Dziecko pogryzione przez psa. Jak się zachować podczas psiej agresji? Jak udzielić pierwszej pomocy?

Fot. dimid_86 / Getty Images

Pod Opolem doszło do tragicznego wypadku - owczarek niemiecki pogryzł 5-letnie dziecko. Zwierzę rzuciło się także na ciężarną matkę, która próbowała ratować syna. 

5-letni Kacper sam podszedł do psa. Znał go, czasem bawili się razem. Jednak zwierzę, przywiązane do płotu przed sklepem, rzuciło się na dziecko. Owczarek zaczął gryźć malca po szyi i głowie. Na pomoc rzuciła się matka, będąca w siódmym miesiącu ciąży. Ona również została ugryziona.

Ciężko rannego chłopca zabrał zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po przewiezieniu do szpitala 5-latek trafił na Oddział Intensywnej Terapii, a po przygotowaniu lekarzy - od razu na stół operacyjny. 

Więcej na ten temat na TVN24.pl: "Dzieci poszły pogłaskać pieska i on wtedy zaatakował"

Dziecko i pies - na co zwrócić uwagę?

Dziecko do 6 roku życia nie rozpoznaje mimiki psa. Zwierzę, które odsłania zęby jest dla dziecka po prostu uśmiechającym się psem. Takie zignorowanie sygnałów ostrzegawczych może doprowadzić do tragedii. Psy atakują głównie wtedy, kiedy są wystraszone. Można to poznać po ich mowie ciała:

  • spuszczony ogon i uszy,
  • warczenie,
  • zjeżona sierść na karku,
  • odsłonięte zęby.

Pies, który jest niespokojny sygnalizuje to:

  • napiętą sylwetką,
  • uszami postawionymi do góry,
  • ogonem ustawionym poziomo,
  • szczekaniem lub warczeniem

Nie wolno pozostawiać dziecka samego z psem. Rodzice powinni zawsze nadzorować spotkania dzieci ze zwierzętami.

Jak zachować się w przypadku psiej agresji?

Przede wszystkim widząc agresywnego psa nie wolno uciekać. Pies instynktownie pobiegnie za uciekającym. Należy stanąć nieruchomo, ze zwartymi nogami. Ręce kładziemy na karku, ramiona powinny ciasno przylegać do szyi, łokcie zasłaniać twarz. Należy spokojnie stać lub przyjąć tzw. pozycję żółwia.

Bardzo ważne jest unikanie kontaktu wzrokowego! Pies może to odebrać jako wyzwanie. 

Dzieci, które znajdują się na podobnym poziomie wzrokowym co psy, często nie potrafią odczytać mowy ciała czworonogów. Należy nauczyć dziecko, by nie podchodziło do psów - ani obcych, ani nawet tych znajomych. Zagrożeniem są zwłaszcza psy uwiązane, np. pozostawione bez opieki pod sklepem. Wtedy zwierzęta są zestresowane. 

W przypadku ataku psa należy nauczyć dziecko, by osłoniło rękami kark, szyję i twarz, a gdy upadnie - skuliło się i schowało głowę między ręce. 

I pamiętajmy - tylko pies przestraszony, zestresowany lub chory atakuje.

Polecamy: 10 najlepszych ras psów dla dzieci

Pierwsza pomoc w przypadku pogryzienia

W przypadku pogryzienia przez psa pierwszą reakcją powinno być zatamowanie krwawienia i zabezpieczenie zranionych powierzchni przed wtórną infekcją. Siła ucisku zakładanego opatrunku powinna zahamować krwawienie. W przypadku rany kończyny należy unieść ją wysoko, by zmniejszyć ciśnienie w tętnicy i ograniczyć wypływ krwi. Gdy chory nadal traci ją w dużej ilości, można założyć szeroką (min. 2–3 cm) opaskę uciskową. Zaciska się ją z taką siłą, jaka jest wymagana do zatrzymania krwotoku. Godzina założenia musi być odnotowana.

Bezpośrednio po zdarzeniu ranę należy przez kilka minut przemywać wodą (najlepiej przegotowaną albo butelkowaną) tak, by oczyścić ją z pozostałości śliny zwierzęcia. W przypadku niewielkiego krwawienia żylnego pozwala się, by przez chwilę krew swobodnie wypływała. Dotyczy to w szczególności ran kłutych i może zmniejszyć ilość bakterii i wirusów, które pozostaną w zasklepiającym się kanale zranienia. Po kilku minutach ranę dezynfekuje się i zabezpiecza jałowym opatrunkiem.

Należy pamiętać, że w przypadku pogryzienia istnieje niebezpieczeństwo rozwoju wścieklizny – choroby wirusowej, która po kilku tygodniach inkubacji jest dla człowieka śmiertelna. Dlatego po pogryzieniu należy zawsze udać się do szpitala lub wezwać pogotowie.

Więcej: Ugryzienie przez psa lub kota – co zrobić? Postępowanie z raną

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy skaleczeniach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 20.05.2018,
Opublikowano: 19.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej