Jak rozpoznać kolkę u noworodka i niemowlęcia? Jak postępować?

Thanasis Zovoilis/getty images

Kolka jelitowa jest bardzo częstym i uciążliwym dla dziecka i opiekunów zespołem objawów związanych zwykle z gromadzeniem się w jelitach gazów. Mimo powszechności występowania tej dolegliwości nie można w pierwszej chwili jednoznacznie jej rozpoznać.

Kolka jelitowa u noworodków i niemowląt to schorzenie polegające na pojawianiu się objawów bólowych wskutek gromadzenia się w jamie brzusznej dużej ilości gazów. Rozciągając ściany jelit i pokrywając je otrzewną, powodują dolegliwości bólowe i towarzyszący im niepokój.

Skąd się bierze kolka u noworodków?

Kolka jelitowa jest u niemowląt częstym zjawiskiem. Na jej powstawanie składa się wiele czynników. Dominującym objawem jest ból pojawiający się przy rozciąganiu otrzewnej przez nagromadzone w jelitach gazy albo skurcze mięśniówki jelit. Zaburzenia perystaltyki jelit wynikają z nieprawidłowego odżywiania dziecka albo z niedojrzałości części układu autonomicznego, który zaopatruje ściany przewodu pokarmowego i wpływa na napięcie ścian jelit.

Bezpośrednimi przyczynami gromadzenia się gazów i zaburzeń pasażu jelitowego u noworodków i niemowląt są:

  • nadwrażliwość na niektóre składniki pokarmowe, np. laktozę – ich nietolerancja i objawy alergiczne,
  • brak właściwej flory bakteryjnej w jelitach,
  • błędy w doborze posiłków dla dzieci,
  • odwodnienie i towarzyszące mu często zaparcia,
  • przewlekłe schorzenia przewodu pokarmowego (np. zespół jelita drażliwego),
  • uchyłkowatość jelita,
  • wady anatomiczne przewodu pokarmowego.

Wśród przyczyn kolki wymienia się też tzw. aerofagię – skłonność do połykania dużej ilości powietrza podczas płaczu, śmiechu i jedzenia. Część klinicystów zwraca uwagę na fakt, że pojawianie się kolki u noworodka może być reakcją wegetatywną spowodowaną przez stres, jakiemu poddane jest dziecko. Czynnikiem generującym objawy może być np. hałas, przewlekłe działanie zbyt wysokiej lub niskiej temperatury bądź nerwowa atmosfera w domu.

Jak rozpoznać kolkę u noworodka?

Rozpoznanie kolki jelitowej u noworodka nie jest proste. Maluch reaguje na wszystkie niepokojące bodźce bólowe płaczem i brakiem chęci do jedzenia. Przyczyną takich zachowań może być choćby infekcja górnych dróg oddechowych, zapalenie ucha czy nieżyt żołądkowo-jelitowy. Tak dzieje się również w przypadku kolki, która nie jest schorzeniem groźnym, lecz uciążliwym ze względu na towarzyszące jej dolegliwości i pobudzenie noworodka. Wykluczenie poważniejszych schorzeń wymaga sporego doświadczenia opiekunów lub zbadania dziecka przez lekarza pediatrę.

Jeśli dziecko jest niespokojne, pobudzone ruchowo, płacze, nie je ani nie daje przystawić się do piersi, można podejrzewać, że ma kolkę jelitową, szczególnie jeśli objawom nie towarzyszy gorączka, katar, kaszel, biegunka czy intensywne wymioty. Brzuch może być lekko wzdęty, stwierdza się w nim kruczenia i przelewanie. Dziecko nie pozwala obmacywać sobie brzuszka – na takie próby reaguje nasilonym płaczem albo odruchami obronnymi. Kończyny dolne są zwykle podkurczone, dziecko chętnie leży na boku. Niekiedy kolce może towarzyszyć odruch wymiotny, ale do wymiotów dochodzi bardzo rzadko i nie są one obfite. Nudnościom i bólowi może natomiast towarzyszyć intensywne odbijanie się, czasem bardzo głośne i dużą ilością gazów. Charakterystyczne jest pojawianie się dolegliwości po posiłkach – bezpośrednio po nich lub w ciągu 20–30 minut po jedzeniu.

Kiedy u niemowlęcia ustępują objawy kolki?

Ustępowanie kolki u niemowlęcia w określonych sytuacjach jest charakterystycznym zjawiskiem, które pozwala domniemywać, że była ona przyczyną pobudzenia dziecka. Podejrzenie tego zespołu objawów jest zasadne, jeśli do uspokojenia się noworodka dojdzie samoistnie w godzinę czy półtorej po jedzeniu, po oddaniu dużej ilości gazów albo stolca.

Dużą ulgę przynosi dziecku zwykle układanie go na brzuchu z szeroko rozsuniętymi nóżkami, na w miarę twardym podłożu. Podobnie – po przezwyciężeniu pierwszego niepokoju związanego z uciskiem na brzuszek – maluchy dobrze reagują na delikatny, wykonany otwartą dłonią masaż. Płynne, okrężne ruchy mogą przynieść dziecku ulgę, spowodować zwiększone uwalnianie gazów albo wypróżnienie.

Typowym elementem ułatwiającym rozpoznanie kolki jelitowej jest poprawa stanu dziecka po rozgrzaniu brzuszka (np. termoforem czy poduszką elektryczną). Jednak w pewnym odsetku przypadków takie działanie wywołuje zwiększenie intensywności bólu.

Wątpliwości przy rozpoznaniu kolki u noworodków i niemowląt

Kolka może być przyczyną intensywnych i często nawracających objawów. Jeśli jej napady trwają długo, powtarzają się bardzo często, gdy dochodzi do obfitych wymiotów, przewlekłego zaparcia albo pojawia się biegunka lub gorączka, należy udać się do lekarza. Podejmie on decyzję, czy zachodzi potrzeba dalszej diagnostyki oraz leczenia.

Zobacz film: Kolki niemowlęce

źródło:x-news

Bibliografia:

1. A. Jankowski, Podstawy pediatrii, Wrocław 2013.

2A. Obuchowicz, Badanie podmiotowe i przedmiotowe w pediatrii, Warszawa 2016.

Data aktualizacji: 15.09.2020,
Opublikowano: 15.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej