Leukocyty w moczu w ciąży: objawy, przyczyny, leczenie podwyższonych leukocytów

Fot: Astroid / stock.adobe.com

Leukocyty w ciąży w moczu powyżej 10 w polu widzenia świadczą o tym, że w organizmie toczy się stan zapalny. Potencjalne przyczyny podwyższonych leukocytów w moczu w ciąży to m.in. grzybica pochwy, infekcja bakteryjna pęcherza lub górnych dróg moczowych.

Wysokie leukocyty w ciąży w moczu i we krwi oznaczają, że w organizmie toczy się stan zapalny. Dla leukocytów we krwi w ciąży norma jest wyższa niż dla kobiet, które nie spodziewają się dziecka, i wynosi od 10 do 15 tysięcy leukocytów na mikrolitr krwi. 

Norma leukocytów w moczu w ciąży różni się nieznacznie od normy ogólnej – wynik dorosłego człowieka nie powinien przekraczać 3 leukocytów w polu widzenia, a diagnostykę prowadzi się, gdy wynik jest większy niż 5 sztuk w polu widzenia. U ciężarnych są to wartości odpowiednio 5 i 10 leukocytów w polu widzenia.

Leukocyty w moczu w ciąży: normy

Podczas ciąży regularnie należy wykonywać badania krwi i moczu, by lekarz mógł prawidłowo monitorować jej przebieg. Wyniki testów krwi i moczu mogą wykryć choroby zagrażające zdrowiu i życiu kobiety i płodu, dlatego najlepiej badanie krwi wykonywać co miesiąc, a badanie moczu – zgodnie z zaleceniami ginekologa.

Leukocyty w moczu w ciąży powyżej 10 sztuk w polu widzenia wymagają diagnostyki i podjęcia leczenia. Za normę u ciężarnych uważa się od 1 do 5 białych krwinek w polu widzenia. Liczba leukocytów w moczu w ciąży od 5 do 10 jest wskazaniem do regularnego powtarzania badań moczu i reagowania w przypadku wzrostu liczy leukocytów.

Zobacz film: Co to są leukocyty jaka jest norma. Źródło: 36,6

Interpretacja wyników: niskie i podwyższone leukocyty w ciąży

Niskie leukocyty w ciąży to prawidłowy wynik. Oznacza, że w organizmie nie toczy się żaden stan zapalny. Podwyższone leukocyty w moczu w ciąży od 10 do 20 oznaczają stan zapalny. Wynik między 20 a 30 i więcej leukocytów w moczu w ciąży spotyka się w ostrym stanie zapalnym. Najczęstsze przyczyny wyników nieprawidłowych to:

  • infekcje i stany zapalne pęcherza lub górnych dróg moczowych.
  • choroby nerek, w tym kolka nerkowa, kłębuszkowe, odmiedniczkowe i śródmiąższowe zapalenie nerek,
  • grzybica pochwy i stany zapalne pochwy.

Podwyższone leukocyty w moczu w ciąży w wyniku zapalenia pęcherza to niejedyny objaw tej choroby. 

Oprócz tego występują:

  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
  • częsta potrzeba oddawania moczu,
  • oddawanie niewielkich ilości moczu
  • zmętnienie moczu.

Stan zapalny powstaje na skutek wniknięcia do organizmu bakterii, grzybów, pasożytów, wirusów lub pierwotniaków. Najczęściej występują łącznie bakterie i leukocyty w moczu w ciąży – zakażenie bakteryjne powstaje najłatwiej. W wyniku ucisku na pęcherz moczowy czasem może dochodzić do zalegania moczu, a następnie rozwoju w nim bakterii, które kolonizują pęcherz i pozostałe części układu moczowo-płciowego.

Podwyższone leukocyty w moczu w ciąży i upławy przypominające twaróg, ból, pieczenie i swędzenie pochwy oraz ból podczas stosunku oznaczają grzybicę pochwy. Grzybica to częsta przypadłość ciężarnych, ponieważ zmiany hormonalne sprawiają, że błony śluzowe są mniej odporne na wynikanie chorobotwórczych drobnoustrojów.

Zapalenie nerek to bardzo poważny stan, który oprócz zwiększonego poziomu leukocytów w moczu w ciąży daje objawy:

  • śródmiąższowe zapalenie nerek – silny, tępy ból w lędźwiach, bóle stawów, wysypka, krwiomocz;
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek – ból w lędźwiach, czasem promieniujący do pachwiny, gorączka, nudności i wymioty, bóle brzucha, trudności w oddawaniu moczu – nagłe i bolesne parcie na pęcherz, problemy z utrzymaniem moczu, częste jego oddawanie;
  • kłębuszkowe zapalenie nerek – krwiomocz, białko w moczu, nadciśnienie tętnicze, osłabienie, brak apetytu, czasem zaburzenia pracy układu pokarmowego.

Atak kolki nerkowej czasem występuje u kobiet w ciąży, które nie mają kamicy nerkowej, ale mimo to dochodzi u nich do zablokowania moczowodu. Jednym z objawów są podwyższone leukocyty w moczu, ale bardziej charakterystyczne są nagły i silny promieniujący do brzucha ból, bolesne parcie na mocz, nudności i wymioty, wzdęcie, gorączka i wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Powodem podwyższonego poziomu leukocytów w moczu w ciąży może być też białkomocz. To zjawisko występujące zarówno w poważnych chorobach nerek, stanach przedrzucawkowych i rzucawkach, jak i przy intensywnym wysiłku fizycznym, odwodnieniu, z powodu stresu lub przy cukrzycy. W przypadku innej niż infekcja i stan zapalny przyczyny białkomocz nie powoduje żadnych dolegliwości odczuwanych przez kobietę.

Zobacz także: Białko w moczu w ciąży – jakie są normy i co oznacza wysoki poziom?

Leczenie leukocytów w moczu w ciąży

Przyczyny zbyt wysokiego poziomu leukocytów w moczu w ciąży powinny być jak najszybciej zdiagnozowane i wyleczone. Infekcje bakteryjne i choroby wywołane przez nie powinny być leczone antybiotykami, a w przypadku grzybicy stosuje się leki przeciwgrzybicze. Za dużo leukocytów w ciąży przy objawach zapalenia pęcherza powinno skłonić do wykonania posiewu z moczu z antybiogramem. Dzięki temu można rozpoznać przyczynę infekcji i wdrożyć leczenie celowane. Terapię zawsze i bezwzględnie ustala lekarz. Nie można samodzielnie przyjmować żadnych leków. Stosowane środki musza być odpowiednie dla kobiet w ciąży. Czasem w leczeniu stosuje się także środki potencjalnie szkodliwe dla płodu, ale tylko jeśli jest to konieczne – ginekolog musi ocenić, czy korzyści dla matki są większe od ryzyka dla płodu.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 27.06.2019,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej