Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta dziecka u dentysty?

Fot: aywan88 / gettyimages.com

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty ma ogromny wpływ na to, jak dziecko będzie podchodziło do dbania o higienę jamy ustnej w przyszłości. Dlatego musi wiedzieć, kim jest stomatolog i co takiego robi. Jak powinno wyglądać pierwsze spotkanie dziecka z tym specjalistą?

Aby pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym zakończyła się sukcesem i nie zraziła dziecka warto poświecić chwilę na wybór odpowiedniego specjalisty. Mimo że dentysta to dentysta, to nie każdy lekarz potrafi obchodzić się z dziećmi. Jeśli nie znasz nikogo takiego, warto zapytać inne mamy lub znajomych, czy mogą ci polecić kogoś sprawdzonego i zaufanego.

Jak powinna przebiegać pierwsza wizyta dziecka u dentysty? Kiedy przyzwyczajać dziecko do gabinetu dentystycznego?

Zobacz film: Pierwsza wizyta dziecka u dentysty. Źródło: Dzień Dobry TVN

Pierwsze spotkanie

Większość dzieci pierwszą wizytę spędza na kolanach mamy lub opiekuna. Choć zdarzają się i takie, które chcą na fotelu dentystycznym siedzieć same. Dentysta zazwyczaj siada obok i pokazuje małemu pacjentowi swoje narzędzia, których używa na co dzień i opowiada do czego służą. Powinien też zachęcić dziecko do otworzenia buzi i pokazania zębów.

Wizyta w nowym miejscu i spotkanie z nieznajomym może być dla dziecko bardzo stresujące, dlatego warto pozwolić maluchowi zabrać do gabinetu zabawkę. Dziecko będzie mogło ją ściskać i tym samym rozładuje napięcie i łatwiej opanuje strach.

Jeśli konieczne będzie wykonanie jakieś zabiegu lub użycie, któregoś z narzędzi, dziecko powinno być o tym uprzedzone. Musi wiedzieć, co będzie robił dentysta, dlaczego i jakiego narzędzia użyje. Oszukiwanie dziecka i mówienie, że doktor tylko zajrzy do buzi, a w rzeczywistości zaczyna np. borowanie, przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego. Dziecko się wystraszy i nie będzie chciało więcej pójść do dentysty.

Pozwól się zaangażować

W sytuacji, gdy trzeba będzie założyć plombę warto w jej przygotowywanie zaangażować dziecko. W gabinetach, w których leczy się głównie dzieci jest to powszechna praktyka. Dziecko może też wybrać jej kolor. Dzięki temu maluch mniej się boi i lepiej znosi zabieg.

Jeśli konieczne jest podanie znieczulenia, dobrze jest zając dziecko zabawą lub jakąś opowieścią. Skupione na czymś innym zupełnie nie poczuje ukłucia. Aby mieć pewność, że dziecko nagle nie zamknie buzi, stosuje się sylikonowe wkładki w kształcie trójkąta. Dziecko szybko się do niej przyzwyczaja i przekonuje, że z jej pomocą łatwiej jest mu utrzymać buzię cały czas otwartą.

Wystarczy 15 minut

Pierwsze spotkanie z dentystą nie powinno trwać dłużej niż 15 minut, bo dziecko nie jest wstanie wytrzymać dłużej w jednej pozycji. Po wyjściu z gabinetu koniecznie pochwal dziecko, możesz też nagrodzić je drobnym prezentem.

Z nagradzaniem trzeb jednak zachować ostrożność i lepiej nie powtarzać tego przy każdej kolejnej wizycie u stomatologa. Dziecko powinno mieć dobre skojarzenia, ale nie może też łączyć tych spotkań z otrzymywaniem prezentów.

Regularne kontrole mają malucha przede wszystkim oswoić z dentystą oraz nauczyć jak ważna jest profilaktyka i dbanie o higienę jamy ustnej.

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 30.07.2018,
Opublikowano: 12.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej