Jak obliczyć tydzień ciąży względem ostatniej miesiączki lub na podstawie USG?

Fot.: cucurudza / stock.adobe.com

Liczenie, w którym tygodniu ciąży znajduje się kobieta, najczęściej zaczyna się od daty ostatniej miesiączki. Należy jednak pamiętać, że do zapłodnienia dochodzi nieco później, podczas owulacji. Dlatego np. 10. tydzień ciąży może być dopiero 8. tygodniem życia dziecka.

Najczęściej wiek ciąży i termin porodu są szacowane na podstawie terminu ostatniej miesiączki. Ciąża donoszona to ciąża zakończona pomiędzy ostatnim dniem 37. tygodnia ciąży a pierwszym dniem 42. tygodnia ciąży. Dziecko urodzone wcześniej to wcześniak, natomiast później – noworodek „przenoszony”. U kobiet, które przed zajściem w ciążę miesiączkowały regularnie, obliczenie, w którym tygodniu ciąży są, jest dość proste. Trudniej, jeśli kobieta nie miesiączkowała regularnie. Istnieje kilka alternatywnych metod, by obliczyć, w którym tygodniu ciąży znajduje się przyszła matka.

Dlaczego tak ważne jest, by obliczyć, w którym tygodniu ciąży jest kobieta?

Obliczenie tygodnia ciąży jest istotne, by móc określić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. W zależności od tygodnia ciąży, inne są normy i sposoby postępowania z ciężarną. Dokładne obliczenie tygodnia ciąży ma kluczowe znaczenie dla określenia terminu porodu. Wiek ciążowy musi być ściśle oznaczony, szczególnie jeśli podejrzewa się poród przedwczesny bądź poronienie. Inne jest postępowanie okołoporodowe z dzieckiem urodzonym przed terminem a inne z dzieckiem donoszonym. Ponadto regularne badania ultrasonograficzne (USG), oceniające m.in. wagę i wymiary dziecka, pozwalają zweryfikować jego odpowiedni rozwój w odniesieniu do norm dla danego tygodnia ciąży.

Zobacz film: Jak się rozwija płód? Źródło: 36,6.

Liczenie tygodni ciąży prawie nigdy nie jest w 100% dokładne. Powinno się dołożyć wszelkich starań, by określony termin porodu był obarczony jak najmniejszą granicą błędu. Ma to na celu uniknięcie niepotrzebnych działań w postaci indukcji porodu czy wykonywania cięcia cesarskiego u kobiet, których dzieci po takim porodzie ewidentnie nie wykazywały cech przenoszenia, a tym samym termin porodu musiał być źle wyliczony. Niewiele dzieci rodzi się dokładnie w wyznaczonym terminie. Ciąża prawidłowo trwa 280 dni, czyli 40 tygodni, jeśli tygodnie liczy się od dnia ostatniej miesiączki. Jeśli oblicza się wiek ciążowy od momentu zapłodnienia, ciąża trwa 266 dni, czyli 38 tygodni. Dlatego też ustalono, że dziecko urodzone o czasie to noworodek, który przyszedł na świat pomiędzy początkiem 38. tygodnia a końcem 42. tygodnia ciąży. Zarówno poród przed tym terminem, jak i po nim wiąże się z licznymi powikłaniami dla dziecka.

Jak liczyć tygodnie ciąży?

Ciąża trwa prawidłowo 38–42 tygodnie. Dzieli się na 3 trymestry. Najczęściej tygodnie ciąży liczy się od daty ostatniej miesiączki. Należy jednak pamiętać, że raczej nie podczas miesiączki dochodzi do zapłodnienia, a w czasie owulacji i połączenia gamety męskiej (plemnika) z gametą żeńską (komórką jajową). Owulacja ma miejsce 14 dni przed pierwszym dniem kolejnej miesiączki. Niektóre kobiety stosujące metodę kalendarzykową i prowadzące dokładne pomiary temperatury potrafią określić dni płodne, a tym samym czas, kiedy mogło dojść do zapłodnienia. Czas życia komórki jajowej po uwolnieniu z jajnika, czyli po owulacji, wynosi około 24 godzin. Czas przeżycia plemników w drogach rodnych kobiety to nawet 7 dni. Kobieta nie jest w stanie wyczuć dokładnego momentu, w którym dochodzi do owulacji. Może natomiast poprzez pomiary temperatury czy testy owulacyjne określić, kiedy jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Przy regularnych, 28-dniowych cyklach miesiączkowych, owulacja przypada w połowie cyklu miesiączkowego. Oznacza to, że np. 8 tydzień ciąży jest tak naprawdę dopiero 6. tygodniem życia dziecka.

Jak się liczy tygodnie ciąży według ostatniej miesiączki?

Pierwszą podstawową metodą służącą do oszacowania terminu porodu jest reguła Naegelego. Tygodnie ciąży liczy się według daty ostatniej miesiączki. Wzór służący obliczeniu terminu porodu polega na tym, że od daty ostatniej miesiączki odejmuje się 3 miesiące, dodaje następnie 1 rok, a na końcu dodaje się 7 dni. Oczywiście dotyczy to kobiet miesiączkujących regularnie co 28 dni. Jeśli cykle były krótsze, od otrzymanego terminu odejmuje się taką ilość dni, o ile krótsze były cykle. Analogicznie w przypadku cykli dłuższych.

Jak liczyć tygodnie ciąży na podstawie USG?

Jeśli kobieta przed ciążą nie miesiączkowała regularnie, trudno określić termin porodu i tydzień ciąży na podstawie samej menstruacji. Konieczne jest wykonanie USG, w którym na podstawie długości ciemieniowo-siedzeniowej płodu (CRL) określa się wiek dziecka i termin porodu. Aby wynik tego badania był wiarygodny, należy go wykonać przed 10. tygodniem ciąży. Im dziecko większe, tym trudniej jest zmierzyć CRL, a z czasem jest to właściwie niemożliwe. Można wtedy posłużyć się pomiarem dwuciemieniowego wymiaru główki płodu (BPD), długością kości udowej (FL) bądź poprzecznym wymiarem móżdżku (TCD). Jeśli jednak dziecko nie rozwija się prawidłowo, nie będzie to dobry pomiar dla określenia wieku ciąży.

Inne metody pozwalające obliczyć tydzień ciąży

Nie jest rzadkością, że kobieta zgłaszająca się do lekarza w zaawansowanej ciąży nie ma odpowiednio prowadzonej karty ciąży, a dodatkowo nie jest w stanie określić daty ostatniej miesiączki. Wtedy, by wyliczyć tydzień ciąży, można posłużyć się innymi, mniej dokładnymi metodami, jak np. określenie czasu, kiedy kobieta poczuła pierwsze ruchy dziecka (ok. 18.–20. tygodnia – pierwsza ciąża, ok. 16.–18. tygodnia – kolejna ciąża). Dodatkową wskazówką może być określenie wysokości dna macicy:

  • 20. tydzień ciąży – 2 palce pod pępkiem;
  • 28. tydzień ciąży – 2 palce nad pępkiem;
  • 32. tydzień ciąży – w połowie wysokości pomiędzy wyrostkiem mieczykowatym mostka a pępkiem;
  • 36. tydzień ciąży – pod łukiem żebrowym;
  • 40. tydzień ciąży – 2 palce pod łukiem żebrowym – obniżenie się dna miednicy.

Data aktualizacji: 08.03.2018,
Opublikowano: 08.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej