Jak sztuczna kość - wynalazek polskich lekarzy - ratuje życie. Poznajcie historię Daniela

Zobacz film: Lekarze z Polski stworzyli sztuczną kość. Źródło: Raport Life

Lekarze nie dawali Danielowi większych szans. W ich opinii uszkodzenia w nodze były tak duże, że trzeba ją amputować. konieczna jest amputacja kończyny. Na szczęście do operacji nie doszło. Nogę i zdrowie chłopaka uratował zespół prof. dr hab. n. med. Grażyny Ginalskiej, specjalistki z dziedziny biochemii i biotechnologii.

Prowadzony przez badaczkę zespół wyhodował komórki kościotwórcze. Badacze zaczęli sprawdzać, czy potrafią się one zasiedlić i namnażać. W rezultacie udało się stworzyć materiał, który skład chemiczny miał zbliżony do ludzkiej kość, ale fizycznie przypominał raczej miękką i bardzo elastyczną chrząstkę.

Badania przeprowadzone na zwierzętach pokazały, że materiał może skutecznie odbudować uszkodzone struktury kostne. Dzięki pozytywnemu wynikowi testów materiał  został dopuszczonych do badań przedklinicznych w stomatologii oraz w chirurgii urazowej kości.

Pacjentem, u którego zastosowano nowatorską metodę był Daniel. Chłopak miał bardzo rozległe uszkodzenie kości. Zdaniem lekarzy żadna metoda leczenia nie mogła sprawić, że kość zrośnie się na tak dużym obszarze i jedyne co mogli mu zaproponować to całkowita amputacja chorej kończyny. Na szczęście do operacji nie doszło. Lekarze zdecydowali się zastąpić brakujące fragmenty kości wyhodowanym przez zespół prof. dr hab. n. med. Grażyny Ginalskiej materiałem kościotwórczym. Dzięki zabiegowi - po półtora roku - Daniel odzyskał sprawność.

Program Raport Life możecie oglądać na antenie Discovery Life!

Data aktualizacji: 31.10.2019,
Opublikowano: 31.10.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej