Czym jest przedgłowie u noworodka? Rozpoznanie i postępowanie

Fot: YDL / gettyimages.com

Poród drogami natury wiąże się z możliwością powstania urazów, szczególnie gdy dojdzie do komplikacji. Najczęstszym powikłaniem występującym u noworodka jest przedgłowie, które należy do niegroźnych, samoustępujących stanów i nie powinno wobec tego niepokoić rodziców.

Przedgłowie u noworodka charakteryzuje się obrzękiem tkanek miękkich w obrębie czaszki. Towarzyszyć mu może zasinienie powłok skóry. Przedgłowie należy różnicować z krwiakiem podokostnowym, który niesie większe ryzyko powikłań.

Czym spowodowane jest przedgłowie u noworodka?

Główka jest częścią ciała noworodka, która najczęściej wstawia się w kanał rodny i przychodzi na świat pierwsza. Z tego względu istnieje większe jej narażenie na urazy, w szczególności gdy dochodzi do komplikacji podczas porodu. Najczęstszym i najbardziej błahym przypadkiem mogącym wystąpić u nowonarodzonego dziecka jest przedgłowie poporodowe.

Przedgłowie (łac. caput succedaneum) jest ciastowatym, miękkim obrzękiem tkanek miękkich w obrębie kilku kości czaszki. Najczęściej obserwuje się je na szczycie główki. Powstaje w wyniku znacznego, przedłużającego się ucisku ścian kanału rodnego – macicy, szyjki macicy oraz pochwy – w trakcie porodu naturalnego, co związane jest z wystąpieniem dużych sił działających na główkę. Przedgłowie może powstać zarówno u wcześniaka, jak i dziecka donoszonego. Widoczny obrzęk spowodowany jest przez zastój żylny oraz limfatyczny. Większe ryzyko jego powstania istnieje w przypadku przedłużającego się, trudnego porodu, nadmiernego uciskania części przodującej na kości miednicy, dużego płodu, przedwczesnego odejścia wód płodowych, konieczności użycia próżniociągu. Przedgłowie u noworodka nie powstaje w wyniku błędu lekarskiego, jest naturalną konsekwencją porodu.

Jak wygląda przedgłowie u noworodka?

Przedgłowie można zauważyć u noworodka od razu po porodzie. Jego wielkość jest różna, zwykle ma rozmiar mandarynki. Trudno jest wychwycić granicę obrzęku, a sięga on zwykle 1–2 cm w głąb główki dziecka. Rozprzestrzenia się w poprzek linii środkowej ciała oraz szwów. W trakcie badania przedgłowia wyczuć można jego miękką strukturę, odkształcającą się pod wpływem ucisku. Łatwo zauważyć drobne, krwiste plamki – wybroczyny, a także zasinienie, co jest objawem normalnym.

Leczenie przedgłowia

Przez wielu lekarzy przedgłowie u noworodka nie jest uważane za uraz, gdyż jego występowanie nie wiąże się zwykle z poważnymi konsekwencjami. Nie wymaga leczenia, ulega wchłonięciu w ciągu 48 godzin, nawet jeśli obrzęk jest duży oraz gdy występują objawy dodatkowe w postaci zasinienia powłok skóry. Najdłużej powikłanie znika w ciągu 7 dni. Po tym czasie wygląd główki dziecka powraca do normalnego stanu, a po przedgłowiu nie zostają żadne większe konsekwencje ani ślady.

Możliwym powikłaniem przedgłowia jest zwiększone ryzyko żółtaczki – zażółcenia skóry w wyniku podniesienia się poziomu bilirubiny we krwi. Zwykle znika ona samoistnie, jednak przedłużający się stan może wymagać interwencji lekarskiej, gdyż wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia dziecka. Jeszcze rzadsze jest wystąpienie łysienia plackowatego – czasowej lub stałej utraty owłosienia na części obszaru głowy. Nie należy się obawiać, gdyż przedgłowie nie grozi poważnymi powikłaniami ze strony układu nerwowego.

Różnicowanie przedgłowia z krwiakiem podokostnowym

W pierwszej kolejności w przypadku podejrzenia przedgłowia spowodowanego urazem porodowym należy wykluczyć stany, które mogą przebiegać podobnie, a wiążą się z większym ryzykiem powikłań. Należy do nich krwiak podokostnowy, który jest zbiornikiem krwi w obrębie kości czaszki i powstaje w wyniku uszkodzenia naczyń. Może pojawić się podczas porodu naturalnego, a ryzyko zwiększa użycie narzędzi położniczych, takich jak próżniociąg.

W przeciwieństwie do przedgłowia w krwiaku podokostnowym podczas badania główki wyczuć można charakterystyczny objaw chełbotania, który ograniczony jest do pojedynczej kości czaszki i nie przekracza jej granicy. Może być miękki lub twardy. Badania obrazowe wskazane są jedynie, gdy występują objawy neurologiczne.

W większości przypadków leczenie krwiaka podokostnowego nie jest potrzebne – zmiana cofa się w ciągu 4–8 tygodni. U dziecka w okresie okołoporodowym istnieje natomiast większe ryzyko żółtaczki oraz anemizacji. Powikłania, które mogą wystąpić w tym schorzeniu, to: wodniak, ropniak, kostniak lub chrzęstniak. W około 5% dochodzi do złamań kości czaszki.

Zobacz wideo: Czym zajmuje się położna?

X-Bank Gallery

Bibliografia:

1. Gadzinowski J. Podstawy neonatologii. Podręcznik dla studentów. Oddział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej Poznań 2014.

2. Nicholson L. Caput Succedaneum and cephalohematoma: the Cs that leave bumps on the head. [w:] Neonatal Network. Vol. 26 no. 5, 2007.

Data aktualizacji: 19.10.2021,
Opublikowano: 21.10.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej