"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko

Getty Images

Przewijanie malucha wydaje się czynnością całkiem prostą. Okazuje się jednak, że podczas jej wykonywania można popełnić kilka błędów. W jaki więc sposób powinno zmieniać się pieluszkę? Na to pytanie odpowiedziała nam fizjoterapeutka dziecięca - Rita Calderaro-Poczmańska. 

Zmiana pieluszki wydaje się czynnością prostą i nieskomplikowaną. Oczywiście może ona nieco przerażać świeżo-upieczonych rodziców, niemniej prawdopodobnie większość ludzi wykonuje ją intuicyjnie. Czy można popełnić błędy podczas jej wykonywania? Okazuje się, że tak.

Najczęstszym błędem, jaki popełniają rodzice, jest podnoszenie nóżek do góry. […] Nie jest to sposób idealny dla naszego dziecka. Dużo lepiej zamienić to na system rotacyjny – tłumaczy Rita Calderaro-Poczmańska, fizjoterapeutka dziecięca.

Jak prawidłowo założyć dziecku pieluchę?

Czy czytając wypowiedź naszej ekspertki, zobaczyłaś siebie w akcji? Cóż, prawdopodobnie nie ty jedna. Jak zatem skorygować swoje błędy? Fizjoterapeutka w specjalnie nagranym dla nas materiale wideo opowiedziała, jak wykonać tę czynność krok po kroku.

Od czego warto zacząć? Od rozłożenia pieluszki. Następnie należy złapać malucha za krocze, położyć kciuk pod udo i przekręcić dziecko na bok. Następnie powinno się podsunąć pieluszkę. Co dalej? W kolejnych krokach „odkładamy” pupę pociechy i zamieniamy ręce. Jeśli pojawi się taka potrzeba, popraw pieluchę, a potem ją zapnij.

Przeczytaj też: Szerokie pieluchowanie – na czym polega i kiedy należy je stosować? Rola w terapii dysplazji stawów biodrowych

A co zrobić, gdy zawartość starej pieluszki wypłynie na plecy dziecka? Dzięki temu systemowi przewijania, można bez problemu wyczyścić jego plecy. Dlaczego jeszcze przedstawiona technika jest dobrym rozwiązaniem?

Stosując tę metodę nie zmieniamy napięcia mięśniowego, nie zmieniamy środka ciężkości w inne miejsce. Dzięki temu, że kulamy na boki malucha, pokazujemy mu prawidłowy wzorzec ruchowy do przekręcania się – tłumaczy fizjoterapeutka.

Kim jest Rita Calderaro-Poczmańska?

Nasza ekspertka od ponad 10 lat zajmuje się rehabilitacją dziecięcą. Rita jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu rehabilitacji dzieci i niemowląt w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Poznaniu. Jest również certyfikowanym terapeutą i diagnostą integracji sensorycznej (SI). Chętnie bierze udział w akcjach edukacyjnych jako ekspert (M jak Mama, projekt „Wychowaj małego profesora” Polpharmy).

Przeczytaj też: Fizjoterapia – co to jest? Jakie zabiegi się w niej stosuje?

Źródło: Zdrowie

Czym kierować się przy wyborze pieluszki dla dziecka?

Jakie mamy możliwości? Na rynku znajduje się wiele rodzajów, ale przede wszystkim możemy podzielić ja na jednorazowe i wielorazowego użytku. Które są lepszą opcją? Decyzję pozostawiamy tobie. Większość mam decyduje się jednak na pierwsze rozwiązanie, ze względu na wygodę i oszczędność czasu. Czym jeszcze można kierować się przy wyborze pieluchy? Dobra pieluszka to taka, która jest chłonna, nie powoduje odparzeń i pozwala skórze malucha oddychać. Istotne jest także zwrócenie uwagi na jej zapięcie – wielu rodziców ceni sobie rzepy, które łatwo się zapina i dopasowuje do obwodu małego brzuszka.

Przeczytaj też: Pieluszkowe zapalenie skóry: objawy, domowe sposoby, leczenie oraz profilaktyka

Jak pielęgnować skórę niemowlaka, kiedy nosi pieluszkę?

Nawet najlepsze jakościowo pieluszki mogą powodować podrażnienia skóry. Odparzeniem spotykanym najczęściej wśród niemowląt jest pieluszkowe zapalenie skóry, charakterystyczne dla pierwszego roku życia dziecka. Pojawia się ono w miejscu przylegania pieluszki do skóry. Jak można pielęgnować i leczyć takie podrażnienia?

Odparzenia u niemowląt charakteryzują się zaczerwienieniem i obrzękiem skóry. Zdarza się, że występują również dodatkowe krostki czy grudki, które świadczą o nadkażeniu drożdżakami bądź bakteriami. Po wystąpieniu odparzenia u noworodka czy niemowlęcia można zastosować maści i kremy zawierające cynk. Warto też umożliwić dziecku przez pewien czas spanie bez pieluchy, by zapewnić odparzeniu dostęp powietrza. Pamiętaj też, że takie zmiany warto przemyć ciepłą woda z mydłem lub rumiankiem.

Data aktualizacji: 07.05.2020,
Opublikowano: 06.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej