Kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć? Jakie przyczyny może mieć brak gaworzenia?

Fot: Oksana Kuzmina / stock.adobe.com

Gaworzenie to wydawanie przez dziecko dwusylabowych dźwięków, które najczęściej pojawia się w okolicy 3 i 4 miesiąca życia niemowlaka. Brak gaworzenia u dziecka 6-miesięcznego dziecka jest sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego.

Kiedy niemowlę gaworzy, wyraża swoje emocje i nawiązuje pełniejszy kontakt z rodzicem. Gaworzenie przynosi obu stronom wiele radości i jest podstawą do kształtowania się umiejętności mowy u dzieci.

Co to jest gaworzenie?

Gaworzenie jest przedjęzykową formą porozumiewania się, która polega na wydawaniu przez niemowlę dwu- lub kilkusylabowych zbitek (gu–gu, ga–ga). Wbrew panującej opinii nie wszystkie dźwięki wydawane przez dziecko są gaworzeniem. Wcześniej niemowlę głuży – wydaje dźwięki jednosylabowe (gli).

Od kiedy dziecko gaworzy?

Niemowlęta na ogół zaczynają gaworzyć w trzecim lub czwartym miesiącu życia. Na początku jest to tak zwane gaworzenie wstępne, którym niemowlę najczęściej reaguje na mowę rodziców lub nawiązany z nimi kontakt wzrokowy. O gaworzeniu modulowanym można mówić, gdy dziecko przejmuje już kontrolę nad wypowiadanymi sylabami oraz moduluje głos. Jest to ostatni etap przed nauczeniem się mówienia i pojawia się na ogół w dziesiątym miesiącu życia. Gaworzenie modulowane może się wiązać z przypisywaniem pewnych nazw rzeczom czy czynnościom, a dziecko w większym stopniu niż dotychczas używa go do komunikacji – wyraża swoje potrzeby, emocje i domaga się konkretnych rzeczy.

Zobacz także: Powiedz „mama”! No powiedz... czyli kiedy dziecko zacznie mówić?

Kiedy niemowlę gaworzy?

Początkowo niemowlę gaworzy w odpowiedzi na kontakt wzrokowy lub mowę rodziców i kiedy czuje się dobrze – jest wyspane, nakarmione, przewinięte i jest mu ciepło. Kiedy odczuwa dyskomfort lub ból – płacze lub krzyczy. Starsze niemowlęta gaworzą, aby wyrazić swoje pragnienia bądź emocje.

Brak gaworzenia – przyczyny

Gaworzenie może być opóźnione, jednak jego brak w końcu siódmego miesiąca życia stanowi powód do obaw – zwłaszcza jeśli nie pojawiło się głużenie.

Gaworzenie jest bardzo ważnym przystankiem na drodze rozwojowej dziecka i służy poprawnemu wykształcaniu się umiejętności mówienia. Ponadto jego brak może świadczyć o różnych chorobach i zaburzeniach, takich jak:

Szczególnie niepokojące jest, kiedy dziecko nie gaworzy i towarzyszą temu inne nieprawidłowości rozwojowe. W przypadku głuchoty lub niedosłuchu dzieci mogą zacząć gaworzyć o czasie, jednak nie będą w stanie powtarzać sylab i nie będzie ich wybudzał hałas. O zaburzeniach ze spektrum autyzmu mogą świadczyć problemy z nawiązywaniem kontaktu, niechęć do przytulania się czy wyrażania emocji, a o wadach aparatu mowy – problemy z jedzeniem, szczególnie stałych pokarmów. Dziecięcemu porażeniu mózgowemu i zaburzeniom neurologicznym towarzyszą zaś problemy z rozwojem motorycznym i zaburzenia napięcia mięśni.

Zobacz także: Od kiedy niemowlę zaczyna widzieć? Jak i co widzi dziecko w kolejnych tygodniach po urodzeniu?

Co zrobić, kiedy dziecko nie gaworzy?

Jeśli dziecko nie gaworzy, przede wszystkim nie należy panikować, ponieważ każde niemowlę rozwija się własnym rytmem. Słabe gaworzenie bądź jego brak nie zawsze świadczy o zaburzeniach, ale i tak należy udać się do lekarza w celu ich wykluczenia. Jeśli specjalista nie dostrzega żadnych problemów zdrowotnych ani rozwojowych, trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie ponaglać nadmiernie dziecka.

Jak wspierać gaworzenie u dzieci?

Gaworzenie jest formą przedjęzykową i jego szybkiemu rozwojowi sprzyjają wszystkie zalecane dla niemowląt formy wspierające rozwój mowy. Częste noszenie i kołysanie noworodka stymuluje mózg do rozwoju. Pomocne jest też słuchanie muzyki klasycznej oraz oglądanie przez dziecko obrazków i książeczek kontrastowych.

Na każdym etapie życia dziecka najbardziej rozwojowe są częste rozmowy z rodzicami. Dlatego warto jak najwięcej mówić do małego dziecka, nawet jeśli trudno jest określić czy rozumie. Istotne jest także śpiewanie piosenek (czasem dzieci zaczynają śpiewać przed mówieniem), czytanie krótkich wierszyków i opowiadanie bajek. Warto też zachęcać dziecko do powtarzania różnych sylab i naśladowania min. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, żeby wszystkie próby wspierania rozwoju mowy odbywały się bez presji, w miłej atmosferze i w formie zabawy. Nadrzędną motywacją rodzica powinna być chęć do nawiązywania bliskiej więzi z dzieckiem i radość ze wspólnie spędzonego czasu, tym bardziej, że podejmowane przez niego wysiłki mogą początkowo nie przynosić żadnych widocznych rezultatów.

Zobacz film: Co to jest zespół dziecka potrząsanego?Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

  1. Brzezińska, A., Ziółkowska, B. i Appelt, K. Psychologia rozwoju człowieka. GWP, 2016.
  2. Porayski-Pomsta, J. Zagadnienie periodyzacji rozwoju mowy dziecka. “LOGOPEDA”, 1(7), 2009.
Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej