Maseczka owsiana może być stosowana na każdym rodzaju skóry. Płatki owsiane nie uczulają i nie podrażniają cery. Ich działanie jest niezwykle delikatne, dlatego maseczki można stosować nawet kilka razy w tygodniu. W zależności od tego, z jakich jeszcze składników przygotuje się maseczkę, będzie miała ona inny wpływ na cerę. Może intensywnie nawilżać, łagodzić oraz oczyszczać cerę.
Maseczka z płatków owsianych na trądzik
Płatki owsiane mogą bardzo pomagać w walce z przykrym zjawiskiem, jakim jest trądzik. Zawarte w nich składniki odżywcze, takie jak kwasy omega-3 i omega -6 oraz witaminy z grupy B, sprawiają, że płatki owsiane działają antybakteryjnie i oczyszczająco. Z ich pomocą można więc łatwo oczyścić skórę i usunąć z niej nadmiar bakterii, których jest szczególnie dużo przy ropnych wypryskach. Takie działanie jest niezwykle ważne w profilaktyce trądziku, który jest zmorą nie tylko nastolatków, ale również dorosłych.
Maseczka z płatków owsianych i miodu
Składniki:
- łyżka płatków owsianych (najlepiej startych na proszek, ale mogą być też całe);
- łyżka miodu;
- łyżeczka wody.
Wszystkie składniki należy połączyć i odczekać 20 minut. W tym czasie dobrze jest zrobić peeling twarzy. Dzięki niemu cera będzie odświeżona i oczyszczona – pozbawiona nadmiaru sebum, dzięki czemu składniki odżywcze lepiej się wchłonął. Po około 20 minutach miód i woda wejdą w reakcję, która stworzy wodę utlenioną. Maseczkę nakłada się na twarz i czeka 30 minut, następnie zmywa ją ciepłą wodą.
Taka maseczka z płatków owsianych ma działanie nie tylko antybakteryjne, ale również rozjaśniające przebarwienia. Polecana jest szczególnie latem, kiedy skóra na twarzy jest wystawiona na nadmierne promienie słoneczne.
Czytaj także: Zioła na trądzik – które są skuteczne i jak je stosować?
Maseczka z płatków owsianych i jogurtu – doskonała dla suchej skóry!
Jeśli występuje problem z nadmiernie suchą, napiętą i bardzo wrażliwą skórą, można złagodzić go za pomocą odżywczej maseczki owsianej z dodatkiem jogurtu i rumianku.
Składniki:
- 1 łyżeczka rumianku;
- pół szklanki zmielonych płatków owsianych;
- ¼ szklanki jogurtu naturalnego.
Wszystkie składniki należy wymieszać. Na oczyszczoną twarz nakłada się maseczkę na 20 minut, a następnie zmywa się ją ciepłą wodą. Skóra jest dobrze nawilżona, powinna stać się również bardziej elastyczna. Wszelkie podrażnienia są złagodzone.
Jak przygotować domową maseczkę? Dowiesz się tego z filmu:
Maseczka z płatków owsianych i siemienia lnianego
Ten przepis jest doskonały do oczyszczenia skóry i odblokowania porów. Składniki zawarte w płatkach owsianych, takie jak magnez, cynk i potas, pomagają usunąć nadmiar sebum i zanieczyszczenia.
Składniki:
- 1 łyżka płatków owsianych;
- 1 łyżka siemienia lnianego;
- 1 łyżka przegotowanej wody.
Maseczkę nakłada się na 20 minut na dokładnie oczyszczoną cerę, a następnie zmywa letnią wodą.
Czytaj także: Maseczki DIY: sprawdź, jak zrobić je z produktów, które masz w lodówce
Maseczka z płatków owsianych na włosy.
Za pomocą płatków owsianych można poprawić również kondycję suchych i zniszczonych włosów. Można sprawić, że staną się miękkie, nawilżone i odżywione, dzięki kilku prostym składnikom.
Składniki:
- ⅓ szklanki sproszkowanych płatków owsianych;
- ⅓ szklanki przegotowanej wody;
- 1 łyżka miodu;
- 1 łyżeczka oleju kokosowego, migdałowego, oliwy z oliwek lub oleju konopnego. Można również zmieszać kilka różnych olejów;
- 1 łyżka maseczki albo odżywki do włosów.
Wszystkie składniki należy zblendować lub dobrze zmieszać i rozprowadzić na całych włosach – od nasady aż po końce. Po nałożeniu maseczki owsianej głowę przykrywa się ręcznikiem lub czepkiem. Można chwilę podgrzać głowę suszarką. Maseczkę trzymamy na włosach 30 minut, a następnie spłukujemy obficie letnią wodą. Zabieg można stosować raz w tygodniu, aby odbudować włosy oraz przywrócić im nawilżenie i blask.
Czytaj także: Otręby owsiane: właściwości, zastosowanie oraz przepisy