Masz nadciśnienie? Sprawdź, czy mierzysz je prawidłowo

Zobacz film: Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Źródło: Zdrowie

Regularne mierzenie ciśnienia to najskuteczniejsza forma profilaktyki przy nadciśnieniu tętniczym. Pomiar - przynajmniej raz w roku - powinny wykonywać osoby zupełnie zdrowe. Michał Domaszewski, lekarz rodzinny mówi jak prawidłowo mierzyć ciśnienie i jakich błędów nie popełniać.

Ogromna większość pacjentów z nadciśnieniem posiada własny aparat do mierzenia ciśnienia. Chorzy powinni mierzyć je kilka razy dziennie. Pozwala to wyłapać ewentualne wahania, a także ocenić skuteczność stosowanego leczenia. Mimo że sam pomiar - zwłaszcza z elektronicznym ciśnieniomierzem - nie jest skomplikowany, to łatwo popełnić błąd.

Najczęstsze błędy podczas mierzenia ciśnienia

Podczas pomiaru ciśnienia nie można rozmawiać. Mówienie może podnieść ciśnienie nawet o 20 milimetrów słupa rtęci. Na wynik pomiaru wpływa także pozycja ciała, którą przyjmujemy w czasie badania. Zakładanie nogi na nogę może przekłamać wynik, dlatego zaleca się, aby podczas badania siedzieć wygodnie z obiema nogami na ziemi. Należy pamiętać, że papierosy, kawa czy herbata podnoszą ciśnienie. Wypalenie papierosa czy wypicie "małej czarnej" tuż przed badaniem sprawi, że ciśnieniomierz wskaże zawyżoną wartość i zniekształci obraz choroby.

Prawidłowe ułożenie mankietu

Podczas pomiaru ciśnienia trzeba pamiętać o właściwym ułożeniu mankietu. Prawidłowo ułożony mankiet powinien się znajdować ok. trzy centymetry nad dołem łokciowym, mniej więcej na wysokości serca. Nieprawidłowe umieszczenie mankietu także może sprawić, że aparat zawyży wynik pomiaru.

Michała Domaszewski, lekarz rodzinny jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, specjalizację rozpoczął w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha 1a w Warszawie, a w 2019 roku uzyskał dyplom specjalisty w dziedzinie Medycyny Rodzinnej. Na co dzień pracuje w Poradniach Medycyny Rodzinnej oraz jako lekarz „investigator” w badaniach klinicznych nad lekami. W 2019 roku uczestniczył w projekcie P&M Partners wdrożenia działań projakościowych w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Obecnie prowadzi także coaching zdrowotny w postaci szkoleń pt „Zdrowie w pracy”, w których zwraca uwagę na to jak być maksymalnie wydajnym pracownikiem jednocześnie zdrowo żyjąc.

Data aktualizacji: 24.03.2020,
Opublikowano: 24.03.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nawet 70 proc. osób odczuwa złe samopoczucie z powodu pogody. Jak sobie radzić z meteopatią

Meteopatia, zwana też meteoropatią, to dolegliwości związane ze zmianami atmosferycznymi. Obejmuje bóle głowy, mięśni i stawów oraz nadmierne zmęczenie. Z meteoropatią można sobie radzić m.in. stosując zdrową dietę i wysypiając się. 

Czytaj więcej
Czy umiarkowane picie alkoholu jest dobre dla serca?

Dotychczas wiele osób uważało, że umiarkowane spożycie czerwonego wina zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca. Teorię tę burzą jednak najnowsze badania genetyczne przeprowadzone przez Ionę Millwood z Nuffield Department of Population Health na Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi

Ciśnienie krwi jest naciskiem wywieranym przez krew na ścianki tętnic. Jest to ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, na podstawie którego można ocenić wydajność pracy serca. Wartość ciśnienia jest zależna od wykonywanego wysiłku, temperatury ciała, diety, stanu psychicznego, ogólnego stanu zdrowia oraz stosowanych leków.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Aromaty w e-papierosach mogą szkodzić sercu – niepokojące wyniku badań

E-papierosy wcale nie są zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych papierosów – ostrzegają od lat lekarze i naukowcy. Teraz okazało się, że aromaty stosowane w e-papierosach, nasilają toksyczne działanie nikotyny na komórki serca.

Czytaj więcej
Bigeminia komorowa – przyczyny, rozpoznawanie i leczenie

Bigeminia komorowa jest zaburzeniem pracy serca polegającym na pojawianiu się regularnych skurczów dodatkowych, których źródłem jest generujący wadliwe impulsy fragment tkanki sercowej. Jak każde zaburzenie pochodzenia komorowego powinno być ono poddane leczeniu, by nie doszło do powikłań.

Czytaj więcej
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?

Substancje obecne w suszonych morelach regulują ciśnienie krwi i wzmacniają naturalna odporność organizmu. Zalecane są w diecie anemików, osób z nadciśnieniem oraz cierpiących na nadkwasotę. Ale nie tylko! Jakie jeszcze właściwości zdrowotne mają suszone morele?

Czytaj więcej
Żelazo podawane dożylnie poprawia stan chorych z niewydolnością serca - informują naukowcy

Podawanie dożylne żelaza chorym z niewydolnością serca poprawia ich rokowania i jakość życia – wynika z badań wrocławskich naukowców. Prof. Piotr Ponikowski i prof. Ewa Jankowska kierowali badaniem AFFIRM-AHF z udziałem 121 ośrodków z 15 krajów Europy, Ameryki Płd. oraz Azji.

Czytaj więcej