"Leżenie w leżaczku przynosi negatywne skutki". Fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego ten gadżet nie jest zdrowy dla dzieci

Getty Images

Dla naszych pociech bylibyśmy w stanie kupić wszystko. Okazuje się jednak, że nie wszystko korzystnie działa na ich zdrowie. A przykładem mogą być leżaki - bujaki. Dlaczego ich wybór to nie najlepszy pomysł? Zapytaliśmy fizjoterapeutkę dziecięcą, Ritę Calderaro - Poczmańską.

Żadną tajemnicą nie jest fakt, że w sklepowych alejkach z akcesoriami dla dzieci półki uginają się od nadmiaru. Producenci różnego rodzaju gadżetów prześcigają się w pomysłach i starają się dostarczać rodzicom mnóstwo rozwiązań – w teorii działających korzystnie i dla najmłodszych i dla dorosłych. Jednym z takich przykładów boże być bujany leżak, do którego chętnie kładziemy maluchy, a w tym samym czasie (mając wolne ręce) zajmujemy się dodatkowymi rzeczami. Nic więc dziwnego, że opcja ta szybko zyskała serca matek i ojców i dziś większość z nich, a raczej ich małych pociech, jest szczęśliwymi posiadaczami tego typu krzesełka. Zastanawiałeś się jednak kiedykolwiek, czy jest to dobra propozycja dla dzieci? Nas ten temat nurtował, więc postanowiliśmy zapytać o zdanie dziecięcą fizjoterapeutkę.

Przeczytaj też: "Podeszwa powinna przejść trzy testy". Fizjoterapeutka zdradza, czym warto się kierować, wybierając buty dla dziecka

Czy bujane leżaki są bezpieczne dla dzieci?

Gdy sadzamy nasze maluszki do takich leżaczków, nasze pociechy muszą walczyć z siłą grawitacji. Tułów jest ułożony pod dość dużym skosem. Dziecko wtedy zsuwa się na bok, a ciężka główka opada. Występuje ryzyko skrzywienia kręgosłupa. Oprócz tego jest zaburzone harmonijne zgięcie bioder i stawów kolanowych. Jest uniemożliwione swobodne zginanie. Ciężar ciała przemieszcza się na odcinek lędźwiowy, co powoduje dość duże obciążenia na tym odcinku. Leżaczki zaburzają też harmonijną grę mięśniową mięśni szyi, tułowia, bioder i nóg oraz naturalne przemieszczanie ciężaru ciała – tłumaczy Rita Calderaro – Poczmańska.

Warto wiedzieć, że wkładając dziecko do takiego bujaka uniemożliwiamy mu nawet podejmowane prób rozwojowych. Taki maluch nie ma szans przerzucić się na boczki.

Przeczytaj też: "Najgorszym błędem, jaki możemy popełnić, to chodzenie z dzieckiem za rękę" - z fizjoterapeutką rozmawiamy o zdrowiu fizycznym maluchów

W takim leżaczku nie ćwiczy podporów w leżeniu na brzuszku. Są one potem istotnym elementem do dalszego kontynuowania rozwoju dużej motoryki. Z podporu niskiego, następnie przechodzi maluszek w podpór wysoki. Zaczyna pełzać do tyłu, po okręgu, do przodu, potem wchodzi w czworaki i się pionizuje. Takie umiejętności osiągnie wyłącznie leżąc na brzuszku i trenując. Leżenie w leżaczku absolutnie nic maluszkowi nie daje – żadnych pozytywów. Wręcz przynosi negatywne skutki – wyjaśnia nasza ekspertka.

Warto również wiedzieć, że niekorzystnych efektów leżenia w bujaku nie zauważymy od razu. One mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach, a czasem nawet i latach. Gdy po dłuższym czasie pojawia się problemy, zazwyczaj trudno jest wtedy skojarzyć je z leżaczkiem. Czy więc należy odstawić w kąt tego typu leżaki? Niekoniecznie, choć trzeba pamiętać, by ich nie nadużywać.

Przeczytaj też: "Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz ten materiał wideo!

Źródło: Zdrowie

Kim jest Rita Calderaro-Poczmańska?

Nasza ekspertka od ponad 10 lat zajmuje się rehabilitacją dziecięcą. Rita jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu rehabilitacji dzieci i niemowląt w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Poznaniu. Jest również certyfikowanym terapeutą i diagnostą integracji sensorycznej (SI). Chętnie bierze udział w akcjach edukacyjnych jako ekspert.

Data aktualizacji: 05.06.2020,
Opublikowano: 05.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej