Deceleracja – co o sytuacji płodu mówi zwolnienie akcji serca?
Jacek_Sopotnicki/getty images
Deceleracja to krótkotrwałe, dość szybko przemijające zwolnienie akcji serca płodu. Aby można było mówić o wystąpieniu deceleracji, musi dojść do zwolnienia czynności serca o co najmniej 15 uderzeń/minutę. Spowolnienie takie trwa minimum 10 sekund, czasami dłużej.
Deceleracja w KTG (kardiotokografii) zawsze stanowi obraz pewnego rodzaju zaburzeń. Nie muszą być one poważne i zagrażać zdrowiu i życiu dziecka. Zdarzają się jednak sytuacje, w których deceleracje stanowią wyraźny sygnał do podjęcia działań medycznych.
Czym jest deceleracja?
Deceleracja to, najprościej rzecz ujmując, zwolnione bicie serca płodu. Aby mówić o deceleracji, w zapisie KTG musi pojawić się odcinek, w którym częstotliwość akcji serca płodu przez 10 sekund lub dłużej spada o minimum 15 uderzeń/minutę. Zmiana ta może być zmianą fizjologiczną lub patologiczną. Jej przeciwieństwem jest akceleracja, czyli zwiększenie akcji serca o co najmniej 15 uderzeń/minutę przez min. 15 sek. To zjawisko świadczy najczęściej o naturalnych ruchach płodu i jest uznawane za wyraz jego dobrego rozwoju.
Deceleracja a oscylacja
Oscylacja (a więc zmienności akcji serca płodu) jest zjawiskiem normalnym, amplituda zmian poniżej 6 uderzeń/minutę najczęściej wiąże się ze snem płodu, w przypadku różnicy wynoszącej od 6 do 25 uderzeń/minutę najczęściej podejrzewa się ruchy płodu. Niepokojące mogą być jednak skrajności: jeśli oscylacje wynoszą mniej niż 2 uderzenia/minutę – można podejrzewać niedotlenienie płodu; jeśli więcej niż 25 uderzeń – należy wziąć pod uwagę ryzyko ucisku pępowiny. W przypadku pojawienia się deceleracji, oscylacji zmiennej (6-25 uderzeń) lub skurczowej (> 25 uderzeń) należy przedłużyć badanie KTG lub przeprowadzić dodatkową diagnostykę. Na tym tle sporadyczne pojawianie się deceleracji w zapisie KTG traktuje się jako wynik podejrzany, natomiast powtarzające się deceleracje lub tzw. deceleracje późne uznaje się za wynik patologiczny. Wynik prawidłowy to ten, który nie zawiera deceleracji.
Deceleracje w zapisie KTG
Deceleracja mają bezpośredni związek ze skurczami macicy. Deceleracje specjaliści podzielili na:
Wczesne – rozpoczynające się wraz z początkową fazą skurczu macicy. Deceleracja taka osiąga najmniejszą wartość w szczytowym momencie skurczu, normalna praca serca pojawia się zaś równolegle do ustępowania skurczu macicy. Zmiany częstotliwości pracy serca płodu są w tym przypadku związane ze wzrostem ciśnienia śródczaszkowego i pobudzeniem nerwu błędnego u płodu.
Późne – pojawiają się już po wystąpieniu skurczu macicy, w momencie jego zanikania. Często świadczą o niewydolności maciczno-łożyskowej. Uważa się, że ich bezpośrednią przyczyną jest pobudzenie chemoreceptorów aortalnych, a także nerwu błędnego. Impulsem ma być w tym przypadku hipoksemia w krwi tętniczej płodu. Połączenie tych wszystkich zmian powoduje spowolnienie akcji serca. Deceleracja późna jest uznawana za objaw poważnej niewydolności maciczno-łożyskowej, o ciężkiej niewydolności mówi się, gdy amplituda wahań przekracza 45 uderzeń/minutę.
Zmienne – zwolnione bicie serca może cechować się różnym kształtem i czasem trwania w stosunku do skurczów macicy. Za przyczynę pojawienia się tego typu deceleracji uznaje się ucisk pępowiny, który przyczynia się do wystąpienia zaburzeń w pępowinowym przepływie krwi. W takiej sytuacji dochodzi do pobudzenia baroreceptorów w wyniku wzrostu ciśnienia krwi i związanego z tym odruchowego zwolnienia akcji serca płodu.
Złożone – diagnozowane jako połączenie wszystkich pozostałych typów deceleracji.
Deceleracja jest równie normalnym objawem (o ile oczywiście mieści się w założonych normach) jak akceleracja (czyli przyspieszenie akcji serca). W ostatnich tygodniach przed porodem regularnie kontroluje się prawidłową akcję serca dziecka. Rejestruje się m.in. częstość podstawową (min. 10-minutowy zapis), w ramach której wyróżnia się;
normokardię – liczba uderzeń serca płodu to 110–160 na minutę;
bradykardię – mniej niż 110 uderzeń na minutę (możliwość niedotlenienia płodu);
tachykardię – więcej niż 160 uderzeń na minutę (możliwość zakażenia wewnątrzmacicznego lub infekcji u mamy).
Zobacz film: USG w ciąży
źródło:x-news
Bibliografia:
1. Stanowisko Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie zastosowania kardiotokografii w położnictwie, „Ginekologia Polska” 9/2014.
2. Postępowanie w przypadku różnych zapisów czynności serca płodu w trakcie porodu. Wytyczne postępowania klinicznego dla położników i ginekologów, “ACOG Practice Bulletin” 116/2010.
Autor:
Magda Nabiałek
Konsultant merytoryczny:
lek. Marta Dąbrowska
Data aktualizacji: 11.09.2020,
Opublikowano: 13.09.2020 r.
Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?
Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.
Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.
Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej.
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.
Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.
W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.
Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.
Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.
Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.