Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?

Stephen Lux/Getty Images

Ferie zimowe to wspaniała okazja do odpoczynku. Dotyczy on całej rodziny, ale dla dziecka są szczególnie ważne. Czas bez szkoły poświęcić można na rozrywki na świeżym powietrzu. Niektórzy decydują się na wyjazd w góry, inni preferują spędzanie czasu w mieście. O czym należy pamiętać, aby było bezpiecznie?

Ferie to czas odpoczynku od szkoły i świetna okazja, aby spędzić kreatywnie czas z dzieckiem. Można także wysłać dziecko na zorganizowany wyjazd w góry lub pojechać z nim samemu na stok. W żadnym razie nie wolno zapominać o bezpieczeństwie malucha.

Zima w mieście

Spędzając czas w mieście na świeżym powietrzu warto pamiętać o kilku zasadach. Bardzo ważne jest wpojenie ich dzieciom, aby nieświadomie nie narażały się na zagrożenia. 

Sanki - przede wszystkim idąc na sanki unikajmy wzniesień w pobliżu ulic. Warto także pamiętać, by zachować bezpieczną odległość podczas zjeżdżania między sankami.

Śnieżki - rzucając się nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu. Nie wolno także celować w twarz drugiej osoby.

Łyżwy - dozwolona jest jazda tylko w wyznaczonych miejscach i na lodowiskach. Nie wolno na własną rękę jeździć po zamarzniętych akwenach wodnych.

Sople - strącanie wiszących sopli z dachu stwarza duże zagrożenie.

Korzystając z danego obiektu/atrakcji należy zapoznać się z zasadami korzystania z niego i stosować się do nich.

Jak spakować na ferie? Praktyczne porady znajdziecie w poniższym filmie!

Zobacz film:13 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe Źródło: Dzień Dobry TVN

Zima w górach

Decydując się na wyjazd na narty z dzieckiem należy pamiętać o zapewnieniu maluchowi opieki. Dziecko nie może poruszać się samo, bez nadzoru, po stoku. Trasa powinna być dostosowana do umiejętności dziecka, nie wolno zabierać maluchów na stoki strome, gdzie nie poradzą sobie z jazdą.

Osoby do 16. roku życia mają obowiązek jazdy na nartach lub snowboardzie w kasku. Apelujemy jednak, aby wszyscy użytkownicy stoku stosowali się do tej zasady. Pozwoli to uniknąć wielu kontuzji.

Więcej o bezpieczeństwie na stoku znajdziecie tutaj: Zasady bezpieczeństwa na stokach narciarskich

Wyjazd zorganizowany

Przed wysłaniem dziecka na obóz należy wnikliwie zapoznać się z ofertą organizatora. Podstawą jest sprawdzenie rejestracji organizatora w kuratorium, kwalifikacji kadry, zabezpieczenia opieki medycznej oraz środku transportu. Szczegółowe dane dotyczące organizatorów, miejsc wypoczynku można znaleźć na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl.

Bezwzględnie należy poinformować opiekunów o wszystkich "dolegliwościach" dziecka - przyjmowanych lekach, alergiach, itp. 

Ubiór to podstawa

Bardzo ważną sprawą dla bezpieczeństwa jest odpowiedni ubiór. Dziecko powinno nosić strój chroniący je przed zimnem, ale i dobrze widoczny. Widoczność malucha ważna jest nie tylko na stoku, ale i poza nim. Warto zadbać, by miało odblaski i w ten sposób było dobrze widoczne dla kierowców. 

Zobacz film: Apteczka na wyjazd - co warto zabrać? Źródło: X-Bank Gallery

Bezpieczeństwo w domu

Wbrew pozorom ferie spędzane w domu mogą być niebezpieczne. Sanepid przestrzega, aby nauczyć dziecko kilku zasad:

  1. Nie brać niczego od obcych ludzi;
  2. Nie otwierać drzwi do domu pod nieobecność rodziców;
  3. Nie oddalać się z nieznajomym, nie wsiadać do obcych samochodów;
  4. Uważać na nowe znajomości, nie każdy ma dobre intencje;
  5. Unikać kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz bezpańskimi psami. Zwłaszcza należy uważać na zwierzęta, które nie uciekają od nas - mogą być one chore na wściekliznę. W razie zbyt bliskiego kontaktu z nieznanym psem należy zachować spokój, nie uciekać, nie krzyczeć, nie patrzeć mu w oczy, nie wykonywać gwałtownych ruchów. Jeżeli pies zaatakuje przyjąć postawę „żółwia”: kucnąć, zwinąć się w kłębek rękami ochraniając głowę i szyję;
  6. Zawsze informować rodziców o planowanym wyjściu - gdzie, z kim oraz przewidywanym czasie powrotu;
  7. Unikać odludzi, wybierać trasy dobrze oświetlone, w pobliżu ulic;
  8. Zawsze zamykać drzwi i okna w domu;
  9. Nie podchodzić zbyt blisko samochodu, gdy ktoś pyta o drogę;
  10. W razie problemów dzwonić pod numer alarmowy: 112.

Zobacz film: Bezpieczeństwo w czasie udzielania pierwszej pomocy. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 10.01.2020,
Opublikowano: 10.01.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej