"Bardzo często kończy się rehabilitacją" - fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego chodziki to zły wybór

Getty Images

Czy wszystkie dostępne gadżety dla dzieci korzystnie wpływają na ich zdrowie? Jak twierdzi nasz ekspert, Rita Calderaro - Poczmańska, niestety niekoniecznie. Razem ze fizjoterapeutką wzięliśmy więc pod lupę chodziki. Dlaczego lepiej z nich nie korzystać? Posłuchaj!

Chodziki to jedna z tych rzeczy, którą młodzi rodzice nabywają niemal w pierwszej kolejności, gdy tylko ich dziecko wchodzi w etap nauki chodzenia. I choć ten gadżet cieszy się niesamowitą sympatią mam i ojców, okazuje się, że jest równie szkodliwy, co popularny. Dlaczego?

Przeczytaj też: "Leżenie w leżaczku przynosi negatywne skutki". Fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego ten gadżet nie jest zdrowy dla dzieci

Czy chodziki są zdrowe dla dzieci?

Jak twierdzi nasza specjalistka – chodziki niczego nie uczą naszych dzieci. Jedyne co im za to dają, to zaburzenia prawidłowego wzorca ruchowego.

Prawidłowo przetoczona stopa zaczyna chód od pięty, później przetacza się przez całą powierzchnię i wybija z palucha. W chodziku takie rzeczy są wręcz niemożliwe do osiągnięcia dla młodego człowieka, który jeszcze nawet nie rozpoczął przygody z chodem. Na dzień dobry więc zaburzamy mu tę możliwość prawidłowego wzorca chodu. Poza tym stawy biodrowe nie są obciążone w sposób naturalny – tłumaczy Rita Calderaro – Poczmańska.

Fizjoterapeutka dziecięca zaznacza także, że chodziki sprawiają, że maluch nie potrafi złapać środka ciężkości. Poza tym naturalny proces nauki chodzenia polega na tym, że dziecko na chwilę wstaje, chwieje się, potem przewraca, a następnie zrobi dwa kroki. Warto wiedzieć, że tylko w taki sposób nabywa ono umiejętności i doświadczenia, gdzie i jak prawidłowo przenieść środek ciężkości ciała.

Przeczytaj też: "Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko

Dużym problemem jest też to chodzenie na paluszkach, bo w momencie gdy wyjmiemy już malucha z tego chodzika i on rzeczywiście zacznie samodzielnie próbować chodzić, wtedy znowu wchodzi na paluszki, więc zaczyna chodzić naturalnie w nieprawidłowy sposób. Bardzo często kończy się to potem rehabilitacją – dodaje ekspertka.

Rita Calderaro – Poczmańska wspomniała również, że tego typu rehabilitacja nie jest prosta historią. Pierwsza trudność stanowi niski wiek pacjenta, drugą wkodowany już zły sposób chodzenia.

Przeczytaj też: "Podeszwa powinna przejść trzy testy". Fizjoterapeutka zdradza, czym warto się kierować, wybierając buty dla dziecka

Źródło: Zdrowie

Kim jest Rita Calderaro-Poczmańska?

Nasza ekspertka od ponad 10 lat zajmuje się rehabilitacją dziecięcą. Rita jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu rehabilitacji dzieci i niemowląt w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Poznaniu. Jest również certyfikowanym terapeutą i diagnostą integracji sensorycznej (SI). Chętnie bierze udział w akcjach edukacyjnych jako ekspert.


Data aktualizacji: 08.06.2020,
Opublikowano: 08.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej