Jak wygląda świat osoby niewidomej?

Getty Images

40 milionów ludzi na świecie to osoby niewidome. Jak wygląda ich życie? Co pomaga im na co dzień funkcjonować? Posłuchaj!

Choć zdrowa osoba, która nie ma żadnych problemów ze wzrokiem prawdopodobnie nigdy do końca nie będzie w stanie zrozumieć niewidomych czy słabowidzących, warto czasami zastanowić się, jak w ogóle wygląda świat takich ludzi. W jaki sposób to zrobić? Można chociażby wybrać się na „Niewidzialną wystawę” w Warszawie. Co to takiego? Ekspozycja bez światła, prezentująca przestrzeń miejską i mieszkalną. Po galerii tej oprowadzają osoby słabowidzące lub niewidome, tłumacząc przy okazji, jak z ich perspektywy prezentuje się życie.

O inicjatywie tej w rozmowie w studio Dzień Dobry TVN opowiedział Sebastian Grzywacz – przewodnik wystawy, który od 12 lat jest niewidomy. Szkoleniowiec zachęcał do odwiedzenia tej przestrzeni i zwrócił uwagę, że może być to również świetne szkolenie z komunikacji dla ludzi pełnosprawnych. A wszystko dlatego, że nie można używać tam mowy ciała czy ogólników.

Gospodarze porannego programu zapytali również swojego rozmówcę o to, jakie gadżety ułatwiają mu na co dzień funkcjonowanie. Sebastian Grzywacz wspomniał o tym, że ważną rolę odgrywają tutaj nowe technologie, w tym oczywiście smartphon’y (na przykład udźwiękowione telefon, aplikacje rozpoznające kolory czy nawigujące). Przy okazji zwrócił także uwagę, że problemy, z którymi wciąż jeszcze spotykają się niewidomi, to brak udźwiękowienia niektórych przejść dla pieszych (szczególnie tych dużych) lub zbyt cicha sygnalizacja dźwiękowa.

Zastanawiasz się teraz pewnie, jak sam możesz pomóc osobom niewidomym? Sebastian Grzywacz mówi jasno: przede wszystkim zapytaj o to, czy dana osoba chce w ogóle jakiegokolwiek wsparcia. Nie szarp, nie łam za ręce, nie ciągnij. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz ten film!

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 26.02.2020,
Opublikowano: 26.02.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej
Czym jest zaćma jądrowa oka? Przyczyny, objawy i operacja

Zaćma jądrowa oka to wrodzona lub nabyta choroba oczu, w przebiegu której dochodzi do zmętnienia soczewki w jej środkowej części. Skutkiem tego jest rozpraszanie światła, przez co nie dociera ono do siatkówki. U chorych na zaćmę jądrową pogarsza się widzenie w dal. Sposobem leczenia schorzenia jest zabieg chirurgiczny.

Czytaj więcej
Główne objawy złośliwych nowotworów gałki ocznej u dzieci i dorosłych

Objawy najczęstszego nowotworu złośliwego oka u dzieci, czyli siatkówczaka, to leukokoria i zez. Leukokoria oznacza biały odblask źrenicy pojawiający się po oświetleniu gałki ocznej. Natomiast zez to nieprawidłowe ustawienie jednej gałki ocznej w stosunku do drugiej. Objawy te pojawiają się najczęściej u małych dzieci, co pomaga wcześnie zdiagnozować chorobę.

Czytaj więcej
Badanie w kierunku jaskry – diagnostyka choroby

Badanie w kierunku jaskry wykonuje się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Diagnostyka jaskry zależy od wieku pacjenta, natomiast zawsze uzupełnia podstawowe badania okulistyczne.

Czytaj więcej
Jaskra u dzieci (wrodzona) – mechanizm, objawy i leczenie

Jaskra dziecięca nazywana jest też wrodzoną, ponieważ jej główną przyczyną są zaburzenia rozwojowe oka, a dokładniej tzw. kąta przesączania. Choroba powoduje zanik włókien nerwu wzrokowego, a nieleczona może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.

Czytaj więcej