Kleszcze przenoszą nie tylko boreliozę. Co to jest kleszczowe zapalenie mózgu i jak się przed nim chronić?

Zobacz film: Jak się chronić przed kleszczowym zapaleniem mózgu? Źródło: Raport Life

Badania pokazują, że już co 6. kleszcz może być zakażony wirusem odpowiedzialnym za rozwój kleszczowego zapalenia mózgu. Co to za choroba i jak można się przed nią bronić?

Ukłucie kleszcza grozi nie tylko boreliozą. Te niewielkie pajęczaki przenoszą także wirusa, który może doprowadzić do rozwoju kleszczowego zapalenia mózgu. Statystyki pokazują, że każdego roku liczba pacjentów z kleszczowym zapaleniem mózgu rośnie.

W naszej klinice każdego roku hospitalizujemy ok. 50 osób z kleszczowym zapaleniem mózgu. Kiedy dochodzi do zajęcia głębokich struktur w mózgu, choroba ma ciężki przebieg. Takich przypadków jest zazwyczaj kilka - mówiła w Raporcie Life prof. Anna Zajkowska, specjalista chorób zakaźnych, epidemiolog.

Czy samo ukłucie oznacza już chorobę?

Mimo że nawet co szósty kleszcz może być nosicielem groźnego wirusa, to samo ukłucie kleszcza nie oznacza jeszcze, że zachorujemy na kleszczowe zapalenie mózgu.

Zobacz także: Inwazja kleszczy w Polsce. Czy telefony komórkowe mogą je do nas przyciągać?

Patogen, który trafił do organizmu początkowo namnaża się miejscowo. W tym momencie może być jeszcze wyeliminowany przez nasz układ odpornościowy. Jeśli jednak organizm nie zdołał poradzić sobie z wirusem, mogą się pojawić objawy podobne do zwykłego przeziębienia.

Jeśli wirus przedostanie się do układu nerwowego może wywoływać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Dużo groźniejsze są sytuacje, gdy wirus dociera do głębokich struktur w mózgu, wtedy mamy do czynienia z zapaleniem mózgu, które często prowadzi do zapalenia rdzenia. Tak rozległa infekcja może wywołać porażenia, niedowładów. U części pacjentów dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu. W skrajnych przypadkach kleszczowe zapalenie mózgu może skutkować trwałym kalectwem lub śmiercią pacjenta -wylicza specjalistka.

Kleszczowe zapalenie mózgu - jak się przed nią chronić?

Mimo że medycyna potrafi leczyć kleszczowe zapalenie mózgu jedynie łagodząc jego objawy, to choroby można uniknąć. Jak? Wystarczy się zaszczepić. Aby się zabezpieczyć trzeba przyjąć 3 dawki szczepionki, następnie co 3-5 lat trzeba się zgłaszać po dawki przypominające

Prawidłowo przeprowadzone szczepienie daje niemal stuprocentową ochronę. Szczepić mogą się zarówno dzieci, jak i dorośli. Osoby, które chcą jeszcze przed urlopem przyjąć szczepionkę mogą skorzystać z tzw. przyspieszonego schematu szczepienia.

Z takiej możliwości nie skorzystała pani Anita, której siedemnastoletni syn zachorował na kleszczowe zapalenie mózgu. Jak wyglądała jego walka z chorobą? Dowiesz się tego z powyższego filmu.

Data aktualizacji: 27.07.2020,
Opublikowano: 27.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej