Jak wygląda krążenie płodowe?

Fot. PeopleImages / Getty Images

Krążenie płodowe to specyficzny obieg krwi u płodu podczas jego życia wewnątrzmacicznego. Podstawową różnicę względem normalnego krążenia stanowi zmniejszony przepływ krwi przez płuca i dodatkowe drogi, którymi dostaje się ona z pępowiny do narządów obwodowych.

Krążenie płodowe jest dostosowane do warunków, w jakich przebywa płód wewnątrz macicy. Dziecko nie ma bezpośredniego dostępu do powietrza, jego płuca nie pracują normalnie. Cała wymiana gazowa zachodzi pomiędzy łożyskiem a krążeniem matki. Sytuacja zmienia się diametralnie w chwili porodu, gdy noworodek wykonuje pierwszy wdech.

Krążenie płodowe – połączenie z obiegiem krwi matki

Krew znajdująca się w krążeniu płodowym spełnia tę samą funkcję, co w przypadku dziecka czy dorosłego człowieka – ma rozprowadzać po ciele płodu substancje odżywcze i tlen oraz odbierać dwutlenek węgla oraz inne produkty przemiany materii. Dzięki temu postępuje rozwój organizmu, jego tkanki są prawidłowo odżywiane i mogą w nich zachodzić wszystkie niezbędne procesy metaboliczne.

Podstawowym miejscem wymiany związków chemicznych i gazów pomiędzy płodem a środowiskiem zewnętrznym jest łożysko. Jego część matczyna zawiera wiele splotów naczyniowych zbudowanych z włośniczek, a część płodowa – drobne naczynia połączone z sercem i układem krążenia dziecka za pośrednictwem tętnic pępowinowych i jednoimiennej żyły. Dostarczana pępowiną do łożyska krew płodu przepływa w bliskości naczyń matki, co umożliwia przenoszenie gazów i innych substancji chemicznych przez ściany włośniczek. Powierzchnia styku jest bardzo duża, co zapewnia skuteczną wymianę pomiędzy odizolowanymi od siebie fizycznie krwioobiegami dziecka i matki. Ich krew nie miesza się.

Zobaczcie jak jest zbudowany i jakie funkcje pełni układ krążenia:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6

Obieg krwi w krążeniu płodowym

Krążenie płodowe charakteryzuje się nie tylko odmiennością obiegu krwi, ale również tym, że w celu usprawnienia jej przepływu w czasie rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka wykorzystywane są dodatkowe drogi, które po porodzie szybko zarastają. Należą do nich:

  • otwór owalny w przegrodzie międzyprzedsionkowej,
  • przewód tętniczy Botalla, łączący pień płucny z aortą zstępującą,
  • połączenie między żyłą pępowinową, a żyłą wrotną (kierujące krew z łożyska do wątroby dziecka),
  • przewód żylny, łączący żyłę pępowinową z żyłą główną dolną płodu.

W warunkach życia wewnątrzmacicznego struktury te pozwalają na optymalizowanie krążenia. Serce nie jest obciążone tłoczeniem dużej ilości krwi do płuc (jej relatywnie nieduży przepływ wystarcza im do prawidłowego rozwoju), które nie wykonują przed porodem swojej podstawowej funkcji.

Ciekawostką jest fakt, że w krążeniu pępowinowym charakterystyka krwi jest odwrotna, niż we wszystkich pozostałych naczyniach krwionośnych. Tętnice pępowinowe odprowadzają z tkanek do łożyska dwutlenek węgla i produkty przemiany materii, a przez żyły płynie krew bogata w składniki odżywcze i tlen.

Krew z żyły pępowinowej trafia częściowo do wątroby, a częściowo do żyły głównej dolnej i prawego przedsionka. Stamtąd (dzięki różnicy ciśnień) w większości przepływa przez otwór owalny do lewego przedsionka i trafia do narządów obwodowych dziecka, omijając krążenie płucne. Reszta krwi dostaje się przez prawą komorę do pnia płucnego. Pewna jej część odżywia płuca, a reszta trafia przewodem tętniczym do aorty i na obwód.

Krążenie płodowe a obieg krwi u noworodka

Krążenie płodowe odróżnia się czynnościowo od obiegu krwi u noworodka w związku z faktem, że nie dochodzi do wymiany gazowej w płucach płodu. Dziecko znajduje się wewnątrz macicy i próby wykonywania wdechu kończyłyby się aspiracją płynu owodniowego. Dlatego ruchy oddechowe są stłumione, a płuca rozwijają się w stanie nierozprężonym – nie są wypełnione powietrzem. Funkcja oddychania pojawia się dopiero po porodzie, kiedy pępowinowy obieg krwi zostaje przerwany, a niedotlenienie wywołuje odruchowe wykonywanie głębokich wdechów. W tym momencie płuca zaczynają się stopniowo wypełniać powietrzem, a przepływ krwi przez ten narząd bardzo szybko się zwiększa. Zmienia to rozkład ciśnień w przedsionkach serca i dużych naczyniach, co powoduje ograniczenie przepływu przez otwór owalny i przewód tętniczy. Krążenie przestawia się na normalny tryb pracy, z podziałem obiegu krwi na mały, czyli płucny, i duży – obwodowy.

Po porodzie „dodatkowe”, zbędne już odcinki naczyń i przedsionkowy otwór owalny zwykle zarastają. Jeśli jednak nie dojdzie do prawidłowego zamknięcia się np. przewodu tętniczego Botalla albo otworu międzyprzedsionkowego, dziecko może mieć poważne zaburzenia krążenia, zmuszające do wykonania zabiegu kardiochirurgicznego.

Krew niezbędna do wypełnienia naczyń płuc rozprężonych po porodzie pochodzi z naczyń pępowinowych i płodowej części łożyska. Dlatego tak istotnym elementem porodu jest odczekanie z podwiązaniem i przecięciem pępowiny do momentu, kiedy jej naczynia obkurczą się i zaniknie w niej tętnienie.

Czy warto pobierać krew pępowinową? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Krew pępowinowa - czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc? Źródło: 36,6

Opublikowano: 17.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej