Kiedy dziecko zaczyna raczkować? Raczkowanie do tyłu

Fot.: didesign / stock.adobe.com

Raczkowanie jest bardzo istotnym etapem w psychomotorycznym rozwoju dziecka, choć niektóre niemowlaki pomijają go i od razu próbują chodzić. To nie tylko dobry trening dla mięśni i kręgosłupa, ale również mózgu, co w przyszłości może mieć znaczenia dla przyswajania umiejętności czytania, pisania lub liczenia.

Raczkowanie, czyli wykonywanie przez dziecko naprzemiennych ruchów rękami i nogami, to naturalny etap w rozwoju dziecka, świadczący m.in. o prawidłowym funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego oraz tworzeniu się połączeń między prawą a lewą półkulą mózgu. Ich prawidłowa współpraca decyduje w późniejszym życiu o łatwiejszym przyswajaniu wielu umiejętności, np. pisania, czytania, liczenia.

Pominięcie przez dziecko etapu raczkowania jest przez specjalistów uznawane za czynnik zwiększający późniejsze ryzyko wystąpienia dysleksji, czyli specyficznych trudności w poprawnym czytaniu i pisaniu.

Kiedy rozpoczyna się raczkowanie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy dziecko powinno zacząć raczkować, ponieważ każde niemowlę rozwija się trochę inaczej. Na pewno jednak jest to bardzo ważny etap przed nauką samodzielnego chodzenia, czyli przejścia z pozycji siedzącej do stojącej, bez konieczności szukania podparcia. Raczkowanie wzmacnia kręgosłup i mięśnie całego ciała, dzięki czemu dziecko nie ma później nieprawidłowości w budowie nóg czy stóp.

Oprócz korzyści dla układu nerwowego raczkowanie pozwala dziecku na doskonalenie umiejętności przenoszenia ciężaru ciała na stronę obciążoną, utrzymywania równowagi oraz kontroli środka ciężkości, co w przyszłości jest bardzo istotne podczas nauki poruszania się na nogach. Raczkowanie ćwiczy też koordynację między oczami a rękami, orientację w terenie i prawidłową ocenę odległości między dzieckiem a otaczającymi go przedmiotami, których jest bardzo ciekawe. Stara się do nich samodzielnie zbliżać.

W 8. miesiącu życia dziecko zazwyczaj lubi leżeć na brzuchu i wspierać się na rękach. Jest to pozycja wyjściowa do raczkowania.

W 9. miesiącu dziecko bardzo lubi siedzieć i zwykle nie ma już żadnych problemów z utrzymaniem równowagi. Staje się coraz aktywniejsze ruchowo, sprawniejsze i znacznie szybciej raczkuje. W tym wieku niemowlęta często próbują też wstawać, podtrzymując się mebli i innych przedmiotów.

W kolejnych 2–3 miesiącach raczkowanie staje się ulubioną aktywnością dziecka. Coraz częściej próbuje ono też stawiać samodzielne kroki, choć musi być jeszcze podtrzymywane za rączki. W przypadku wcześniaków zarówno raczkowanie, jak i chodzenie mogą być opóźnione o 1–2 miesiące.

Raczkowanie do tyłu

Raczkowanie do tyłu często bywa powodem do niepokoju u wielu rodziców, jednak jest to zjawisko całkowicie naturalne, szczególnie w początkowym okresie zdobywania przez niemowlę umiejętności przemieszczania się. Dopiero później następuje etap poruszania się do przodu, czyli tzw. czworakowania. Czasami dziecku można pomóc, podpierając rękami jego stopy, dzięki czemu odepchnie się od nich i ruszy przed siebie.

Raczkowanie zwykle dostarcza dziecku dużo radości i satysfakcji, jednak należy pamiętać, by ubierać je wówczas lekko i wygodnie, w stroje, które nie krępują ruchów. Warto również przyglądać się wówczas niemowlakowi, żeby wychwycić ewentualne niepokojące symptomy. Krzywo trzymana głowa, ciągłe zaciskanie pięści czy przewracanie się na tę samą stronę mogą świadczyć o nieprawidłowym napięciu mięśniowym. Trzeba wówczas skonsultować się z neurologiem, ponieważ tego typu dolegliwości, jeśli nie są odpowiednio leczone, mogą skutkować w przyszłości trudnościami z chwytaniem i operowaniem ręką, ale również z prawidłowym chodzeniem.

Zabawki wspomagające raczkowanie

Raczkowanie niemowląt jest zjawiskiem naturalnym, ale czasami warto pomóc dziecku w pierwszych próbach przemieszczania się. Jedną z najprostszych metod jest częste układanie niemowlęcia na brzuchu – to pozycja uznawana za bardzo zdrową i istotną dla rozwoju, a następnie umieszczanie poza zasięgiem jego rąk ulubionych przedmiotów, które mogą skłonić do aktywności. Leżenie na brzuchu bardzo dobrze wpływa też na prawidłowe ukształtowanie stawów biodrowych oraz ćwiczy mięśnie, zwłaszcza rąk i kręgosłupa.

Można skorzystać z zabawek wspomagających raczkowanie, dostępnych w sklepach stacjonarnych i internetowych. Są to m.in. rozmaite gadżety emitujące muzykę i inne dźwięki, które uciekają przed dzieckiem, co zachęca je do szybszego przemieszczania się po całym pokoju.

Na rynku dostępne są również poduszki i wałki w naturalny sposób wzmacniające mięśnie szyi czy pleców i ćwiczące koordynację. Coraz większą popularnością cieszą się też specjalne kaski czy nakolanniki dla raczkujących dzieci, mające chronić je przed ewentualnymi urazami.

Zobacz film: Czy podawać dziecku soki owocowe? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 11.12.2017,
Opublikowano: 11.12.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej