Małogłowie u dzieci – objawy, rokowania, leczenie mikrocefalii

Fot: click_and_photo / fotolia.com

Małogłowie u dzieci występuje jako wada wrodzona rozwoju prowadząca do pomniejszenia wielkości głowy, a w związku z tym i mózgu. Obok tego schorzenia może wystąpić także niepełnosprawność psychiczna lub nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Mikrocefalia sprawia, że mózg nie przekracza wagi 900 g. U większości osób posiadających tę wadę występuje opóźnienie w rozwoju. Pomiar głowy dokonywany jest po urodzeniu się dziecka. Jest on przeprowadzany od wałów nadczołowych do najdalej umiejscowionej kości potylicznej. W przypadku gdy wynik jest za niski, diagnozuje się małogłowie. Występuje ono u 1 na 1000 osób.

Mikrocefalia może występować pod postacią pierwszorzędową oraz wtórną podział wynika z etiologii schorzenia. Co więcej, niedorozwój mózgu często łączy się z problemami w rozwoju jąder nerwów czaszkowych czy z aplazją ciała modzelowatego.

Małogłowie – przyczyny

Przyczyny małogłowia można podzielić na czynniki genetyczne oraz niegenetyczne. Pierwsze z nich są związane ze strukturami organizmu i mogą dotyczyć chorób wywołanych mutacjami pojedynczych genów (w tym zespołami Seckela, Retta, Smitha-Lemliego-Opitza, rodzinną postacią przekazywaną autosomalnie recesywnie lub autosomalnie dominująco). Czynnikami genetycznymi są także strukturalne oraz liczbowe odchylenia chromosomowe (np. trisomia – zaistnienie trzeciego chromosomu; a co za tym idzie – wystąpienie takich chorób, jak zespół Downa, Edwardsa, kociego krzyku, Patau czy Wolfa-Hirschhorna).

Determinanty niegenetyczne są związane z niedożywieniem, wrodzonymi zakażeniami wewnątrzmacicznymi płodu (np. różyczka, cytomegalia, opryszczka, toksoplazmoza, wirus Zika) czy chorobami matki (w tym fenyloketonuria czy cukrzyca). Innymi czynnikami są leki (np. przeciwpadaczkowe) i związki chemiczne, tj. alkohol, tytoń, narkotyki (w tym kokaina, opiaty), oraz nieinfekcyjne schorzenia ośrodkowego układu nerwowego dziecka w okresie postnatalnym oraz prenatalnym (m.in. niedotlenienie, perinatalne obrażenia, niedokrwienie czy krwawienie w układzie nerwowym). Małogłowie może powstać wskutek zespołu Cornelii de Lange czy metabolicznych, dziedzicznych chorób. Dodatkowo może być związane z jakością odżywiania w ciąży czy poziomem edukacji matki.

Małogłowie: objawy i skutki

Mikrocefalia wiąże się często z niepełnosprawnością psychiczną oraz nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu nerwowego. W efekcie czaszka jest mniejsza niż powinna być, uszy silnie odstają, czoło jest wysokie, a nawet może pojawić się zez. Diagnostyka zależy także od oceny procesów psychomotorycznych.

W przypadku zespołów chorobowych, w których występuje małogłowie można mówić też o wielu innych charakterystycznych objawach. Cytomegalia przejawia się zapaleniem siatkówki oraz naczyniówki oka, małą masą ciała po narodzinach, niedosłuchem czy drobnozakrętowością kory mózgowej. Stwierdzenie małogłowia u noworodka z wrodzoną cytomegalią pozwala przewidzieć wystąpienie odległych zaburzeń neurologicznych. Natomiast różyczka przyczynia się do powstania ucha środkowego, zaćmy, wad serca albo nieprawidłowości związanych z układem szkieletowym.

Okazuje się, że spożywanie alkoholu w trakcie ciąży dwukrotnie zwiększa ryzyko zapadnięcia na małogłowie razem z towarzyszącymi mu wadami rozwojowymi. Do objawów można zaliczyć także płodowy zespół alkoholowy, gdzie mikrocefalia pojawia się z wyróżniającymi cechami dysmorficznymi twarzoczaszki, dysfunkcjami rozwoju fizycznego i zaburzeniami poznawczymi.

W przypadku kobiet palących w ciąży masa ciała dziecka po porodzie jest niższa o około 250 g niż u matek wystrzegających się papierosów. Podobnie dzieje się z niemowlakami, których matki przyjmowały w ciąży leki przeciwpadaczkowe. Mogą wystąpić wówczas m.in. hipotrofia wewnątrzmaciczna czy poważne wady w rozwoju dziecka.

Jakie są rokowania przy małogłowiu u dzieci?

Małogłowie zazwyczaj ma dobre prognozy, pomimo że dziecko będzie miało znacznie ograniczone funkcje społeczne. Natomiast stopień redukcji jest uzależniony od poziomu opóźnienia umysłowego.

Leczenie małogłowia dziecięcego

W przypadku mikrocefalii o podłożu genetycznym nie ma obecnie środków zapobiegawczych. Natomiast w przypadku profilaktyki przyczyn małogłowia pozagenetycznego to w trakcie ciąży powinna być zapewniona odpowiednia opieka, która pozwoli na ewentualne pozbycie się szkodliwych czynników. Wystąpieniu mikrocefali o podłożu infekcyjnym można zapobiec poprzez szczepienie kobiet przeciwko różyczce czy skutecznym leczeniu toksoplazmozy w ciąży. Prawidłowa dieta w ciąży matki chorującej na fenyloketoniurię, wstrzemięźliwość od alkoholu czy papierosów również zmniejszają ryzyko wystąpienia małogłowia.. W czasie ciąży powinny być przeprowadzane terminowe badania prenatalne (ultrasonografia (USG) przesiewów podczas pierwszego, drugiego i trzeciego trymestru ciąży). Najczęściej badanie jest przeprowadzane w okresie od 18. do 22. tygodnia w celu sprawdzenia nieprawidłowości, natomiast kolejne mają określić już wadę. Dodatkowo rodzice muszą przechodzić poradnictwo medyczne na ryzyko wystąpienia wady genetycznej.

W przypadku podejrzenia małogłowia najpierw jest przeprowadzany pomiar głowy (badanie fizykalne) oraz test obrazowy – rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa głowy. Następnie wykonywane są badania krwi, które pozwalają na wykluczenie infekcji czy zaburzeń metabolicznych. Gdy u dziecka jest podejrzewana mikrocefalia powstała wskutek czynników genetyczny, kieruje się je na testy kariotypu oraz do poradni genetyka klinicznego.

Jak leczyć małogłowie dziecięce?

Leczenie w dużej mierze uzależnione od przyczyny małogłowia i w większości jest objawowe. W przypadku występowania napadów padaczkowych stosuje się leki przeciwdrgawkowe. Dodatkowo pacjent bierze udział w specjalnych zajęciach edukacyjnych (terapia ruchowa, masaż, dostosowane metody edukacji).

Zobacz film: Co to jest zespół dziecka potrząsanego?Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 04.01.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej