Kto zachoruje na COVID-19? Polscy badacze szukają odpowiedzi w genach

Fot: Stanislaw Pytel / gettyimages.com

Naukowcy z Centrum Bioinformatyki i Analizy danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Katedry i Zakładu Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu uważają, że podatność na zakażenie koronawirusem mamy zapisaną w genach. Kto jest bardziej podatny?

Dr hab. Mirosław Kwaśniewski, kierownik Centrum Bioinformatyki i Analizy danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w swoich wcześniejszych badaniach wykazał, że niektóre warianty genu ACE2 mogą zwiększać prawdopodobieństwo zakażenia SARS-CoV i NL63. Czy podatność wpływa także na przebieg choroby? Na to pytanie nie można udzielić jeszcze odpowiedzi.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

W opinii badaczy znając mechanizm, w jaki wirusy przenikają do organizmu i analizie genów kodujących białka biorące udział w tym procesie. Można przewidzieć czy różnice w DNA mają związek z większą podatnością na zakażenie.

Nie tylko koronawirus

Badania pokazują, że zależność między genami a ryzykiem zakażenia daje się zauważyć w przypadku takich wirusów jak HIV, HBV, HCV, wirus dengi, bakteriami wywołującymi gruźlicę, trąd, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz pasożytami wywołującymi malarii. Dr Paweł Gajdanowicz z Katedry i Zakładu Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, który także bada wpływ genów na prawdopodobieństwo zakażenia uważa, że ewentualne mutacje mogą mieć wpływ na to jak dana osoba przechodzi chorobę oraz jak reaguje na leki.

Badacze już wiedzą, że w przypadku osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 kluczowe znaczenie ma gen ACE2. W opinii obu specjalistów to właśnie sekwencjonowanie genów na dużą skalę może okazać najlepszą metodą leczenia i walki z pandemią.

Takie badania pozwoliłyby także określić przebieg leczenia oraz przewidzieć reakcje organizmu na leki.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o kwarantannie

Zobacz film Wszystko, co powinniście wiedzieć o kwarantannie. Odpowiada prof. Anna Boroń-Kaczmarskav Źródło: 36,6

Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba o nim wiedzieć?

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę nazwana przez lekarzy COVID-19. Schorzenie wywołuje zapalenie płuc i może prowadzić do niewydolności oddechowej. U osób zakażonych obserwuje się przede wszystkim wysoką gorączkę, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów, a także ogólne osłabienie. 

Mimo że patogen jest groźny dla każdego z nas, to w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim seniorzy oraz osoby przewlekle chore. Szczególną ostrożność powinny zachować pacjenci ze schorzeniami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, a także cukrzycy i osoby z chorobami autoimmunologicznymi. 

Data aktualizacji: 31.03.2020,
Opublikowano: 31.03.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej