Jak wygląda i skąd się bierze pokrzywka u małych dzieci? Sposoby i czas leczenia pokrzywki

Fot: JenkoAtaman / fotolia.com

Pokrzywka to popularna choroba skóry dotykająca dzieci i niemowląt. Spowodowana licznymi czynnikami etiologicznymi, przyjmuje zawsze postać swędzących bąbli. Zazwyczaj ustępuje samoistnie. Pomocne jest usunięcie z najbliższego otoczenia uczulających czynników.

Pokrzywka jest częstą dermatozą – występuje u około 10–20% populacji. Pokrzywką u niemowlaka określamy wykwity na skórze przybierające postać swędzących bąbli. Ze względu na czas trwania objawów rozróżnić można:

  • pokrzywkę ostrą, która utrzymuje się do 6 tygodni (przy czym w większości przypadków trwa od dwóch dni do około tygodnia), jej przypadki stanowią 2/3 ogółu zachorowań,
  • pokrzywkę przewlekłą, która trwa ponad 6 tygodni, a zmiany pojawiają się codziennie lub okresowo (raz w tygodniu lub raz w miesiącu).

Pokrzywka u dzieci – objawy

Niezależnie od przyczyny, pokrzywka u dzieci i niemowląt ma takie same objawy. Są to bąble na skórze będące efektem przedostawania się osocza z rozszerzonych naczyń krwionośnych w obręb skóry, które:

  • pojawiają się nagle,
  • zlokalizowane są w dowolnym miejscu na ciele, często w ciągu doby zmieniają swoje położenie – tzw. pokrzywka wędrująca,
  • nie mają określonego kształtu, a przybierają różne postacie,
  • są widoczne ponad powierzchnią skóry,
  • występują w pojedynkę lub w skupiskach, zlewając się w większe obszary,
  • przybierają kolor różowy lub czerwony,
  • mają od kilku milimetrów do kilku centymetrów,
  • swędzą i pieką,
  • pojawiają się na różnych częściach ciała, ale najczęściej są zlokalizowane na rękach, twarzy, stopach, narządach płciowych lub plecach.

Powyższym objawom towarzyszy niekiedy obrzmienie w obrębie warg, powiek, oczodołów, dłoni, stóp. Z kolei obrzęk naczynioruchowy zlokalizowany w okolicy gardła i języka może zagrażać życiu dziecka, gdyż może przyczynić się do uduszenia. Niebezpieczne mogą być także napady duszności czy wstrząs anafilaktyczny.

W przypadku niemowląt pokrzywka objawia się ponadto dolegliwościami takimi jak: wymioty, nudności, bóle brzucha, biegunka, trudności w przełykaniu, kolka, katar, kaszel, stan podgorączkowy, obniżenie ciśnienia krwi.

Pokrzywka u dzieci – przyczyny

Pokrzywka u dzieci spowodowana może być wieloma czynnikami i mieć podłoże alergiczne, fizykalne czy toksyczne. Czynniki sprawcze pokrzywki to:

  • uczulenie na alergeny znajdujące się w powietrzu (pyłki roślinne, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, dymy),
  • uczulenie na alergeny pokarmowe (egzotyczne owoce, nabiał, orzechy, czekolada, owoce morza, produkty zbożowe, związki chemiczne zawarte w żywności) także te spożywane przez karmiącą kobietę,
  • uczulenie na barwniki zawarte w ubraniach, kosmetyki, środki czystości i leki (szczególnie niesteroidowe leki przeciwzapalne i antybiotyki, zazwyczaj penicylina),
  • niepożądany odczyn poszczepienny (do 4 tygodni po podaniu szczepionki, a w przypadku szczepionki przeciw BCG w ciągu 12 miesięcy od podania),
  • choroby wątroby i tarczycy oraz choroby pasożytnicze,
  • infekcje, występujące najczęściej w obrębie dróg oddechowych (zapalenie oskrzeli i migdałków),
  • nadmierna wrażliwość na acetylocholinę (substancję produkowaną przez włókna nerwowe w gruczołach potowych) w chwili szybkiego i obfitego pocenia się dziecka (tzw. pokrzywka cholinergiczna),
  • działanie czynników mechanicznych (tzw. pokrzywka fizykalna),
  • reakcja na ucisk lub potarcie (tzw. pokrzywka kontaktowa czy dermografizm),
  • czynniki termiczne, reakcje na promienie UV (tzw. pokrzywka słoneczna), zbyt wysoką lub niską temperaturę.

O pokrzywce idiopatycznej lub samoistnej mówi się, jeśli trudno określić czynniki determinujące jej rozwój. Stosuje się wtedy tylko leczenie objawowe z podawaniem leków przeciwhistaminowych, ewentualnie środków ograniczających świąd. Szacuje się, że konkretny powód powstawania pokrzywki udaje się określić zaledwie w 20% przypadków choroby.

Pokrzywka u dzieci – leczenie

W większości przypadków pokrzywka u dzieci i niemowlaków znika samoistnie i nie jest konieczna interwencja ze strony pediatry. Długotrwale utrzymującą się pokrzywkę leczy się w przede wszystkim przez wyeliminowanie z najbliższego otoczenia czynnika, który ją wywołuje – na przykład jeśli pokrzywka jest wynikiem alergii pokarmowej, wprowadza się dietę eliminacyjną. 

W następnej kolejności podejmuje się farmakoterapię opartą na lekach przeciwhistaminowych (zazwyczaj w formie łatwego do wypicia syropu). 

Wzbogaca się je o medykamenty uszczelniające naczynia jak wapń czy rutyna. W sytuacji, gdy mimo zażywania leków (przez około 4 tygodnie) stan chorobowy nadal się utrzymuje, lekarz zazwyczaj dokonuje zmiany stosowanego preparatu i zaleca glikokortykosteroidy

Na zaczerwienioną skórę warto zastosować chłodne okłady i żele chłodzące. Badając przyczynę pokrzywki, lekarz zleca ponadto morfologię i badanie kału w poszukiwaniu pasożytów jelitowych. W przypadku pokrzywki alergicznej lekarz zleca wykonanie oznaczenia stężeń swoistych IgE we krwi oraz testy skórne.

Zobacz film: Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 27.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej