Inkubator dla dzieci przedwcześnie urodzonych. Jakie funkcje spełnia?

Fot. Ondrooo / Getty Images

Jeszcze do niedawna przedwcześnie urodzone noworodki nie miały szans na przeżycie. Całe szczęście odkryto maszyny zwane inkubatorami, dzięki którym można stworzyć wcześniakom dogodniejsze warunki do rozwoju.

Środowisko w inkubatorze powinno być jak najbardziej zbliżone do tego występującego w jamie macicy, co można osiągnąć przez modyfikację temperatury oraz wilgotności, a także separację od otoczenia. Każdy noworodek w innym momencie gotowy jest do jego opuszczenia, co oceniane jest przez specjalistę neonatologa.

Czym jest inkubator?

Przedwcześnie urodzone dzieci – wcześniaki – nie mają wykształconych mechanizmów, które pozwolą przetrwać w nieznanym dla nich świecie. Maluchy wymagają utrzymywania stałej temperatury ciała, której nie są w stanie same sobie zapewnić ze względu na niską zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie oraz słabą aktywność mięśni. Dlatego właśnie w dzisiejszych czasach wcześniaki umieszcza się na kilka godzin lub dłużej, w zależności od potrzeb, na oddziale Intensywnej Opieki Noworodkowej w inkubatorze. Przyrząd ten oprócz generowania odpowiedniej temperatury umożliwia zapewnienie optymalnego poziomu tlenu oraz nawilżenia powietrza. Pierwszy inkubator został skonstruowany i użyty już pod koniec XIX wieku. Od tego czasu produkowane są coraz bardziej nowoczesne aparaty. Ile kosztuje inkubator? Cena wacha się od 50 do nawet 200 tysięcy złotych.

Inkubator to w prostych słowach specjalnie ogrzewane łóżeczko, które zapewnia komfort termiczny maluchowi. Istnieją dwa jego typy: otwarte oraz zamknięte. Inkubator otwarty ma zamontowany grzejnik, który zwany jest promiennikiem ciepła. Jego funkcją jest ogrzewanie powietrza wokół ciała dziecka, co kontrolowane jest przy pomocy specjalnych mierników, które sprawdzają jego temperaturę. Niektóre wcześniaki okrywa się dodatkowo przezroczystym, plastikowym kocem, zapobiegającym odwodnieniu. Inkubator zamknięty to zabudowana w całości przezroczysta skrzynka. Kontakt z noworodkiem możliwy jest jedynie przez małe otwory, co sprawia, że nie jest konieczne wyciąganie go i narażanie na czynniki zewnętrzne, a wszystkie procedury wykonywane przez lekarza oraz pielęgniarki mogą być wykonywane bez naruszenia środowiska, w którym rozwija się dziecko. Ogrzewanie w nim reguluje się zgodnie z mierzoną temperaturą ciała noworodka, a utrzymywanie ciepła na odpowiednim poziomie jest łatwiejsze.

Polecamy: Czym spowodowane jest wcześniactwo? Jak rozwija się wcześniak?

Jakie szanse na przeżycie mają skrajne wcześniaki? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jakie szanse na przeżycie mają skrajne wcześniaki? Źródło: 36,6.

Inkubator dla noworodka i jego funkcje

Wcześniak zostaje umieszczony w inkubatorze w celu utrzymywania prawidłowej temperatury ciała. Komfort cieplny dziecka uzyskuje się dzięki nastawieniu parametrów na odpowiednim poziomie z uwzględnieniem masy ciała, godziny oraz doby życia, a także stanu ogólnego. Oprócz utrzymywania optymalnej temperatury i wilgotności inkubator chroni wcześniaka przed hałasem, zarazkami oraz zanieczyszczeniami powietrza. Takie warunki umożliwiają dalszy prawidłowy rozwój dziecka i zmniejszają możliwy stres środowiskowy.

Polecamy: Rozwój niemowlęcia – ruchowy, społeczny, mowy

Inkubator dla noworodka – kiedy jest potrzebny?

Głównym wskazaniem do umieszczenia noworodka w inkubatorze jest wcześniactwo, czyli urodzenie dziecka przed ukończonym 37. tygodniem ciąży. Im wcześniej urodzony noworodek, tym dłużej musi pozostawać w urządzeniu. Niska masa urodzeniowa również jest wskazaniem do umieszczenia dziecka w inkubatorze. Wszystkie stany wymagające monitorowania czynności życiowych noworodka, podłączenia do specjalnych urządzeń, zaburzenia wydolności krążeniowo-oddechowej również wymagają czasowego umieszczenia maleństwa w urządzeniu.

Polecamy: Fototerapia noworodka – na czym polega, ile trwa i kiedy się ją stosuje?

Jak wygląda opieka okołoporodowa w Polsce? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak wygląda opieka okołoporodowa w Polsce? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Pielęgnacja w inkubatorze

Warunki panujące w inkubatorze dla dziecka powinny być jak najbardziej zbliżone do tych panujących wewnątrzmacicznie. Są one określane indywidualnie dla każdego noworodka z osobna przez lekarza neonatologa.

Należy wziąć pod uwagę to, iż skóra wcześniaka jest o wiele delikatniejsza niż ta u noworodka urodzonego o czasie, co sprzyja powstawaniu urazów. Z tego względu personel ogranicza do minimum ilość przylepców stosowanych do przymocowania sprzętu, które powinny być zakładane z ogromną ostrożnością. Noworodek jest przewijany każdorazowo po oddaniu moczu oraz stolca, by zapobiec odparzeniom. Żywienie odbywa się zazwyczaj przez zgłębnik lub pozajelitowo u noworodków bez odruchu połykania, natomiast te, które mają odruch połykania, a nie mają odruchu ssania, karmi się łyżeczką lub pipetką. W późniejszym czasie, gdy maluch osiągnie wagę powyżej 2 kg i będzie stabilny krążeniowo-oddechowo, możliwa jest kąpiel wykonywana pod lampą w przegotowanej wodzie, po której noworodka ponownie umieszcza się w inkubatorze.

Polecamy: Pierwsze wspólne tygodnie z noworodkiem. Sprawdź, co może mu przeszkadzać

Kiedy wcześniak jest już bezpieczny?

W pewnym momencie nadchodzi czas na opuszczenie inkubatora. Adaptacja małego pacjenta do nowych warunków powinna przebiegać stopniowo. Początkowo obniża się nieznacznie parametry inkubatora, ubiera dziecko oraz otwiera okienka. Każdorazowo personel obserwuje reakcje noworodka. Jeśli nie występują żadne nieprawidłowości, inkubator otwiera się, a dziecko przekłada się do łóżeczka. Urządzenie pozostaje jednak ciągle włączone w razie, gdyby trzeba było umieścić maleństwo w nim z powrotem. Jeśli stan dziecka ulega pogorszeniu, musi ono pozostać jeszcze dłużej w urządzeniu.

Data aktualizacji: 04.04.2019,
Opublikowano: 04.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej