Hashimoto - jak powinna wyglądać dieta chorego? 

Getty Images/ Dr_Microbe

Dieta odgrywa ważną rolę przy wszystkich chorobach. Czy wiesz jednak, co może znaleźć się na talerzu pacjenta z Hashimoto i jakich produktów spożywczych powinien się on wystrzegać? Jeśli masz wątpliwości, koniecznie posłuchaj naszego eksperta!

Dieta ma zbawienny wpływ na nasz organizm - zarówno, gdy funkcjonuje on prawidłowo, jak i wtedy, gdy mierzy się z problemami. 

Sprawdziliśmy, jak powinno wyglądać menu pacjenta z Hashimoto. 

Przeczytaj: Niedoczynność tarczycy – objawy i dieta u dzieci i dorosłych

Hashimoto – czego nie można jeść przy tej chorobie?

Zboża i nabiał, czyli produkty przetworzone powodują stany zapalne w naszym organizmie. Przykładowo – zboża zawierają gluten, a jeśli są bezglutenowe, zawierają białka, które mają duże powinowactwo do białek glutenowych. Gluten niestety rozszczelnia jelita i powoduje, że większość toksycznych substancji, które się tam znajduje, przenika do naszego organizmu, wprowadzając w błąd system immunologiczny 

– wyjaśnia Iwona Wierzbicka, dietetyk kliniczny.

Dodajmy też, zboże na czarnej liście znajduje się również z tego względu, że zawiera leptyny (są też w pestkach czy orzechach). Co to takiego? Chodzi o pewien rodzaj białka, które wiąże węglowodany. Związki te mogą udawać w naszym organizmie coś innego i przyklejać się do tkanek, a co za tym idzie, wprowadzać w błąd system immunologiczny.

Co jeszcze nie powinno znaleźć się na talerzu osoby, która cierpi na Hashimoto? Z całą pewnością nabiał, który niekorzystnie wpływa również na jelita. Szerokim łukiem należy też omijać słodycze, fast foody czy roślin psiankowatych (np. pomidora, ziemniaka czy papryki). Zakazane jest także picie alkoholu i palenie papierosów.

Hashimoto – co można jeść?

  • Jaja – pod warunkiem, że nie występują żadne nietolerancje pokarmowe
  • Mięso z ekologicznych źródeł
  • Ryby morskie
  • Zdrowe tłuszcze (np. oliwa z oliwek)
  • Owoce
  • Warzywa

Pamiętaj jednak, że walcząc z jakąkolwiek chorobą, istotna jest nie jadłospis, ale i regularność przyjmowani posiłków. Poza tym kluczowy okaże się również ruch. 

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej na temat choroby Hashimoto? Koniecznie włącz „Cegiełkę Zdrowia” już w najbliższy czwartek o godzinie 6:50! Zachęcamy! 

Źródło: Discovery Life

Hashimoto - co to za choroba?

Schorzenie to jest przewlekłym zapaleniem tarczycy, prowadzącym do powiększenia się gruczołu tarczowego i powstania wola. Może też ono przebiegać z prawidłową objętością gruczołu lub jego zanikiem. Co ważne, na skutek choroby układ immunologiczny buntuje się przeciwko własnym komórkom i atakuje białka tarczycowe, upośledzając tym samym syntezę hormonów tarczycy oraz niszcząc znaczną część gruczołu.

Hashimoto - objawy

  • zmęczenie, 
  • kłopoty z koncentracją, 
  • zaburzenia miesiączkowania, 
  • przesuszona skóra, 
  • wypadanie włosów, 
  • bóle stawów, 
  • przyrost masy ciała, który nie jest konsekwencją złej diety 

Hashimoto - leczenie

W przypadku Hashimoto nie powinno się leczyć na własną rękę, a co za tym idzie, w każdym przypadku być pod stałą opieką lekarza. Specjalista zazwyczaj przepisuje leki - leczymy objawy choroby. Co ważne - nieleczone problemy tarczycy może doprowadzić do kłopotów z sercem, nadwagi czy depresji. 

Data aktualizacji: 21.09.2020,
Opublikowano: 21.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej