Hipotrofia płodu, czyli za niska waga dziecka. Jak ją leczyć? Jakie są powikłania?

Fot.: ambrozinio / stock.adobe.com

Hipotrofia to inaczej ograniczenie wzrastania płodu w łonie matki. Wyróżniamy hipotrofię symetryczną i asymetryczną. Jej przyczyny mogą tkwić między innymi w genach lub chorobach matki. W przyszłości może się wiązać z poważnymi konsekwencjami dla dziecka. Wciąż nie wiemy, jak jej zapobiegać.

Hipotrofia dotyka od 3% do 10% wszystkich noworodków. Towarzyszy jej zwiększona umieralność okołoporodowa. Najczęściej hipotrofia dotyczy wcześniaków – może stanowić aż 80% przypadków.

Hipotrofia płodu – co to jest?

Hipotrofią płodu nazywa się wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrastania płodu. Określa się ją jako zbyt małą masę płodu w stosunku do wieku ciążowego. Rozróżniamy dwa rodzaje hipotrofii:

  • hipotrofia symetryczna – proporcjonalnie zmniejszone są wszystkie wymiary ciała (długość, masa, obwód główki) oraz narządy płodu i noworodka. Dotyczy 25% przypadków hipotrofii;
  • hipotrofia asymetryczna – obwód główki i długość ciała noworodka są względnie prawidłowe, podczas gdy waga urodzeniowa jest zbyt niska. Dotyczy nawet 75% przypadków hipotrofii.

W celu oceny rozwoju fizycznego dziecka stosuje się tak zwane siatki centylowe. Pozwalają na podstawową ocenę rozwoju uwzględniając odpowiednie przyrosty masy oraz wzrostu dziecka. Dzięki siatkom centylowym możliwe jest również porównanie rozwoju dziecka na tle jego rówieśników.

Co to jest hipotrofia płodu? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co to jest hipotrofia płodu? Źródło: 36,6.

Hipotrofia płodu a wady genetyczne

Hipotrofię symetryczną może powodować mniejszy potencjał wzrostu komórek płodu, spowodowany przez wady genetyczne. Mogą nią być na przykład aberracje chromosomowe, (zmiany struktury bądź liczby chromosomów), zaburzenia genetyczne lub wady wrodzone. Nie są to jednak jedyne możliwe przyczyny hipotrofii symetrycznej. Oprócz wad genetycznych powodować ją może promieniowanie jonizujące, spożywanie alkoholu w trakcie trwania ciąży, wystawienie na działanie szkodliwych czynników chemicznych, niektóre leki i wczesne zakażenia wewnątrzmaciczne.

Hipotrofia asymetryczna występuje najczęściej w wyniku niewydolności maciczno-łożyskowej. Tę z kolei mogą powodować choroby krążenia ciężarnej lub choroby układu pokarmowego. Przyczyną mogą też być wady łożyska, takie jak oddzielenie części łożyska od ściany macicy, nieprawidłowe uformowanie, infekcja czy brak przepływu krwi i tlenu.

Co jeść podczas ciąży, aby dostarczać dziecku wszystkie składniki odżywcze?

Każda kobieta w ciąży powinna przestrzegać zasad diety dostosowanej do potrzeb swoich i dziecka. W kontekście hipotrofii ma to jednak szczególne znaczenie. Zaleca się, by w takich przypadkach dieta była bogata w magnez, kwas foliowy i witaminę C.

Hipotrofia płodu – leczenie

Współczesna medycyna nie zna jeszcze skutecznego sposobu na zapobieganie hipotrofii płodu. Na razie stosuje się więc leczenie spoczynkowe, poprawiające ukrwienie macicy oraz szczególną opiekę nad matką przy wystąpieniu ostrych i przewlekłych chorób. Ukrwienie macicy poprawia też uzupełnienie niedoborów żywieniowych i wysokokaloryczna dieta. Skuteczna terapia przeciw hipotrofii wciąż jest poszukiwana.

Hipotrofia płodu – powikłania

To, jak wygląda noworodek hipotroficzny, zależy od rodzaju hipotrofii. Noworodek z hipotrofią symetryczną jest niski, chudy, a całe jego ciało jest proporcjonalnie niewielkie. W przypadku hipotrofii asymetrycznej, noworodek ma większą głowę – odpowiednio dużą do swojego wieku. Czasami hipotrofia wynika ze zbyt małej ilości płynu owodniowego, przez co ścianki macicy naciskają na płód, utrudniając mu poruszanie się. Powoduje to sztywnienie stawów i problemy z poruszaniem się po narodzinach. Pomóc powinna wizyta u ortopedy i fizjoterapeuty.

Niestety, mniejsze dzieci mają statystycznie mniejsze szanse na przeżycie niż ich więksi rówieśnicy. Ich rodzice muszą więc liczyć się z dłuższym leczeniem szpitalnym.

Problemy noworodków hipotroficznych w pierwszych dniach życia:

Długotrwałe konsekwencje hipotrofii płodu zależą od jej przyczyn. Dzieci hipotroficzne często dotykają je też problemy neurologiczne (padaczka, porażenie mózgowe, ślepota lub głuchota). Jednak ryzyko wystąpienia wad rozwojowych zależy od przyczyny hipotrofii. Znacznie rzadziej zmagają się z nimi dzieci dotknięte hipotrofią asymetryczną. Wynika to stąd, że ich mózgi mogły otrzymywać wystarczającą ilość substancji odżywczych koniecznych do prawidłowego rozwoju w życiu płodowym (o czym świadczy rozwinięta głowa). Dzieci hipotroficzne są też raczej mniejsze i lżejsze, choć wiele z nich dorównuje swoim rówieśnikom około 6.–8. roku życia.

Zobacz film: Czy warto zrobić badania prenatalne? Źródło: Fakty


Data aktualizacji: 17.08.2018,
Opublikowano: 22.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej