Dni płodne i niepłodne - jak obliczyć? Objawy, kalkulator i kalendarz 

Fot: gpoinstudio / fotolia.com

Kalendarz dni płodnych służy do określenia optymalnego dnia, w którym kobieta może zajść w ciążę. Owulacja zazwyczaj zaczyna się 14 dni przed kolejną menstruacją i jest to idealny moment na zapłodnienie. W określaniu dni płodnych pomaga również test owulacyjny lub regularne badania USG monitorujące długość cyklu jajeczkowania.

Średnia długość cyklu miesiączkowego wynosi 28 dni, ale u każdej kobiety może przebiegać inaczej. Jeżeli wynosi około 40 dni, jest to znak, aby udać się do ginekologa. Przyczyną długich cyklów mogą być zaburzenia hormonalne, które mogą powodować problemy z poczęciem dziecka.

Kiedy są dni płodne i dni niepłodne?

Dni płodne to okres jajeczkowania (czyli owulacja), podczas których może dojść do zapłodnienia. Termin owulacji nie zawsze da się precyzyjnie ustalić. Przesunięcie się dni płodnych może wynikać np. z przemęczenia, drobnej infekcji, przeziębienia czy przeżycia stresowej sytuacji. Jeżeli jednak cykle miesiączkowe są regularne i nie doszło do żadnych zdarzeń niepożądanych, największe szanse na zajście w ciąże są od 2 dni przed do 2 dni po jajeczkowaniu. Wynika to z tego, że komórka jajowa żyje 24 godziny, a plemniki umierają po 3-5 dniach.

Kalendarz dni płodnych – wykres krok po kroku

Do wyliczania daty rozpoczęcia owulacji pomaga kalendarz dni płodnych. Przez co najmniej 3 miesiące należy zapisywać datę rozpoczęcia naturalnej miesiączki. Pomoże to w określeniu długości cyklu miesiączkowego – zazwyczaj przeciętna jego długość wynosi około 28 dni. W takim wypadku kobieta będzie płodna między 9. a 18. dniem cyklu. Kalendarz dni płodnych można zaznaczyć na narysowanym wykresie. Na osi wystarczy zaznaczyć punkty oznaczające okres, a w środku dni cyklu. Owulacja zazwyczaj rozpoczyna się 2 tygodnie przed kolejnym krwawieniem. Na wykresie od miejsca zakończenia cyklu miesiączkowego wystarczy odliczyć 14 dni i otrzyma się dzień rozpoczęcia jajeczkowania.

Kalkulator dni płodnych online

Dni płodne można wyliczyć za pomocą internetowych kalkulatorów płodności. Podaje się w nich datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki oraz długość cyklu menstruacyjnego. Program internetowy automatycznie wylicza dni płodne, podając jednocześnie, w których z nich jest największa szansa, aby zajść w ciążę. Należy jednak pamiętać, że kalendarz czy kalkulator dni płodnych ma charakter orientacyjny i nie można go stosować jako metodę antykoncepcji. W krótkich cyklach, np. 22-dniowych, owulacja zaczyna się praktycznie tuż po zakończeniu okresu i końcowe plamienie może nakładać się na jajeczkowanie. W takich wypadkach nie jest możliwe odczuwanie objawów dni płodnych, jak np. zwiększenie się ilości śluzu w pochwie.

Dni płodne – objawy

Objawy dni płodnych to np. nieznacznie podwyższona temperatura ciała, którą mierzy się w pochwie. Jej wartość sięga około 37,2 stopni Celsjusza. Do innych symptomów owulacji należą:

  • czułe na dotyk i obrzęknięte piersi,
  • większa ilość wydzieliny w pochwie,
  • gęsty, lepki i bardziej rozciągliwy śluz pochwy,
  • wzmożona ochota na seks,
  • senność lub niepokój,
  • ból w dole brzucha.

Dni płodne a test owulacyjny

Popularną metodą sprawdzania dni płodnych jest test owulacyjny. Można go kupić w każdej aptece, bez konieczności wypisywania przez lekarza recepty. W trakcie owulacji uwalnia się komórka jajowa, która dostaje się do jajowodu, gdzie jest gotowa do zapłodnienia. Do inseminacji dochodzi, kiedy komórka jajowa łączy się z plemnikiem. W czasie przebywania komórki jajowej w jajowodach dochodzi do nagłego wzrostu stężenia hormonu LH (luteinizującego). Jajeczkowanie odbywa się zwykle w ciągu 36 godzin po szczytowym stężeniu tego hormonu. Test na płodność wykonuje się tak jak ciążowy, czyli z moczu. Pozwala on wykryć podwyższony poziom hormonu LH, co świadczy o owulacji i gotowości kobiety do zajścia w ciążę.

Największe stężenie hormonu luteinizującego w moczu występuje wieczorem, dlatego test owulacyjny można wykonać np. około godziny 22. Na około 2 godziny przed badaniem najlepiej ograniczyć ilość wypijanych płynów. Mocz oddaje się do plastikowego pojemnika, następnie pasek owulacyjny zanurza się w cieczy na około 15 sekund. Wynik można odczytać po 5 minutach.

Okres płodny a monitoring owulacji

Jeżeli kalendarz dni płodnych lub test owulacyjny nie pomógł w zajściu w upragnioną ciążę przez 6 miesięcy, można zrobić badanie monitoringu cyklu. Polega ono na wykonywaniu USG narządów rodnych w określonych dniach wyliczonych na podstawie długości ciągu menstruacyjnego. W czasie jednego cyklu przeprowadza się zwykle 3-4 badania ultrasonograficzne. Mają one na celu monitorowanie pęcherzyków oraz błony śluzowej macicy. Na podstawie badania można również określić, jakie są ewentualne przyczyny problemów z zajściem w ciążę. Monitoring polega również na obserwacji pęcherzyka Graafa, który otacza komórkę jajową. Jego pęknięcie jest jednoznaczne z rozpoczęciem się owulacji. Monitorowanie cyklu pozwala określić przez lekarza najlepszego dnia na dokonanie zapłodnienia.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej