Zgodnie z tym, co mówią specjaliści od żywienia nasz codzienny jadłospis powinien być zróżnicowany. Dobrze, aby dominowały w nim warzywa, owoce oraz produkty z pełnego ziarna. Mimo że wszyscy doskonale o tym wiemy, to wprowadzenie ich w życie bywa już bardzo trudne. Na szczęście w Międzynarodowy Dzień bez Diety można o nich zapomnieć i pozwolić sobie na małe szaleństwo!
To, co trafia na nasz talerz ma niebagatelny wpływ na działanie całego organizmu. Choć brzmi to banalnie, sposób odżywiania może zdecydować o tym, czy zachorujmy np. na nadciśnienie, cukrzycę czy też będziemy się zmagać z otyłością. Dieta przełoży się także na samopoczucie i nastrój. Dlatego warto dobrze się zastanowić, zanim sięgniemy po kolejną niezdrową przekąskę.
Jak zdrowo i bezpiecznie się odchudzić?
Skuteczna dieta odchudzająca niczym nie różni się od ogólnych zasad zdrowego odżywiania. To, czego, ile i w jakich proporcjach potrzebujemy doskonale obrazuje piramida żywienia. Podstawą naszej codziennej diety powinny być warzywa. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na te zielone, liściaste, jak sałata, szpinak czy jarmuż. Dlaczego? To one zawierają najwięcej błonnika pokarmowego, który poprawia metabolizm, spowalnia wchłanianie węglowodanów, dzięki czemu mamy uczucie sytości.
Podczas odchudzania organizm potrzebuje również węglowodanów złożonych, które są doskonałym źródłem energii, a także witamin z grupy B, żelaza, magnezu oraz cynku.
Żelazo jest niezbędne do procesów krwiotwórczych. Uczestniczy w produkcji hemoglobiny, która transportuje tlen i dostarcza go do każdej pojedynczej komórki. Magnez wzmacnia serce i chroni przed skurczami mięśni. Dobrze odżywiony organizm lepiej znosi wysiłek, bez którego nie może być mowy o skutecznym odchudzaniu.
Skuteczne odchudzanie nie powinno się jednak ograniczać do zmiany nawyków żywieniowych. Konieczna jest jeszcze aktywność fizyczna. Zgodnie z zaleceniami WHO na ćwiczenia trzeba poświęcać co najmniej 30 minut dziennie.
Co pić podczas odchudzania (i nie tylko)?
Woda powinna być naszym pierwszym wyborem zawsze - bez względu na to czy akurat się odchudzamy, czy też nie. Picie wody dostarcza niezbędnych elektrolitów i reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Wody potrzebuje także błonnik, który w połączeniu z nią „pęcznieje”, wypełnia żołądek i hamuje uczucie głodu. A ile powinniśmy pić? Szacuje się, że dorosły człowiek powinien w ciągu dnia przyjąć ok. 2,5 litra płynów (musimy pamiętać, że woda jest praktycznie w każdym posiłku). To absolutne minimum, aby uzupełnić to, co wydalamy wraz z moczem czy potem, szczególnie w bardzo upalne dni.
Międzynarodowy Dzień bez Diety
Zdrowa i rozsądna dieta daje prawo do małych odstępstw. W Międzynarodowy Dzień bez Diety można przygotować przygotować sobie błyskawiczne ciasto z kuchenki mikrofalowej. Jak je zrobić? Poniżej znajdziecie szczegółowy przepis.
Do zrobienia jednej dużej porcji potrzebujesz:
- 6 łyżek mąki;
- szczypty proszku do pieczenia;
- szczyptę sody oczyszczonej;
- 5 łyżek masy krówkowej;
- 4 łyżki rozpuszczonego masła;
- 7 łyżek kawy;
- garść orzechów włoskich.
Po 2 minutach z kuchenki mikrofalowej wyjmujesz prawdziwe ciasto. Idealne rozwiązanie na zaspokojenie głodu na słodycze.