Jak rozpoznać wczesne objawy zawału serca?

Zobacz film: Objawy zawału serca. Źródło: 36,6

Zawał mięśnia serca jest konsekwencją choroby niedokrwiennej serca i polega na całkowitym zamknięciu przepływu krwi przez naczynia wieńcowe do określonego rejonu serca.

Najczęstszą przyczyną zawału jest miażdżyca, czyli nic innego jak zwężenie naczynia poprzez odkładający się cholesterol. Dochodzi do uszkodzenia blaszki miażdżycowej, a płytki krwi rozpoznają to jako przerwanie naczynie i zaczynają gromadzić się w tym miejscu. W efekcie następuje zamknięcie naczynia i niedokrwienie serca.

Czynniki zwiększające ryzyko zawału serca:

  • cholesterol;
  • palenie papierosów;
  • cukrzyca;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • otyłość;
  • brak aktywności fizycznej;
  • niewłaściwa dieta.

Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym objawem zawału serca jest ból w klatce piersiowej! Nie możemy także bagatelizować bólu dziwnego pochodzenia, np. uporczywego bólu w nadbrzuszu, bólu głowy, szyi.

Najczęściej ból w klatce piersiowej dotyka nas, gdy podejmujemy aktywność fizyczną lub stresujemy się, jednak po ustaniu działania przyczyny nie ustępuje.

Charakterystyczne dla bólu związanego z zawałem jest promieniowanie do lewego ramienia lub żuchwy.

Rozpoznanie zawału serca

Zawał mięśnia sercowego rozpoznaje się za pomocą EKG lub badania krwi, a dokładnie oznaczenia markerów zawału serca.

Inne objawy zawału:

Zobacz film: Prof. Janusz Skalski - kim jest i jak pomaga swoim pacjentom? Źródło: 36,6.






    Data aktualizacji: 12.04.2018,
    Opublikowano: 08.09.2017 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

    Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

    Czytaj więcej
    Badania serca: przebieg badań i wskazania do diagnostyki chorób układu krwionośnego

    O pierwszym etapie diagnostyki chorób układu krwionośnego, decyduje lekarz rodzinny. W tym celu wystawia skierowanie na badania laboratoryjne oraz na EKG. Scyntygrafia, tomografia komputerowa oraz echokardiografia odbywają się już na zlecenie kardiologa.

    Czytaj więcej
    Kwas moczowy – jego stężenie we krwi powinniśmy badać  przynajmniej raz w roku

    Podwyższony kwas moczowy ma związek z takimi chorobami jak cukrzyca, miażdżyca i zaburzenia sercowo-naczyniowe. Właśnie dlatego badanie poziomu tego kwasu we krwi powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku – uważają eksperci.

    Czytaj więcej
    Najczęstsze przyczyny kołatania serca

    Przyczyny kołatania serca są różne i warto wiedzieć, że problem dotyczy dość dużej grupy osób. Nie zawsze jest on związany z chorobami układu krążenia. Kołatanie może być wywołane m.in. przez sytuację stresową, zbyt niski poziom glukozy we krwi, przyjmowanie narkotyków lub nadmierne spożycie alkoholu.

    Czytaj więcej
    Leczenie niepłodności metodą in vitro. Na czym polega zabieg i czy jest skuteczny?

    Metoda in vitro to przeprowadzenie w laboratorium całego procesu zapłodnienia, jaki naturalnie powinien się odbyć w narządzie rodnym kobiety. Inseminacja pozwala posiadać potomstwo małżeństwom, które są bezpłodne. Istnieje możliwość refundacji in vitro, która obejmuje, np. koszty zapłodnienia i hodowli zarodków.

    Czytaj więcej
    Hemodynamika serca – rola w ogólnoustrojowym krążeniu krwi 

    Hemodynamika serca to ogół jego mechanicznej czynności, która ma zapewnić prawidłowe krążenie krwi. Najczęściej upośledzane jest ono przez wady rozwojowe i nabyte, niewłaściwą kurczliwość mięśnia sercowego albo zaburzenia rytmu. 

    Czytaj więcej
    Zaburzenia rytmu serca – rodzaje, przyczyny i objawy

    Serce potrafi dostosować pracę do działań człowieka – wysiłku, stresu, choroby. Potrafi też z nim odpoczywać. Jego pracą kieruje skomplikowany układ elektryczny, którego choroba lub chwilowa niedomoga są przyczynami zaburzeń rytmu serca.

    Czytaj więcej
    Wentrykulografia – badanie komór serca. Sposób wykonania, wskazania

    Wentrykulografia jest inwazyjnym badaniem serca, które przeprowadza się w trakcie cewnikowania tego narządu. Ma olbrzymią wartość diagnostyczną, ale ze względu na ewentualne powikłania i trudność wykonania w codziennej praktyce najczęściej jest zastępowane echokardiografią.

    Czytaj więcej
    Dodatkowe skurcze serca – przyczyny, objawy, leczenie

    Dodatkowe skurcze serca mogą nie dawać żadnych objawów bądź wywoływać dyskomfort, duszność czy nawet utratę przytomności. W pojedynczym zapisie EKG często trudno je uwidocznić, dlatego wykorzystuje się metodę Holtera.

    Czytaj więcej
    Niskie tętno – jak podwyższyć? Przyczyny i znaczenie

    Niskie tętno to zwykle objaw zaburzeń pracy układu krążenia. Jest to zwolniona pulsacja ścian naczyń obwodowych związana z przechodzeniem przez nie fali krwi. Z reguły częstotliwość pulsu pokrywa się z częstością skurczów serca. Różnice między nimi stanowią zagrożenie dla zdrowia.

    Czytaj więcej