Czym jest gradówka na oku? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Fot: gromovataya / stock.adobe.com

Gradówka to zgrubienie powieki, które powstaje wskutek przewlekłego stanu zapalnego gruczołu Meiboma (gruczołu tarczkowego odpowiedzialnego za ochronę oka przed utratą wilgotności i natłuszczanie brzegów powiek). Wyglądem przypomina jęczmień, który często stanowi pierwotną przyczynę schorzenia.

Gradówka pojawia się na górnej lub dolnej powiece, tworząc nieduży guzek zbudowany z ropno-krwistej, galaretowatej masy. W efekcie zakażenia zmianie chorobowej towarzyszyć może zaczerwienienie i obrzęk. Gradówka nie jest bolesna, jednak w miarę powiększania się powoduje dyskomfort.

Przyczyny powstawania gradówki

Gradówka powstaje na oku na skutek zablokowania ujścia gruczołu łojowego. W powiece gromadzi się nadmiar wydzieliny, zalegająca masa powoduje rozdęcie ściany gruczołu, a to z kolei prowadzi do zaostrzenia zapalenia, wywołanego zamknięciem przewodów odprowadzających wydzielinę gruczołu tarczkowego. Mechanizm powstawania gradówek jest stały, niezależnie od przyczyn, których może być kilka. Należą do nich:

  • nawracający (niedoleczony) jęczmień zewnętrzny,
  • nadczynność gruczołów Meiboma (często występuje u osób noszących soczewki kontaktowe),
  • zakażenie gronkowcem,
  • trądzik różowaty,
  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • obniżenie odporności (wskutek przebytej choroby, przemęczenia).

Szczególnym przypadkiem jest gradówka u dzieci, której przyczynę stanowi niewyrównana wada wzroku.

Jak rozpoznać gradówkę na oku?

Gradówka na oku często mylona jest z jęczmieniem, bo wygląda podobnie do niego. Istnieją jednak istotne różnice pomiędzy objawami tych dwóch schorzeń. W odróżnieniu od gradówki jęczmień jest bolesny. Powoduje zwykle obrzęk całej powieki, co utrudnia widzenie. 

Zobacz także: Spuchnięta powieka – jakie są przyczyny, o czym świadczy i jak leczyć?

Gradówka wyróżnia się wyraźnie zarysowanymi brzegami, a związany z nią przewlekły stan zapalny zwykle nie ma tak ostrej postaci, jak dzieje się to w przypadku jęczmienia. Zaburzenia wzroku (astygmatyzm) wywołane przez gradówkę wiążą się z uciskiem rosnącego guzka na rogówkę. O ile jęczmień może zniknąć samoistnie, w przypadku gradówki dzieje się to bardzo rzadko. Zwykle wymaga ona interwencji okulisty.

Jak zbudowane jest ludzkie oko? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6.

Objawy gradówki to:

  •  niebolesny, jasny, twardy guzek na górnej lub dolnej powiece, 
  •  powiększanie się guzka z biegiem czasu,
  •  zaczerwienienie skóry i obrzęk powieki w okolicy guzka,
  •  przesuwanie się skóry nad guzkiem,
  •  podrażnienie oka.

Leczenie gradówki

W sporadycznych przypadkach gradówka ulega samowyleczeniu. Guzek zostaje wówczas wchłonięty lub ulega samoistnemu przebiciu. Najczęściej jednak gradówkę należy leczyć.

W pierwszej kolejności można się odwołać do domowych sposobów. Podobnie jak przy leczeniu jęczmienia, gradówkę zwalczamy, redukując stan zapalny gruczołu tarczkowego. W tym celu kilka razy dziennie stosujemy dwudziestominutowe ciepłe, suche okłady. Służy do tego np. szklana butelka wypełniona gorącą wodą. Mokre kompresy o właściwościach ściągających, dezynfekujących chorobowo zmienioną powiekę, do przygotowania których nadaje się zielona herbata, rumianek, ziele świetlika czy zielona pietruszka, stosowane są jako profilaktyka, natomiast nie jako leczenie miejscowe powstałej gradówki. Inną zalecaną metodą terapii są delikatne masaże, które zmniejszają obrzęk powieki i ułatwiają odprowadzenie zalegającej masy ropno-krwistej.

Leczenie domowe gradówki nie powinno trwać dłużej niż dwa tygodnie. Jeśli objawy chorobowe utrzymują się po tym okresie, należy skonsultować się z lekarzem. Natychmiastowy kontakt ze specjalistą zalecany jest zwłaszcza wtedy, gdy gradówce zaczyna towarzyszyć ból oka lub gdy chory odczuwa pogorszenie ostrości widzenia

Leczenie farmakologiczne polega na wcieraniu w chorobowo zmienione miejsce na powiece maści z antybiotykiem i steroidami. Dodatkowo można stosować zalecone przez okulistę krople do oczu i leki doustne. Taka terapia zazwyczaj jest w pełni skuteczna. Jeśli jednak nie zakończy się sukcesem, gradówkę trzeba usunąć operacyjnie.

Zabieg usunięcia gradówki wykonywany jest ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym. Jeśli guzek jest niewielkich rozmiarów, często wystarcza jego nacięcie i usunięcie galaretowatej masy, która go wypełnia. W przypadku większych zmian otwiera się skórę po wewnętrznej stronie powieki i łyżeczkuje gradówkę wraz z włóknistą torebką, która ją otacza. W ten sposób uniemożliwia się nawrót choroby. Po zabiegu aplikuje się antybiotyk w postaci maści (należy go następnie stosować przez kilka dni) i na kilka godzin sporządza opatrunek, który zasłania gałkę oczną.

Zapobieganie powstawaniu gradówek

Gradówka jest schorzeniem, które ma tendencję do nawracania. Dlatego istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny brzegów powiek. Najprostszy sposób to regularne ich przemywanie czystym wacikiem zwilżonym ciepłą wodą. 

Można też stosować dostępne w aptekach płyny lub nasączone nimi jednorazowe chusteczki. Osoby ze skłonnością do gradówek powinny regularnie sporządzać ciepłe okłady, które pomagają upłynnić zalegające w brzegach powiek wydzieliny. Innym na to sposobem jest delikatny masaż okolic podatnych na schorzenia. Wszystkie te zabiegi znacząco zmniejszają ryzyko zatkania ujścia gruczołu Meiboma.

By uniknąć powstania gradówki, oprócz wyżej opisanej profilaktyki warto zachowywać zdrowy rozsądek - unikać nadmiaru kosmetyków, codziennie zmywać makijaż, z umiarem nosić soczewki kontaktowe, regularnie dbać o higienę twarzy.

Data aktualizacji: 09.02.2019,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 09.02.2019r.

Dziękujemy,

Roza 16.01.2019r.

W artykule jest powazny blad. Gradowke nie ogrzewamy mokrymi okladami tylko suchymi

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej
Czym jest zaćma jądrowa oka? Przyczyny, objawy i operacja

Zaćma jądrowa oka to wrodzona lub nabyta choroba oczu, w przebiegu której dochodzi do zmętnienia soczewki w jej środkowej części. Skutkiem tego jest rozpraszanie światła, przez co nie dociera ono do siatkówki. U chorych na zaćmę jądrową pogarsza się widzenie w dal. Sposobem leczenia schorzenia jest zabieg chirurgiczny.

Czytaj więcej
Główne objawy złośliwych nowotworów gałki ocznej u dzieci i dorosłych

Objawy najczęstszego nowotworu złośliwego oka u dzieci, czyli siatkówczaka, to leukokoria i zez. Leukokoria oznacza biały odblask źrenicy pojawiający się po oświetleniu gałki ocznej. Natomiast zez to nieprawidłowe ustawienie jednej gałki ocznej w stosunku do drugiej. Objawy te pojawiają się najczęściej u małych dzieci, co pomaga wcześnie zdiagnozować chorobę.

Czytaj więcej
Badanie w kierunku jaskry – diagnostyka choroby

Badanie w kierunku jaskry wykonuje się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Diagnostyka jaskry zależy od wieku pacjenta, natomiast zawsze uzupełnia podstawowe badania okulistyczne.

Czytaj więcej
Jaskra u dzieci (wrodzona) – mechanizm, objawy i leczenie

Jaskra dziecięca nazywana jest też wrodzoną, ponieważ jej główną przyczyną są zaburzenia rozwojowe oka, a dokładniej tzw. kąta przesączania. Choroba powoduje zanik włókien nerwu wzrokowego, a nieleczona może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.

Czytaj więcej