czy planujesz wakacje w Polsce czy w tropikach, musisz odpowiednio przygotować się do wyjazdu. O czym warto  pamiętać? Co powinna zawierać apteczka? I bardzo ważne - jakie szczepienia należy wykonać przez zagranicznymi wyjazdami? 

Wyjazd na wakacje musi być dopracowany w najdrobniejszych szczegółach żeby był udany i bezpieczny. O czym należy pamiętać zawsze? Przede wszystkim o kompletnej apteczce oraz o tym, by sprawdzić, gdzie w pobliżu miejsca naszego pobytu znajdują się punkty pomocy medycznej.

Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy? Dowiesz się tego  z naszego filmu

Zobacz film: Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny podróży? Źródło: 36,6.

Apteczka pierwszej pomocy powinna zawierać:

  • sterylne kompresy na ciało i oczy,
  • opaski elastyczne w różnych rozmiarach,
  • zestaw plastrów oraz opatrunków,
  • sterylne chusty opatrunkowe,
  • wodę utlenioną lub inny środek dezynfekujący,
  • chustę trójkątną,
  • opaskę siatkową,
  • chustę z fizeliny,
  • koc ratunkowy,
  • nożyczki.

Zobacz film: Apteczka podróżnika - co powinno się w niej znaleźć? Źródło: 36,6

Dr Łukasz Durajski podczas czatu na naszym portalu przypominał, co powinna zawierać apteczka, zwłaszcza apteczka rodzica:

Stałe leki dziecka, leki przeciwalergiczne, leki przeciwbiegunkowe, probiotyk, sprzęty pierwszej pomocy typu bandaż, chusta trójkątna, płyn do dezynfekcji oraz preparaty na obrzęki i stłuczenia. Należy mieć ze sobą kremy do opalania z filtrem SPF 50.

Do apteczki należy także włożyć leki pierwszej potrzeby, czyli środki na biegunkę, elektrolity, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz te, które bierzemy na stałe. W aptekach można kupić gotowe apteczki, które zawierają przeważnie:

  • opaskę dzianą podtrzymującą w dwóch rozmiarach 10 cm x 4 m i 5 cm x 4 m,
  • gazę opatrunkową jałową o rozmiarze 5 x 5 cm,
  • jałowy opatrunek w dwóch rozmiarach 5 x 7,2 cm i 10 x 6 cm,
  • przylepiec,
  • koc ratunkowy,
  • rękawiczki nitrylowe,
  • maseczkę do sztucznego oddychania,
  • chusteczki do odkażania,
  • nożyczki,
  • instrukcję udzielania pierwszej pomocy.

Poruszając się po Polsce i Europie nie powinniśmy mieć problemu z zakupem leków w aptece. Jednak jadąc dalej, w kierunki orientalne, powinniśmy mieć ze sobą wszystkie leki, które mogą się przydać. Dr Łukasz Durajski, ekspert z zakresu pediatrii i medycyny podróży przestrzega:

Jeśli chodzi o leki w Azji ( w Afryce będzie problem z kupnem leków) będzie problem - np. w Indiach 60 proc. leków pochodzi z czarnego rynku. W krajach Azji nie ma takiej kontroli nad jakością leku, dlatego wszystko należy mieć ze sobą.





Zobacz film:  Jakie choroby mogą się pojawić u dziecka w czasie podróży? Źródło: 36,6

Bardzo ważne - szczepienia ochronne

Wybierając orientalny kierunek podróży należy zapoznać się ze szczepieniami obowiązkowymi oraz tymi zalecanymi przed wyjazdem w dany region. Szczepienia to najlepszy sposób, by ustrzec się chorób. W przypadku wyjazdu w rejon zagrożony zachorowaniem na malarię przyjmuje się specjalne tabletki - przed podróżą, w jej trakcie oraz tydzień po. Dobrym poradnikiem, gdzie znajdziemy kompendium wiedzy o szczepieniach jest strona mp.pl/szczepienia. Należy jeszcze przed kupnem biletów lotniczych udać się do lekarza medycyny podróży, by upewnić się, że zdążymy ze wszystkimi szczepieniami przed wyjazdem!

Zobacz film: Podróż w ciąży a szczepienia ochronne. Źródło: 36,6

Wyjazd w tropiki a jedzenie

W krajach tropikalnych jedzenie jest specyficzne. Jeśli jedziemy pierwszy raz należy bardzo uważać, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że inna flora bakteryjna spowoduje u nas biegunkę. Nie powinno się jeść surowych warzyw i owoców, kostek lodu oraz pić, a nawet myć zębów w bieżącej wodzie. Dr Durajski przestrzega turystów:

W krajach wysoko egzotycznych zalecałbym używanie tylko wody butelkowanej, gdyż możemy złapać różne choroby nawet podczas płukania jamy ustnej. Należy uważać na kostki lodu, bo są one robione z wody bieżącej. Jeśli chodzi o jedzenie, to z produktami przetworzonymi nie będzie problemu. Jednak z warzywami i owocami, mytymi w bieżącej wodzie, może być problem i tutaj bym uważał, gdyż możemy złapać nie tylko biegunkę, ale np. choroby pasożytnicze.

Ubezpieczenie na wyjazd

Każdy podróżnik powinien mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest wydawana w placówkach NFZ (za darmo). Jadąc w tropiki należy mieć osobne ubezpieczenie. Przeważnie za usługę medyczną płacimy na miejscu, a dopiero w kraju uzyskujemy zwrot kosztów. Warto poznać dokładne zasady ubezpieczenia zdrowotnego.

Zobacz film: Jak się przygotować do egzotycznych wakacji? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 17.08.2018,
Opublikowano: 11.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej