Kiedy dziecko zaczyna podnosić główkę? Co powinni wiedzieć początkujący rodzice?

Fot. forsiba / Getty Images

Podnoszenie główki przez dziecko stanowi jeden z najczęstszych tematów poruszanych wśród rodziców. Do czasu, aż dziecko samo nie zacznie trzymać główki w pionie, rodzice muszą pamiętać o jej podtrzymywaniu na odpowiedniej wysokości podczas noszenia.

Uznaje się, iż dwumiesięczne niemowlę powinno podczas leżenia na brzuchu samodzielnie unosić główkę i utrzymywać ją w tej pozycji przez krótki czas. Nie jest to jednak regułą. Pediatrzy często informują rodziców, iż konieczność podtrzymywania główki dziecka będzie trwała przez minimum 3–4 miesiące.

Kiedy dziecko podnosi główkę?

Początkowo podnoszenie główki przez dziecko jest niemożliwe. Wynika to z faktu, iż u nowo narodzonego dziecka główka stanowi największą część ciała, oraz z dysproporcji jej obwodu względem obwodu klatki piersiowej. Po upływie około 4 miesięcy dysproporcja zanika, umożliwiając dziecku pierwsze próby podnoszenia główki. Jest to jednak dla malucha bardzo wymagające zadanie. Z każdym kolejnym miesiącem obwód klatki piersiowej proporcjonalnie się zwiększa. Stosunek obu obwodów względem siebie stanowi ważny wskaźnik dla pediatrów oceniających rozwój niemowlaka.

Wspomniane wcześniej pierwsze próby podnoszenia główki przez dziecko mają miejsce po upływie mniej więcej miesiąca od urodzenia. Dziecko wówczas leży na brzuchu i zaczyna delikatnie podnosić głowę, na początku na wysokość zaledwie 1 cm, jednak i tak jest to dla niego ogromny wysiłek fizyczny. Z każdą następną próbą mięśnie karku ulegają wzmocnieniu, dzięki czemu dziecko podnosi główkę coraz wyżej. Warto jak najczęściej kłaść dziecko podczas zabawy na brzuchu, już od pierwszego miesiąca życia. Przekładanie główki z jednej strony na drugą spowoduje rozpoczęcie wzmacniania mięśni karku. Należy również pamiętać o asekuracji główki dziecka podczas noszenia, gdyż zaniedbanie tej czynności może skończyć się poważnym urazem zdrowotnym. Do początku 5 miesiąca życia większość niemowląt jest w stanie podpierać się na ramionach, unosząc mocno zadartą do góry główkę, i rozglądać się na boki.

Polecamy: Niemowlę próbuje usiąść – na co zwrócić uwagę?

Jak pielęgnować skórę dziecka? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Czy myć dziecko tuż po porodzie? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Kiedy niemowlę podnosi główkę do siadu?

Samodzielne uniesienie ciała do siadu przez niemowlę zazwyczaj przypada na 7–9 miesiąc życia. Umiejętność siadania pojawia się, gdy dziecko umie już samodzielnie przekręcić się w pozycji leżącej z brzuszka na plecy, natomiast przed pierwszymi krokami. Pokrywa się to mniej więcej z momentem, gdy niemowlę zaczyna raczkować. Harmonogram rozwoju dziecka uzależniony jest od niektórych czynników, takich jak: waga, wzrost, temperatura otoczenia, napięcie mięśni oraz predyspozycje genetyczne. Mimo iż każdy zdrowy maluch naturalnie dąży do pozycji siedzącej, nie należy przyspieszać tego okresu, np. poprzez układanie dziecka w pozycji siedzącej. Zbyt wczesne układanie niemowlaka do siedzenia może spowodować zaburzenia kostno-stawowe lub nieprawidłowości ortopedyczne. Podczas nauki siadania nie należy:

  • ciągnąć za rączki dziecka do pozycji siedzącej,
  • podpierać ciała malucha poduszkami,
  • umieszczać dziecka w krzesełku czy w bujaku, jeśli jeszcze nie opanowało umiejętności samodzielnego siedzenia,
  • układać niemowlaka na swoich nogach i podpierać jego pleców brzuchem. Jest to najczęściej popełniany błąd.

Wspieranie dziecka podczas nauki siadania polega głównie na pozwoleniu mu rozwijać się we własnym tempie oraz zapewnieniu mu do tego odpowiednich warunków. Za pierwszy prawidłowy siad uznaje się sytuację, gdy dziecko ma szeroko rozstawione nóżki, proste plecy, a ciężar jego ciała jest równomiernie rozłożony na prawy i lewy pośladek. Nie należy samodzielnie poprawiać pozycji dziecka bez wcześniejszego podnoszenia miednicy, gdyż może to przyczynić się do wystąpienia zaburzeń w stawach biodrowych. Do lekarza należy udać się, gdy mimo upływu 9–10 miesięcy dziecko w dalszym ciągu nie potrafi samodzielnie siadać, podczas siedzenia przybiera nieprawidłową pozycję (zgięta nóżka, nierównomierne rozłożenie ciężaru ciała) lub gdy występują inne niepokojące objawy.

Polecamy: Kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć? Jakie przyczyny może mieć brak gaworzenia?

Nosidła, chusty, leżaczki dla niemowląt

Dla najmłodszych przeznaczone są głównie chusty. Ważne jednak jest, aby dokładnie zapoznać się z zasadami prawidłowego chustonoszenia, tak by nie uszkodzić stawów biodrowych bądź kolan pociechy. Warto również zasięgnąć opinii lekarza wykonującego badanie ultrasonograficzne (USG) stawów biodrowych, które zazwyczaj ma miejsce około 6 tygodnia życia. Obecnie istnieją również nosidła ze specjalnymi zabezpieczeniami. Noszenie dziecka w nosidle w okresie wczesnego niemowlęctwa ma jednak wielu przeciwników. Leżaczki dla niemowląt to praktyczne rozwiązanie dla mam, które są zmuszone co jakiś czas odkładać dziecko. Ogromną zaletą leżaczków jest fakt, iż niemowlak znajduje się cały czas w pozycji leżącej, która jest dla niego najlepsza.

Bibliografia:

  1. Elizabeth B. Hurlock, Rozwój dziecka, t. I/II, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1961.
Data aktualizacji: 22.07.2019,
Opublikowano: 22.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej