Kiedy u dziecka pojawiają się pierwsze zęby mleczne i kiedy zostają zastąpione stałymi?

Fot: Sally Anscombe / gettyimages.com

Każdy rodzic wie, że proces ząbkowania jest bardzo bolesny. Daje mocno w kość zarówno dorosłym, jak i samu dziecku. Niestety nie da się tego pominąć - każdy rodzic i dziecko muszą przez to przejść. Jak wygląda schemat wyrastania mlecznych zębów, kiedy wypadają i kiedy na ich miejsce pojawiają się zęby stałe?

Mleczaki, czyli pierwsze zęby zaczynają się pojawiać ok. 6 miesiąca życia dziecka i rosną aż do trzeciego roku życia dziecka. Kompletem zębów mlecznych dziecko cieszy się zaledwie 3-4 lata. Pierwsze zaczynają wypadać ok. piątego roku życia. Nie jest to jednak regułą i każde dziecko rozwija się inaczej. Jeśli pierwsze zęby zaczną pojawiać się u dziecka, które ma zaledwie cztery miesiące – nie ma powodów do obaw.

Dlaczego żeby mleczne wypadają?

Wypadanie zębów mlecznych to zupełnie naturalny i potrzebny proces. Dzieje się tak, ponieważ znajdujące się pod nimi wypustki zębów stałych z czasem zaczynają wypychać te młode, ale nie tylko. Wraz z wiekiem u dziecka zmienia się układ żuchwy oraz szczęki. Tym samym potrzebne są nowe zęby, które dopasują się do nowych warunków i umożliwią dziecku prawidłowe jedzenie i mówienie. Wymiana zębów mlecznych na stałe nie dzieje się z dnia na dzień. To stosunkowo długi proces, który trwa do ok. 12 roku, bo właśnie wtedy dzieci najczęściej tracą ostatniego mlecznego zęba. Nie znaczy to jednak, że dziecko w tym wieku już wszystkie stały zęby. Ósemki, które wyżynają się jako ostanie (lub wcale, bo nie pojawiają się one u wszystkich) zazwyczaj rosną etapami i zdarza się, że proces ten trwa aż do 35 roku życia! Co ciekawe, to jedyne zęby, które nie mają swojego mlecznego odpowiednika i od razu wyrastają stałe.

Jak dbać o zęby dziecka? Zobacz nasz film i skorzystaj z porad eksperta

Zobacz film: Jak myć zęby dziecka? Jaką szczoteczkę wybrać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jak i kiedy rosną pierwsze zęby dziecka?

U większości dzieci pierwsze zęby zaczynają się pojawiać między czwartym a szóstym miesiącem życia. Zazwyczaj są to dolne jedynki. Kiedy malec kończy siedem miesięcy zaczynają się wyżynać górne jedynki. Między ósmym a dwunastym miesiącem „wychodzą” dolne i górne dwójki. U malucha, który ma dwanaście-szesnaście miesięcy zaczynają pojawiać się dolne pierwsze trzonowe i górne pierwsze trzonowe. 15.–24. miesięczne dziecko ma już dolne i górne kły. Kiedy dziecko ma 21.–31. miesięcy – pojawiają się dolne i górne drugie zęby trzonowe. W tym wieku dziecko powinno mieć już ok. 20 mlecznych zębów.

Kiedy dziecko kończy pięć-sześć lat mleczaki zaczynają się ruszać i stopniowo wypadać. Proces ten bywa bolesny i zdarza się, że po wypadnięciu zęba dziąsła dziecka delikatnie krwawią. Pierwsze stałe zęby, które pojawiają się u dziecka to szóstki (i to one w dorosłym życiu psują się jako pierwsze). W tym samym czasie zaczynają pojawiać się górne i dolne jedynki. Między 7 a 8 rokiem życia dziecko traci mleczne dwójki i zyskuje ich stałe odpowiedniki. W wieku 9-10 lat pojawiają się stałe czwórki. Kiedy dziecko kończy 12-13 lat powinno mieć już siódemki.

Jak rozwija się dziecko? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Higiena to podstawa

Bez względu na wiek dziecka i ilość posiadanych przez nie zębów nie można zapominać o właściwej higienie jamy ustnej. Dziecko od najmłodszych lat powinno być uczone tego, jak ważne jest mycie zębów. Im wcześniej malec zacznie się tego uczyć tym mniejsze prawdopodobieństwo, że w dorosłym życiu będzie miał, np. próchnicę. Każdy rodzić powinien sobie zdawać sprawę, że dziecko uczy się także przez obserwację i jeśli zobaczy, że dorośli nie dbają o zdrowie jamy ustnej, też nie będzie chciało tego robić.

Trzeba także pamiętać, że dziecko również powinno regularnie odwiedzać lekarza stomatologa. Wybierając się do tego specjalisty z malcem pierwszy raz trzeba mieć pewność, że dentysta ma podejście do dzieci i wie jak z nimi postępować. W przeciwnym razie malec bardzo się zrazi i wizyty w gabinecie będą mu się bardzo źle kojarzyły.

Jak dbać o zęby? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Data aktualizacji: 29.08.2018,
Opublikowano: 21.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej