Krwawienie w ciąży – co oznacza? Czy zawsze jest powodem do niepokoju?

Fot: vgajic / gettyimages.com

Krwawienie w ciąży to powód do szybkiej konsultacji ginekologicznej. W zależności od przyczyny może mieć różną intensywność i występować na różnym etapie trwania ciąży. Może oznaczać poronienie, ciążę pozamaciczną, odklejenie łożyska lub implantację zarodka.

Krwawienie w ciąży to objaw powodujący duży niepokój. Krwotok z dróg rodnych u ciężarnej to stan zagrożenia życia w położnictwie. W pierwszym trymestrze ciąży zwykle pojawia się przy poronieniu i ciąży pozamacicznej. Na późniejszym etapie ciąży krwawienie z dróg rodnych może być wywołane przez przedwczesne oddzielenie łożyska prawidłowo usadowionego, łożysko przodujące lub pęknięcie macicy.

Krwawienie na początku ciąży – implantacja zarodka

Krwawienie w pierwszych tygodniach ciąży i łagodny ból w okolicy nadłonowej, tzw. podbrzuszu, to objawy towarzyszące implantacji, czyli zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Zapłodniona komórka jajowa przemieszcza się z jajowodu do macicy, gdzie ma odpowiednie warunki do dalszego rozwoju. Dochodzi do tego kilka dni po zapłodnieniu. Krwawienie implantacyjne jest niewielkie i często mylone jest z początkiem miesiączki. Taki objaw nie musi występować podczas każdego zagnieżdżania się zarodka. Krwawienie pojawia się wówczas, gdy w trakcie implantacji uszkodzeniu ulegnie ściana naczynia krwionośnego.

Krwawienie we wczesnej ciąży

Krwawienie na początku ciąży, któremu towarzyszy silny ból brzucha, stanowi ważny sygnał ostrzegawczy i powód do pilnej konsultacji lekarskiej. Może oznaczać poronienie. Szacuje się, iż około 80% poronień następuje w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Około 15–20% ciąż kończy się samoistnym poronieniem i wydaleniem jaja płodowego z jamy macicy.

Krwawienie we wczesnej ciąży jest także oznaką ciążowej choroby trofoblastycznej (gestational trophoblastic disease – GTD). Jest to rzadka, czasem złośliwa choroba, wywodząca się z tkanki płodowej. Nazywana bywa ciążą zaśniadową czy zaśniadem groniastym. Określa się tak przerost tkanek, z których wykształca się łożysko. Ten nieprawidłowy stan uniemożliwia rozwój zarodka. Do czynników, które mogą usposabiać do rozwoju ciąży zaśniadowej, należą: wiek kobiety (poniżej 20 i powyżej 40 roku życia), wcześniejsza ciąża zaśniadowa, niski status socjoekonomiczny oraz grupa krwi A u kobiety i 0 u mężczyzny.

Obfite krwawienia na początku ciąży – ciąża pozamaciczna

Obfite krwawienia na początku ciąży może oznaczać ciążę pozamaciczną. Tzw. ciąża ektopowa jest następstwem zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy, głównie w jajowodzie (80%). Stanowi 1–2% wszystkich ciąż.

Obserwuje się triadę objawów, które stwierdzono u 45% kobiet z ciążą ektopową: opóźnienie krwawienia miesiączkowego, nieregularne plamienia lub krwawienia z dróg rodnych oraz ból podbrzusza. Jej objawami są ponadto guz w okolicy przydatków, tkliwość powłok brzusznych i płyn w zatoce Douglasa.

Najrzadszą formą ciąży pozamacicznej jest ciąża szyjkowa. Częstość jej występowania według różnych źródeł waha się od 1/1000 do 1/50000. W wyniku oddziaływania wydzielanych przez trofoblast (warstwa zewnętrznych komórek błony płodowej, czyli kosmówki) enzymów proteolitycznych na ścianę dużych naczyń krwionośnych w ciąży szyjkowej dochodzi do obfitych krwawień zagrażających życiu. Leczona jest zazwyczaj operacyjnie przez usunięcie macicy. U nieródek pragnących posiadać dziecko podejmuje się próby leczenia zachowawczego. Implantacji zarodka w obrębie kanału szyjki macicy sprzyjają m.in.: wady anatomiczne macicy, występowanie zrostów w jamie i mięśniaków oraz pourazowe uszkodzenie błony śluzowej kanału szyjki.

Krwawienie po stosunku w ciąży

Po stosunku u kobiet w ciąży może się pojawić lekkie krwawienie i ból brzucha, czemu towarzyszą silne skurcze macicy. Objawy te nie stanowią zagrożenia dla dziecka. Spowodowane są przez podejmowanie niewłaściwych w tym czasie pozycji seksualnych. Wykluczyć należy te, przy których może dojść do przygniatania brzucha ciężarnej i takich, które prowadzą do głębokiej penetracji. Stymulacja pochwy powinna być raczej płytka i przedsionkowa. W pierwszym trymestrze ciąży może się pojawić suchość pochwy. Dochodzi wtedy do nadmiernego podrażnienia błon śluzowych wyściełających pochwę i srom, które przez to stają się znacznie bardziej podatne na uszkodzenia i wrażliwe na bodźce czuciowe podczas stosunku.

Krwawienie w ciąży – krwotok przedporodowy

Krwawienie w czasie ciąży po 24. tygodniu określa się mianem krwotoku przedporodowego (antepartum haemorrhage – APH). U ciężarnej kobiety z krwotokiem przedporodowym istnieje zwiększone ryzyko krwotoku poporodowego i rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego. W około 50% przypadków jest on następstwem wystąpienia łożyska przodującego lub przedwczesnego oddzielenia się łożyska. W pozostałych 50% źródło pozostaje niewyjaśnione. Inne przyczyny silnego krwawienia w ciąży mogą stanowić m.in.: naczynia przodujące, odklejenie łożyska, nadżerka, polip, rak albo zapalenie szyjki macicy, zapalenie pochwy czy żylaki sromu.

Lekkie krwawienie pod koniec ciąży – oznaka porodu

Podbarwiona krwią śluzowa wydzielina z pochwy może być oznaką rozpoczynającego się porodu i konsekwencją odejścia czopu śluzowego, który zamyka szyjkę macicy.

Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Słabuszewska-Jóźwiak A., Ciebiera M., Jakiel G., Ciąża pozamaciczna – czy nadal jest to stan naglący?, „Postępy Nauk Medycznych”, 2014, XXVII(8), s. 581–585.

2. Spaczyński M. i wsp., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii wczesnej ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro, „Przegląd Menopauzalny”, 2004, 6, s. 8–12.

3. Lewicka M., Sulima M., Pyć M., Stawarz B., Charakterystyka poronień i prawa przysługujące kobiecie po stracie ciąży, „Annales Academiae Medicae Stetinensis”, 2013, 59(1), s. 123–129.

4. Jędryka M., Kornafel J., Znaczenie chirurgii w leczeniu ciążowej choroby trofoblastycznej, „Current Gynecologic Oncology”, 2011, 9(2), s. 114–121.

5. Kornafel J., Mądry R., Nowotwory kobiecego układu płciowego, W: Krzakowski M., Warzocha K. (red.), Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych — 2013 r., Gdańsk, Via Medica, 2013, s. 265–317.

6. Raba G., Szczupak K., Baran P., Skojarzone leczenie ciąży szyjkowej z zastosowaniem metotrexatu oraz prostaglandyn – opis przypadku, „Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie”, 2014, 3, s. 309–312.

7. Panay N., Dutta R., Ryan A., Broadbent M., Położnictwo i ginekologia, Wrocław, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, 2006.

8. Nowacka E., Światek-Zdzienicka M., Jarzębski R., Stany zagrożenia życia w położnictwie, „Anestezjologia Intensywna Terapia”, 2004, 4, s. 286–292.

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 05.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej