Jak rozpoznać pierwszy miesiąc ciąży? Brzuch, samopoczucie

Fot: Paul Bradbury / gettyimages.com

W pierwszym miesiącu ciąży trudno mówić o jakichkolwiek objawach. Początki ciąży nie są często zauważalne w pierwszym miesiącu, kiedy dopiero ma miejsce zapłodnienie i zagnieżdżenie zarodka.

Pierwszy miesiąc ciąży to zbyt wczesny czas na wystąpienie jakichkolwiek objawów ciąży. W pierwszym miesiącu kobieta często jeszcze nie wie, że zostanie mamą. Dopiero brak okresu sugeruje możliwość zajścia w ciążę. Test ciążowy daje wiarygodny wynik dopiero po tygodniu od spodziewanej miesiączki, dlatego nie warto wykonywać go już w pierwszym miesiącu ciąży.

Pierwszy miesiąc ciąży – co dzieje się z dzieckiem?

Pierwszy miesiąc ciąży nie jest tożsamy z pierwszym miesiącem życia dziecka. Jednak ze względu na trudność w określeniu dokładnego czasu zapłodnienia tygodnie ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Pierwszy miesiąc ciąży przypada na czas, kiedy dochodzi do zapłodnienia. W cyklu kobiety wyróżnia się kilka faz. Pierwsza to krwawienie miesiączkowe, druga to faza dojrzewania pęcherzyka, trzecią stanowi owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka Graafa, kiedy też istnieją szanse na zapłodnienie, a ostateczną fazą jest faza ciałka żółtego. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, po mniej więcej 8 dniach zarodek zagnieżdża się w jamie macicy, a ciałko żółte w jajnikach zostaje przekształcone na ciałko żółte ciążowe. Produkuje ono progesteron, czyli hormon konieczny do podtrzymania ciąży w pierwszych jej tygodniach. Do zapłodnienia dochodzi więc później, niż wnioskować by to można z wieku ciąży. Jeśli kobieta miesiączkuje regularnie, cykl trwa 28 dni, to na 14 dni przed kolejną miesiączką dochodzi do owulacji i ewentualnego zapłodnienia. Wtedy też koniec pierwszego miesiąca ciąży to dopiero drugi tydzień życia dziecka.

Pierwszy miesiąc – tydzień po tygodniu

Jako pierwszy tydzień ciąży jest uznany tydzień krwawienia miesiączkowego, czyli czas, kiedy teoretycznie nie doszło jeszcze do zapłodnienia. W tym czasie dochodzi do wzrostu stężenia estrogenów. Hormon ten powoduje pogrubienie błony śluzowej macicy i stanowi podstawę do działania progesteronu. Estrogen zwiększa libido i warunkuje odpowiednią jakość śluzu, który umożliwia penetrację plemnikom. Układ rozrodczy kobiety przygotowuje się w tym czasie do zapłodnienia. Drugi tydzień ciąży, a właściwie jego koniec, to uwolnienie komórki jajowej pod wpływem piku hormonu luteinotropowego (LH). Uwolniona komórka jajowa trafia do jajowodu. Z początkiem trzeciego tygodnia dochodzi do zapłodnienia, czyli połączenia gamety męskiej i żeńskiej (plemnika i komórki jajowej), najczęściej w bańce jajowodu. Od razu po zapłodnieniu zachodzą intensywne procesy podziału komórek. W ostatnim tygodniu zarodek zostaje zagnieżdżony, zaczyna się stopniowo powiększać, jajniki nadal produkują duże ilości progesteronu, który poprawia m.in. ukrwienie macicy.

Objawy w pierwszym miesiącu ciąży

Póki nie dojdzie do zapłodnienia, kobieta nie odczuwa żadnych objawów. Po zapłodnieniu, pod wpływem wysokiego poziomu progesteronu, mogą pojawić się pierwsze objawy, choć kobieta ich często jeszcze nie zauważa. Zalicza się do nich np. mdłości, nadwrażliwość na zapachy, tkliwość gruczołów piersiowych. Jednak pierwszym objawem zwracającym uwagę jest brak krwawienia miesiączkowego. Dopiero na 7 dni po spodziewanej miesiączce wykonuje się test ciążowy, ponieważ rzadko daje on wiarygodny wynik wcześniej. Kobieta nie ma co spodziewać się jakichkolwiek zewnętrznych oznak ciąży, choć u niektórych rozpulchnia się brzuch. Wynika to raczej z zatrzymania wody i ogólnego „spuchnięcia”.

Pierwszy miesiąc ciąży a wizyta u lekarza

Optymalnym czasem na pierwszą wizytę u ginekologa jest czas przed ósmym tygodniem ciąży. Jednak pierwszy miesiąc to zbyt wczesny czas na wykonywanie badania ultrasonograficznego (USG). Pęcherz płodowy można uwidocznić około piątego tygodnia ciąży. W pierwszym miesiącu badanie może nic nie wykazać.

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło:36,6





Data aktualizacji: 20.03.2018,
Opublikowano: 20.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej