7 domowych sposobów na zatkane zatoki – jak sobie radzić z bólem?

stefanamer GettyImages

Zatkane zatoki są niezwykle dokuczliwe. Jest to ostry, rozpychający ból, który promieniuje na czoło przy niemal każdym ruchu głową. Może się pojawić bez względu na porę roku – zimą może być wynikiem nagłej zmiany temperatury, wiosną reakcją alergiczną, latem reakcją na klimatyzację, a jesienią mogą zaatakować infekcje wirusowe i bakteryjne.

Przeszywający ból nie jest jedynym objawem zatkanych zatok. Dochodzą do tego problemy z oddychaniem, katar, ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, kaszel i złe samopoczucie. Można załagodzić te dolegliwości bez antybiotyków – istnieją metody leczenia bez wychodzenia z domu. Są to jednak sposoby doraźne, tj. przynoszące chwilową ulgę. Diagnoza choroby i likwidacja jej przyczyny wymagają konsultacji ze specjalistą. Poniżej lista najskuteczniejszych domowych sposobów na ból zatok.

Zobacz także:

Jak odróżnić zwykły katar od zapalenia zatok. Zobacz wideo:

Zobacz film: Jak odróżnić przewlekły katar od zapalenia zatok? Źródło: 36,6.

Zatkane zatoki - jak zmniejszyć dolegliwości

1. Płukanie zatok

Płukanie zatok można wykonać samodzielnie w domu. W tym celu należy zakupić w aptece specjalny przyrząd do irygacji lub gumową gruszkę. Następnie należy przygotować płyn, który oczyści zatoki. Są do tego potrzebne: szklanka ciepłej wody destylowanej, pół łyżeczki soli niejodowanej oraz szczypta soli oczyszczonej. Powstałą ciecz należy przenieść do irygatora, a następnie postępować według instrukcji dołączonej do urządzenia.

2. Kompres z soli jodowo-bromowej

Na zatoki pomaga kompres z leczniczej soli jodowo-bromowej, którą można nabyć w aptece. Kilka garści tej gruboziarnistej soli należy podgrzać na patelni, po czym zawinąć w płócienną ściereczkę. Następnie warto sprawdzić temperaturę kompresu na wewnętrznej części przed ramienia. Jeżeli jest odpowiednia, należy przyłożyć okład do czoła. Dzięki aktywnym działaniu jodu i bromu nos zostanie oczyszczony. Jest to bardzo rozgrzewająca terapia, toteż warto unikać wychodzenia na zimne powietrze w trakcie jej stosowania.

3. Okład z grochu

Do wykonania okładu z grochu potrzebne są: lniany woreczek lub bawełniana skarpetka oraz zielony groszek. Należy włożyć warzywo do woreczka lub skarpety, po czym umieścić okład w piekarniku nagrzanym do 60°C. Do tego kompresu również można dołączyć 1-2 łyżeczki soli jodowo-bromowej.

4. Inhalacje

Olejki eteryczne i zioła są często używane do domowych zabiegów na objawy przeziębienia – wdychanie pary ułatwia oddychanie i zmniejsza ból. Do zastosowania tej metody potrzebne są: miska z gorącą wodą oraz ręcznik. Skład cieczy w misce jest zależny od objawów towarzyszących bólowi zatok.

Jeżeli jest to tylko ból u nasady nosa, który nasila się przy schylaniu lub wysiłku, wystarczy do miski z 2 l gorącej wody dodać 4-6 łyżek soli morskiej lub kuchennej. Następnie należy pochylić się nad miską, nałożyć na głowę ręcznik i wdychać nosem unoszącą się parę wodną (mając zamknięte oczy). Należy uważać na to, by nie zbliżać twarzy do powierzchni wrzątku, gdyż może to się zakończyć oparzeniem.

Zdarzają się przypadki, w których do bólu zatok dochodzi katar. Należy wtedy do gorącej wody dodać zioła o działaniu rozkurczowym: rumianek, tymianek, miętę pieprzową, szałwię lub skrzyp polny. Skuteczne są także olejki eteryczne, takie jak: eukaliptusowy, kamforowy, majerankowy, ziołowy, lawendowy lub z mięty pieprzowej. Właściwe proporcje składników to w tym przypadku 50 g zioła lub kilka kropel olejku na litr gorącej wody. Inhalację powinno się stosować codziennie przez około 7 dni.

5. Maści rozgrzewające

Maści rozgrzewające są skuteczne, gdyż łączą ze sobą właściwości kompresów i inhalacji, gdyż powstrzymują ból, a zarazem udrożniają nos i zatoki. Niewielką ilość maści należy rozsmarować w okolicach czoła i skroni, a następnie przewiązać wokół głowy ciepłą opaskę. Należy pamiętać o tym, że może to doprowadzić do pieczenia skóry, stąd nie jest to metoda zalecana osobom o wrażliwej cerze.

6. Ostre przyprawy

Przyprawy, takie jak chili (i inne ostre papryczki), chrzan, wasabi, curry, musztarda, pieprz cayenne itd., odblokowują nos i oczyszczają zatoki z zalegającej tam wydzieliny. Dzieje się tak ze względu na zawartość kapsaicyny, która ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Należy jednak pamiętać, że spożycie pikantnego dania da chwilową ulgę, ale nie wyleczy przyczyny zatkanych zatok.

7. Nawadnianie organizmu

Stałe nawadnianie organizmu nie tylko pozytywnie wpływa na jego codzienne funkcjonowanie, ale pomaga także w zwalczaniu wszelkich infekcji. W przypadku zatkanych zatok duże ilości wody rozcieńczają wydzielinę oraz ułatwiają osuszanie zatok. Aby zadbać o właściwe nawadnianie organizmu, należy codziennie pić około ośmiu szklanek wody mineralnej oraz herbaty – ziołowe lub owocowe. Należy również powstrzymać się od alkoholu i napojów zawierających kofeinę (kawy, napojów energetycznych itd.), gdyż może to dodatkowo zwiększyć obrzęk błon śluzowych zatok i nosa.

Data aktualizacji: 04.11.2020,
Opublikowano: 04.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Choroby zatoki klinowej – objawy, przyczyny i leczenie

Zatoki klinowe to jeden z rodzajów zatok przynosowych. Są one położone w trzonie kości klinowej. Ich funkcją jest ogrzewanie i oczyszczanie powietrza oraz wspomaganie węchu. Tworzą także przestrzeń rezonacyjną dla głosu. Zatoki klinowe są narażone na rozwój niektórych procesów chorobowych. Do najczęstszych należy zapalenie, torbiel i polip.

Czytaj więcej
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok

Kiedy zwykłe przeziębienie nie ustępuje, a dodatkowo zaczynają nasilać się bóle głowy, prawdopodobnie doszło do zapalenia zatok. Chorobę powodują wirusy i bakterie, może też być wynikiem alergii lub następstw krzywej przegrody nosowej. Nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań.

Czytaj więcej
Inhalacje. Najlepszy sposób na problemy z zatokami

Inhalacja łagodzi stan zapalny zatok przynosowych. Domowe inhalacje na zatoki najłatwiej wykonać z użyciem inhalatora lub nebulizatora. W celach leczniczych wykorzystuje się sól fizjologiczną albo olejki. Godne polecenia są też zioła do inhalacji zatok.

Czytaj więcej
Zapalenie nerwu przedsionkowego. Jakie są objawy i jak wygląda leczenie?

Zapalenie nerwu przedsionkowego to ostra choroba, najprawdopodobniej o podłożu infekcji wirusowej, która powoduje zaburzenia w poczuciu równowagi. Głównymi objawami zapalenia nerwu przedsionkowego są napadowe, krótkotrwałe zawroty głowy, którym towarzyszyć mogą nudności oraz wymioty.

Czytaj więcej
Rozmaryn to nie tylko przyprawa.  Herbatka, nalewka i olejek z rozmarynu działają niczym lek

Rozmaryn jest rośliną leczniczą o silnym prozdrowotnym działaniu na ludzki organizm. W przemyśle spożywczym może stanowić alternatywę dla chemicznych konserwantów i przeciwutleniaczy.

Czytaj więcej
W czasie pandemii rzadziej się przeziębiamy i łapiemy infekcje. Dlaczego?

Noszenie maseczki, dezynfekcja rąk, dystans społeczny chronią nie tylko przed koronawirusem SARS-CoV-2, ale też przed innymi wirusami – wynika z badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ARC Rynek i Opinia.

Czytaj więcej
Kit pszczeli – naturalny lek na wiele dolegliwości. Jak przygotować nalewkę i maść z propolisu?

Kit pszczeli, czyli propolis,  jest składnikiem wielu farmaceutyków. I nic dziwnego, ponieważ ma silne właściwości prozdrowotne. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Wzmacnia odporność, chroni wątrobę, ma też właściwości przeciwnowotworowe i cytostatyczne. Z propolisu można samodzielnie przyrządzić nalewkę.

Czytaj więcej
Co może oznaczać ból głowy przy schylaniu i kaszlu?

Ból głowy przy schylaniu czy kaszlu to nietypowe sytuacje, w których pojawiają się dolegliwości odczuwane w okolicy czaszki. Stanowią cenne informacje w procesie diagnostyki. Zwykle świadczą o chorobie, której zaniechanie leczenia prowadzi do groźnych powikłań zdrowotnych.

Czytaj więcej
Zatkane zatoki – domowe sposoby leczenia, przyczyny i objawy

Zatkane zatoki objawiają się m.in. mocnym bólem zlokalizowanym w obrębie czoła, skroni i szczęki. Przeszywający i świdrujący ból najczęściej jest objawem ostrego bądź przewlekłego zapalenia zatok, może być jednak związany także z innymi chorobami. Oprócz terapii specjalistycznej, skuteczne okazują się także domowe sposoby leczenia.

Czytaj więcej