Czy wrócą porody rodzinne? Premier: „Nie prowokujmy losu. Trzymajmy się zasad, które sugerują wirusolodzy”

ideabug/getty images

Jedna nieświadoma osoba może doprowadzić do wielkiej liczby zakażeń – tłumaczył wczoraj premier Mateusz Morawiecki podczas wczorajszej transmisji live na Facebooku.

Czy wrócą porody rodzinne?

W ramach cyklicznej sesji "Q & A" premier Mateusz Morawiecki odpowiada na pytania internautów. Wczoraj (21 kwietnia) jedno z pytań dotyczyło ewentualnego przywrócenia porodów rodzinnych. Ich zdaniem poród bez wsparcia osoby bliskiej może skutkować większym odsetkiem przypadków depresji poporodowej wśród rodzących kobiet. Internauci swoje pytania argumentowali rekomendacjami WHO i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jak tłumaczy premier, porody rodzinne zostały zawieszone zgodnie z zaleceniami ekspertów, wirusologów i epidemiologów.

Wyobraźmy sobie, że tata, który chciałby być przy porodzie jest nieświadomym nosicielem koronawirusa i w nieświadomy sposób zakazi personel medyczny. W całym szpitalu może dojść do tragedii, ponieważ mogą w ten sposób zostać zakażone inne mamy, które rodzą dzieci

- mówił Mateusz Morawiecki i dodał, by nie „prowokować losu”.

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

Porody rodzinne wstrzymane

Przypomnijmy, że przez rozprzestrzeniającą się pandemię koronawirusa, porody rodzinne zostały bezwzględnie wstrzymane do odwołania.

Partner pacjentki nie może być nawet wpuszczony do samego szpitala. Przyszły tata musi pożegnać się z partnerką przed drzwiami kliniki. Tam rodzącą przejmuje położna.

Jeszcze przed wejściem do szpitala ciężarnej mierzy się temperaturę oraz przeprowadza szczegółowy wywiad.  Nacisk kładzie się na kwestie  związane z podejrzeniem infekcji wirusowej bądź kontaktu z osobą zakażoną czy przebywającą na kwarantannie. Jeżeli pacjentka przejdzie tę kontrolę pomyślnie, jest przyjmowana do szpitala.

Cała rodzina spotka się dopiero po kilku dniach, kiedy mama z nowo narodzonym dzieckiem będzie opuszczała szpital.

Zobacz film: Kasia i Michał mieli zaplanowany poród rodzinny. Musieli jednak zaakceptować obecną sytuację. Zobaczcie, jak sobie z nią poradzili.

źródło:Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 23.04.2020,
Opublikowano: 22.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
O czym świadczą wymioty przed porodem i jak sobie z nimi radzić?

Wymioty przed porodem są uznawane za jeden z pierwszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Za dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiadają hormony. Przed porodem ponadto organizm ciężarnej ma naturalną zdolność do oczyszczania się. U części kobiet obserwuje się także wymioty podczas porodu.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
Zrosty po cesarskim cięciu – objawy i leczenie. Jak dbać o ranę po CC?

Zrosty po cesarskim cięciu są częstym powikłaniem. Szacuje się, że ryzyko ich powstania dotyczy nawet połowy kobiet, zwłaszcza gdy jest to ich kolejny poród przy pomocy tej metody lub przebyły wcześniej inne operacje ginekologiczne. Aby zapobiec zrostom, rana po CC powinna być odpowiednio pielęgnowana.

Czytaj więcej
Czym jest próżniociąg położniczy? Wskazania do założenia, skutki uboczne i powikłania

Próżniociąg położniczy należy do narzędzi używanych w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegowego porodu, wspomagającego siły natury. Sięga się po niego, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka albo matki.

Czytaj więcej
Położenie miednicowe płodu – czy możliwy jest poród siłami natury?

Położenie miednicowe płodu zdecydowanie częściej zdarza się w przypadku porodów przedwczesnych i stanowi poważne ryzyko dla płodu. Położenie miednicowe płodu w 22. tygodniu nie powinno być powodem do zmartwień, jednak już w 31. tygodniu może wzbudzać niepokój.

Czytaj więcej
Poród w wodzie – czy rodzenie w wodzie powoduje, że poród mniej boli?

Poród w wodzie jest możliwy w coraz większej liczbie ośrodków. Również coraz więcej położnych ma kompetencje do jego przeprowadzania. Zdecydowawszy się na rodzenie w wodzie, nie trzeba spędzić w niej całego porodu. Niektóre kobiety używają imersji wodnej np. tylko na jednym etapie.

Czytaj więcej
Powikłania po cięciu cesarskim u matki i noworodka – jakie jest ryzyko komplikacji?

Powikłania po cesarce dotyczą zarówno matki, jak i noworodka. Ryzyko ich wystąpienia zależy od wielu czynników, takich jak wiek matki czy liczba przebytych przez nią cięć cesarskich.

Czytaj więcej
Obniżenie ścian pochwy po naturalnym porodzie. Jak je rozpoznać?

Od lat podkreśla się, że znacznie lepiej dla matki i dziecka jest rodzić siłami natury. Jest to bez wątpienia prawdą, jednak rośnie wówczas ryzyko obniżania się lub wypadania ścian pochwy. Schorzenie występuje dość często i zaliczane jest do zaburzeń żeńskich narządów płciowych.

Czytaj więcej