Jak dbać o cerę w ciąży i po porodzie? Zapytaliśmy kosmetologa

Getty Images

Ciąża to czas hormonalnych zmian, w związku z tym w błogosławionym stanie należy zadbać w szczególny sposób o swoją cerę. Jak konkretnie? Na to pytanie odpowiedzi udzieliła nam kosmetolog - Elżbieta Zganiacz.

Podczas błogosławionego stanu w kobiecym organizmie zachodzi wiele zmian - także tych na płaszczyźnie urodowej. Jak więc zdać o cerę w tym szczególnym czasie? Których kosmetyków lepiej unikać? Sprawdź, co podpowiedziała nam eksperta.

Przeczytaj też: Tydzień Matki - artykuły tworze z myślą o mamach

Jak się zmienia cera w ciąży i po porodzie?

Tematu pielęgnacji cery w ciąży i po porodzie nie możemy nie zacząć od poruszenia kwestii zmian urodowych, jakie mogą zajść w ciele ciężarnej. A zatem...? Podczas tych 9 miesięcy w w organizmie kobiety zachodzi wiele intensywnych zmian hormonalnych, które wpływają nie tylko na rozmiar piersi, ale również na stan skóry, włosów i paznokci.

Typowe brązowe lub żółtawe zaciemnienia wokół oczu, na czole, policzkach i mostku nosa wywołane są wpływem progesteronu i estrogenu na komórki melaniny w skórze. Aby nie dopuścić do wyraźnego jej przebarwienia, należy unikać intensywnego nasłonecznienia. Czy te zmiany pigmentacyjne znikają? Oczywiście. Zazwyczaj dzieje się tak tuż po porodzie, gdy poziom hormonów wraca do wartości sprzed ciąży.

Czym zajmuje się kosmetolog? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Czym zajmuje się kosmetolog? Źródło: X-Bank Gallery

Przeczytaj też: Kobieta w ciąży u stomatologa. Czy może poprosić o znieczulenie?

Jak dbać o cerę w ciąży i po ciąży?

Poprzez zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie ciężarnej, na cerze przyszłej mamy bardzo często pojawiają się przebarwienia, przesuszenia, przetłuszczenia oraz różnego rodzaju zmiany skórne. Jak zatem powinna wyglądać codzienna pielęgnacja buzi? Nasza eksperta nie ma wątpliwości, że należy oczyszczać cerę łagodnymi preparatami - najlepiej takimi, które nie zawierają w swoim składzie mydła, SLS i kompozycji zapachowych. Kobieta w ciąży powinna też zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry oraz zabezpieczeniem jej przed promieniowaniem słonecznym za pomocą kremów z wysokim filtrem. A co w momencie, gdy wyskoczy pryszcz lub inna niedoskonałość? Ratunkiem mogą być produkty na bazie cynku, oczaru lub zawierające kwas glikolowy.

Przeczytaj też: Dieta kobiety w ciąży: co może jeść i co powinna wykreślić z menu przyszła mama

O jakich krokach pielęgnacyjnych trzeba pamiętać w trakcie ciąży i po porodzie?

Elżbieta Zganiacz radzi wszystkim przyszłym mamom, by na czas ciąży i laktacji wyeliminowały ze swojej pielęgnacji produkty kosmetyczne, które mogą zawierać substancje szkodliwe dla płodu. Przykładem mogą być retinol i retinoidy (czyli rodzaj witaminy A) znajdujące się w preparatach zwalczających oznaki starzenia i poprawiające koloryt skóry. Warto również wiedzieć, że w preparatach przeciwtrądzikowych znajdują się szkodliwe dla płodu tetracykliny oraz kwas salicylowy - ich oczywiście również musimy unikać. Dodatkowo szkodliwe są także przeciwutleniacze (INCI BHT, BHA), które znajdują się niestety czasem także w kosmetykach dla ciężarnych. Czego jeszcze powinna unikać przyszła mama? Związków piżma w perfumach czy balsamach perfumowanych, ponieważ są one silnym alergenem, który może przeniknąć nawet do mleka matki. Zresztą reakcję uczuleniową mogą też wywołać olejki eteryczne (szczególnie olejek rozmarynowy oraz pietruszkowy). Omijać szerokim łukiem ciężarne powinny także olejeku bergamotowego, który nasila występowanie plam pigmentacyjnych i wykazuje działanie fototoksyczne oraz ftalanów, które negatywnie wpływają na układ hormonalny płodu. Kryją się one w kosmetykach pod nazwą: INCI DEP, DEHP, DMP, BBP i mogą występować w perfumach, lakierach do włosów, żelach, piankach oraz lakierach do paznokci.

Pielęgnacja podczas ciąży i okresu laktacji powinna być zawsze przemyślana i najlepiej skonsultowana ze specjalistą. Wiele kobiet właśnie w tym okresie rezygnuje z wizyt u kosmetologa, jest to niestety duży błąd. Właściwie dobrane zabiegi, uzupełnione o skuteczną pielęgnację domową sprawią, że nasza skóra będzie w świetnej kondycji. Ważny jest jednak wybór takiej osoby oraz miejsca - do którego będziemy mieć pełne zaufanie - tłumaczy kosmetolog, Elżbieta Zganiacz.

Przeczytaj też: Hipnoporód, a może cesarskie cięcie - jak przyjedzie na świat Twoje dziecko?

Zobacz też film: Przebarwienia na skórze po ciąży. Jak się ich pozbyć?

Źródło: Zdrowie

Data aktualizacji: 31.05.2020,
Opublikowano: 27.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej