Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze krwi?

Fot.: Dean Mitchell / Getty Images

Przy zdiagnozowanym nadciśnieniu tętniczym bardzo ważna jest kontrola ciśnienia. Na początku należy badać się często, aby zauważyć pewne zależności między wysokim ciśnieniem a trybem życia. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

W celu potwierdzenia rozpoznania nadciśnienia tętniczego zaleca się samodzielne wykonywanie pomiarów przez około tydzień najlepiej 2 razy dziennie:

  • dwukrotnie rano – przed śniadaniem, przed zażyciem leków
  • dwukrotnie wieczorem – przed kolacją.

Warto dodatkowo zmierzyć ciśnienie w przypadku odczuwania dolegliwości, które mogą wiązać się z nagłym wzrostem lub obniżeniem ciśnienia (szum w uszach, ból głowy, zawroty głowy, duszność, ból w klatce piersiowej). Chorym na nadciśnienie lekarze proponują prowadzenie dzienniczka pomiarów, w którym powinni zapisywać nie tylko wartości ciśnienia, ale także:

  • na którym ramieniu dokonywane są pomiary ciśnienia
  • jaki rodzaj mankietu jest używany (mniejszy, standardowy – dla większości osób dorosłych, czy szeroki)
  • jeżeli pomiar ciśnienia dokonywany był w innej pozycji niż na siedząco (np. na leżąco lub na stojąco)
  • dodatkowe okoliczności pomiaru np. ból głowy.

Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie?

Pomiaru ciśnienia dokonujemy zawsze:

  • z dala od hałasu (najlepiej w osobnym pomieszczeniu, nie prowadząc rozmówz domownikami podczas badania)
  • po chwilowym odpoczynku – przed rozpoczęciem pomiaru należy spokojnie posiedzieć ok. 5 minut z przygotowanym aparatem

Nie należy mierzyć ciśnienia:

  • po wysiłku fizycznym (odczekaj min. 30 min.)
  • będąc zdenerwowanym
  • po wypaleniu papierosa (przez ok. 30 min.)
  • po wypiciu alkoholu (nawet do 3 godzin)
  • przy wypełnionym pęcherzu moczowym
  • bezpośrednio po wypiciu kawy – u niektórych osób wpływ kofeiny może
  • utrzymywać się nawet do 1 godziny
  • po obfitym posiłku (nawet do 2 godzin).

Zobacz film: 3,5 mln Polaków nie wie, że ma nadciśnienie. „Wezmę to sobie do serca i będę częściej sprawdzać, bo to jest bardzo ważne.” Źródło: Agencja TVN

W celu dokonania prawidłowego pomiaru należy usiąść wygodnie, tak aby plecy były oparte i w trakcie pomiaru ciśnienia unikać jakichkolwiek ruchów.

Ciśnienia mierzone na prawej i lewej ręce mogą się różnić – przy pierwszorazowym pomiarze należy zmierzyć ciśnienie na obu rękach. Jeżeli różnica przewyższa 10 mmHg dalsze pomiary należy wykonywać na ramieniu wykazującym wyższe ciśnienia. Jeżeli różnica jest mniejsza, mierzymy ciśnienie na ręce niedominującej (czyli np. u praworęcznych – na lewej). Pomiarów ciśnienia dokonujemy zawsze na tym samym ramieniu.

Ręka, na której dokonujemy pomiaru powinna być ułożona tak, aby łokieć i przedramię były podparte.

Mankiet ciśnieniomierza należy dostosować do obwodu ramienia. Bardzo szczupłe osoby, u których obwód ramienia jest mniejszy niż 26 cm powinny zastosować mniejszy mankiet o wymiarach 10 x 18 cm. U osób z obwodem ramienia powyżej 32 cm konieczne jest korzystanie z szerokiego mankietu, o wymiarach: 12 x 40 cm (najlepiej pamiętać o tym przy zakupie aparatu). Zastosowanie nieodpowiednie go mankietu może w poważny sposób zafałszować wynik pomiaru ciśnienia! Mankiet powinien znajdować się na poziomie serca – szczególnie należy o tym pamiętać mierząc ciśnienie przy użyciu aparatu nadgarstkowego.

Zobacz film: Kampania Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego w Polsce. Dlaczego każdy powinien regularnie mierzyć ciśnienie? Źródło: Agencja TVN

Wybór ciśnieniomierza

Przy wyborze ciśnieniomierza pacjenci stają przed wyborem między aparatem elektronicznym lub z mankietem na ramię. Aparaty powinny posiadać tzw. walidację, która świadczy o tym, że aparat został przetestowany w warunkach klinicznych, według specjalnego protokołu i nie odbiega pod względem dokładności pomiaru od aparatu rtęciowego. Przynajmniej raz na rok należy sprawdzić swój aparat, czy działa poprawnie.

Ważne!

Zdecydowanie nie są polecane aparaty na palec. Również większość aparatów nadgarstkowych budzi zastrzeżenia, dlatego warto pamiętać o walidacji przy zakupie.

Jak objawy mogą świadczyć o nadciśnieniu tętniczym? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie objawy mogą sugerować, że chorujemy na nadciśnienie? Źródło: TVN 24


Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego krwi

W maju Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego organizuje kampanię May Measurement Month 2019 - czyli w Polsce: Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego (MMM19). Celem kampanii jest nagłośnienie problemu oraz zachęcenie wszystkich pacjentów do regularnych badań. Kiedy mówimy o nieprawidłowych wartościach ciśnienia?

  • ciśnienie optymalne – mniej jak 120/80 mm Hg,
  • ciśnienie prawidłowe – 120/80 mm Hg,
  • ciśnienie wysokie prawidłowe – 130/85 mm Hg,
  • nadciśnienie tętnicze łagodne – 140/90 mm Hg,
  • nadciśnienie tętnicze umiarkowane – 160/100 mm Hg,
  • nadciśnienie tętnicze ciężkie – więcej niż 180/110 mm Hg.

Nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do chorób układu krążenia, także do zawału i udaru. W ramach kampanii Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego pacjenci będą mogli zbadać się w placówkach biorących udział w badaniu MMM19 (będą one oznaczone specjalnym plakatem). Mierzenie ciśnienia oraz częstoskurczu pracy serca będzie darmowe, a uczestnicy zostaną poproszeni o wypełnienie anonimowej ankiety.

Badanie MMM19 w Polsce uzyskało pozytywną opinię właściwej Komisji Bioetycznej i będzie prowadzone pod nadzorem Komitetu Sterującego w Polsce oraz Komitetu Naukowego w Polsce, które zostały utworzone przez akademicką grupę naukowców i ekspertów z dziedziny kardiologii, nadciśnienia tętniczego, nefrologii, lipidologii, medycyny rodzinnej, epidemiologii oraz zdrowia publicznego.

Źródło:

1. Barbara Wizner, Poradnik dla chorego z nadciśnieniem tętniczym

Data aktualizacji: 10.05.2019,
Opublikowano: 25.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Oloo 30.05.2020r.

Ja mierzę na diagno stic dm 200 więc pomiar jest bardzo łatwy do przeprowadzenia. dodatkowo ten model ma też funkcję IHB ;)

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Nawet 70 proc. osób odczuwa złe samopoczucie z powodu pogody. Jak sobie radzić z meteopatią

Meteopatia, zwana też meteoropatią, to dolegliwości związane ze zmianami atmosferycznymi. Obejmuje bóle głowy, mięśni i stawów oraz nadmierne zmęczenie. Z meteoropatią można sobie radzić m.in. stosując zdrową dietę i wysypiając się. 

Czytaj więcej
Czy umiarkowane picie alkoholu jest dobre dla serca?

Dotychczas wiele osób uważało, że umiarkowane spożycie czerwonego wina zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca. Teorię tę burzą jednak najnowsze badania genetyczne przeprowadzone przez Ionę Millwood z Nuffield Department of Population Health na Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi

Ciśnienie krwi jest naciskiem wywieranym przez krew na ścianki tętnic. Jest to ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, na podstawie którego można ocenić wydajność pracy serca. Wartość ciśnienia jest zależna od wykonywanego wysiłku, temperatury ciała, diety, stanu psychicznego, ogólnego stanu zdrowia oraz stosowanych leków.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Aromaty w e-papierosach mogą szkodzić sercu – niepokojące wyniku badań

E-papierosy wcale nie są zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych papierosów – ostrzegają od lat lekarze i naukowcy. Teraz okazało się, że aromaty stosowane w e-papierosach, nasilają toksyczne działanie nikotyny na komórki serca.

Czytaj więcej
Bigeminia komorowa – przyczyny, rozpoznawanie i leczenie

Bigeminia komorowa jest zaburzeniem pracy serca polegającym na pojawianiu się regularnych skurczów dodatkowych, których źródłem jest generujący wadliwe impulsy fragment tkanki sercowej. Jak każde zaburzenie pochodzenia komorowego powinno być ono poddane leczeniu, by nie doszło do powikłań.

Czytaj więcej
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?

Substancje obecne w suszonych morelach regulują ciśnienie krwi i wzmacniają naturalna odporność organizmu. Zalecane są w diecie anemików, osób z nadciśnieniem oraz cierpiących na nadkwasotę. Ale nie tylko! Jakie jeszcze właściwości zdrowotne mają suszone morele?

Czytaj więcej
Żelazo podawane dożylnie poprawia stan chorych z niewydolnością serca - informują naukowcy

Podawanie dożylne żelaza chorym z niewydolnością serca poprawia ich rokowania i jakość życia – wynika z badań wrocławskich naukowców. Prof. Piotr Ponikowski i prof. Ewa Jankowska kierowali badaniem AFFIRM-AHF z udziałem 121 ośrodków z 15 krajów Europy, Ameryki Płd. oraz Azji.

Czytaj więcej