Dlaczego kary i nagrody nie działają? Odpowiedzi udzielił nam ekspert

Getty Images

Kary i nagrody znają wszyscy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że... ich stosowanie w przyszłości może przynieść niewiele dobrego. O wychowaniu maluchów rozmawiamy z trenerką personalną.

Dlaczego dzieci nas nie słuchają? To pytanie przynajmniej raz postawił sobie każdy rodzic. Jak więc brzmi na nie odpowiedź? Jak zdradza nasza ekspertka – trener personalny Agnieszka Białecka – Rutkowska – powodów może bić kilka i istotny jest tutaj przede wszystkim wiek malucha.

Przeczytaj też: Tydzień Matki - artykuły przygotowane z myślą o mamach

Dlaczego dzieci nie słuchają rodziców?

Dzieci mniej więcej do 3. roku życia to są dzieci, które mają bardzo słabo rozwiniętą korę przedczołową - to jest ta część mózgu odpowiedzialna za logiczne myślenie, przetwarzanie, komunikowanie. U nich mózg działa bardzo selektywnie. To też jest jedna z przyczyn, która powoduje, że one mają trudności na przykład z zatrzymywaniem, z czekaniem. Tam jest akcja-reakcja. Trudno jest im poczekać. Dopiero można mówić koło 3./4. Roku życia, że dzieci zaczynają uczyć się samoregulacji, samokontroli - mówi nasza ekspertka. 

A co z nieco starszymi dziećmi? U przedszkolaków powód niegrzecznego zachowania może być poczucie odrzucenia, a także zwiększenia własnej autonomii. Maluch chce krzykiem zwrócić na siebie uwagę i pokazać rodzicom, że potrzebuje więcej zainteresowania. Weźmy jednak również pod uwagę, że dziecko może też nie słuchać, bo czuje się zranione. Zastanawiasz się jeszcze pewnie, co powoduje złe zachowanie u nastolatków? Jak zaznacza nasz ekspert od około 11. roku życia następuje przebudowa kory przedczołowej, a co za tym idzie ponownie zaczyna się bardzo selektywna praca mózgu. Ponadto między 11. a 17. rokiem życia pojawia się duża potrzeba autonomii, czyli odcięcia się od rodziców - podejmowania własnych, samodzielnych decyzji.

Przeczytaj też: "Z posłusznego dziecka nie wyrośnie asertywny dorosły". O nieposłusznym zachowaniu maluchów rozmawiamy z ekspertem

Co rodzice powinni zrobić, gdy ich dzieci się nie słuchają?

Dziecko to jest odrębny byt. To jest odrębny człowiek, który ma takie same prawa. To nie chodzi o to, że mamy być kumplem dla dziecka. Trzeba być mądrym, fajnym partnerem, który sprawdza, jakie są potrzeby po stronie dziecka. Stara się dostosować podejmowane decyzje przez dziecko do jego możliwości i chęci. Daje też dziecku przestrzeń na to, żeby te błędy popełniać. My nie uchronimy dziecka przed błędami, zresztą to nie jest nasza rola, bo błędy uczą. Ważne, żeby rodzice zaczęli słuchać dzieciaki i dawali im przestrzeń na własne decyzje – tłumaczy Agnieszka Białecka – Rutkowska.

Czy powinniśmy dawać dzieciom karę?

Wielu rodziców uważa, że każąc swoje dziecko za złe zachowanie, czynią dobrze. Okazuje się jednak, że poza efektem natychmiastowym (dziecko przestanie zachowywać się niestosowanie) nie zyskamy zbyt wiele. Skąd ta pewność? Należy się zastanowić, co jest pod spodem kary. Ze strony dziecka mamy do czynienia z lękiem. Maluch przestanie zachowywać się w konkretny sposób, ponieważ będzie bał się, że znowu otrzyma karę. Nie będzie on rozumiał dlaczego nie ma czegoś robić.

Przeczytaj też: Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci bliskiej osoby?

Czy powinniśmy dawać dzieciom nagrody?

To druga strona tego kija, co kary. Znowu uruchamiamy zewnętrzny element, po to żeby zmotywować dziecko. Nagrody zazwyczaj rodzice stosują w przypadku, kiedy chcą osiągnąć jakiś efekt – na przykład lepsze oceny. Jest wówczas wysoce prawdopodobne, że dziecko będzie się uczyło dla nagrody, a nie dlatego żeby pozyskać jakąś wiedzę, żeby się rozwinąć – dodaje trenerka personalna.

Warto również wiedzieć, że jeśli chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na asertywnych, nie powinniśmy wymagać od nich posłuszeństwa. Należy maluchowi dać natomiast przestrzeń i pozwolić zadawać pytania.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz całą naszą rozmowę!

Źródło: Zdrowie

Data aktualizacji: 29.05.2020,
Opublikowano: 29.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej