Ile powinno spać dziecko w ciągu dnia bądź w trakcie nocy w zależności od wieku?

Fot: yaoinlove / gettyimages.com

To, do jakiego wieku dziecko śpi w dzień, jest bardzo indywidualną sprawą. Czasami jednak drzemki w ciągu dnia powodują, że dziecko gorzej śpi w nocy. Należy też przestrzegać godzin snu dziecka.

Każde dziecko ma inny tryb dnia. Uzależnione jest to od funkcjonowania rodziców. Jednak mimo pewnych preferencji u dzieci, warto starać się pomóc dziecku w uregulowaniu trybu dnia. Stabilizacja i rutyna brzmią nudno, jednak jest to bardzo ważny czynnik wpływający korzystnie na rozwój dziecka. To, ile śpi dziecko, zależy od jego wieku. W pierwszym roku życia czas snu i ilość drzemek u dziecka zmienia się z miesiąca na miesiąc. Wraz z rozwojem dziecka zmniejsza się ilość godzin snu, jak również ilość drzemek w ciągu dniach.

Ile śpi noworodek?

Noworodek właściwie głównie śpi. Czas czuwania osiąga często maksymalnie 30 minut. Nie bez powodu mówi się, że noworodek tylko je i śpi. W ciągu doby przesypia bowiem 16–18 godzin. Średnio śpi po 3 godziny. Co 2–4 godziny noworodek budzi się na karmienie. W pierwszym miesiącu życia nie należy się cieszyć, gdy dziecko przesypia całą noc. W ciągu pierwszych 4 tygodni życia dziecka konieczne jest regularne budzenie dziecka do karmienia w nocy.

Ile powinno spać miesięczne i dwumiesięczne dziecko?

Po ukończeniu pierwszego miesiąca życia dziecko określa się niemowlęciem. Mimo iż okres ten obejmuje czas do ukończenia przez dziecko 1. roku życia, to jednak nie jest on jednolity. Wraz z rozwojem dziecka wydłuża się czas czuwania kosztem snu i zmniejsza się ilość drzemek w ciągu dnia. W drugim miesiącu życia niemowlęcia śpi ono około 15–17 godzin na dobę. Jest to czas, gdy można pozwolić dziecku na spanie w nocy.

Liczba godzin snu w kolejnych miesiącach

3-miesięczne dziecko śpi około 15 godzin na dobę. Nadal ma około 5 drzemek w dzień. W nocy 3-miesięczne dziecko przesypia około 10 godzin. 5-miesięczne niemowlę ma już mniej drzemek w ciągu dnia. Zazwyczaj ograniczają się one do 3 drzemek po około godzinie. W 6. miesiącu życia dziecka ilość godzin snu niemowlęcia jest podobna i utrzymuje się tak aż do 9. miesiąca. Później dziecko drzemie średnio dwa razy w ciągu dnia po godzinie, a w nocy około 11 godzin.

Sen po ukończeniu pierwszego roku

Roczne dziecko śpi około 14 godzin, przy czym 11 w nocy i 3 w ciągu dnia. Do końca drugiego roku życia ilość snu w ciągu dnia zmniejsza się. Dziecko zazwyczaj ma króciutkie dwie drzemki w ciągu dnia, a częściej po prostu jedną drzemkę trwającą 1–2 godziny. W nocy powinno zacząć spać po 11 godzin nieprzerwanie, choć jest to tylko teoria. Nie każde 2-letnie dziecko śpi w nocy.

Drzemki i pora spania przedszkolaka

Aktualnie nie ma obowiązku leżakowania w przedszkolu. Są dzieci, które nadal chcą mieć jedną drzemkę w ciągu dnia, lecz częściej dziecko powinno spać po prostu w nocy. Dla regeneracji dziecka konieczne jest 10–13 godzin snu. Przy czym bardzo istotne, by zachowane zostały również zasady działania zegara biologicznego. To, o której dziecko powinno chodzić spać, jest bardzo istotną kwestią. Dziecko nie powinno kłaść o 24:00 i spać do 10:00. Ważne, by dzieci chodziły spać około 20:00.

Co robić, gdy dziecko nie chce spać w dzień?

Naturalnie po ukończeniu 2. roku życia może zaniknąć potrzeba drzemek w ciągu dnia u dziecka. Tym bardziej, jeśli rodzice zauważają, że dziecko ma bardzo duży problem z zasypianiem wieczorem ze względu na ogromne zregenerowanie sił przy popołudniowej drzemce. Nie należy na siłę zabraniać dziecku spać. Jeśli chce, należy mu to umożliwić. Jeśli jednak w takim wieku dziecko nie chce spać w ciągu dnia, nie należy go do tego zmuszać. Brak drzemki w ciągu dnia może przyczynić się do łatwiejszego zasypiania wieczorem i twardszego, lepiej regenerującego snu.

Co zrobić, aby dobrze spać? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Higiena snu: jak dobrze i łatwo zasypiać? Źródło: Stylowy Magazyn.

W pierwszym roku życia drzemki są bardzo ważne. Ograniczenie dziecku drzemek w ciągu dnia powoduje, że staje się ono zmęczone i ma paradoksalnie coraz większy problem z zaśnięciem. Czasami drzemki w ciągu dnia utrzymują się u dzieci przez wiele lat. Co prawda, istnieją doniesienia mówiące o tym, że popołudniowe drzemki zmniejszają jakość nocnego snu i zaburzają rytm dobowy, jednak niektóre dzieci przez długie lata, a nawet w wieku dorosłym, odczuwają potrzebę popołudniowych, krótkich drzemek. Nie ma więc sztywnej granicy wieku, do jakiego dziecko śpi w dzień.

Czy dziecko powinno spać samo?

Dziecko jak najbardziej powinno spać samo bez względu na wiek. W okresie noworodkowym i niemowlęcy zwiększa się ryzyko śmierci łóżeczkowej w przypadku spania z rodzicami. Dziecko od pierwszych dni powinno być odkładane do łóżeczka. Jeśli łóżeczko znajduje się w innym pokoju niż łóżko rodziców, konieczne jest posiadanie elektronicznej niani, która wykryje ruchy i płacz dziecka. Zaleca się, by łóżeczko nie znajdowało się bezpośrednio przy łóżku mamy, ponieważ odzwyczajenie dziecka od spania w jednym pomieszczeniu może być później trudne. Dużym błędem jest branie dziecka do łóżka rodziców i uczenie go wspólnego spania.

Data aktualizacji: 12.02.2019,
Opublikowano: 12.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej