Czy lekarze znajdą sposób na chorobę Alzheimera?

Zobacz film: Czy chorobę Alzheimera będzie można wyleczyć? Źródło: Raport Life

Szacuje się, że z chorobą Alzheimera zmaga się blisko 30 milionów ludzi na całym świecie. Badacze z Australii prowadzą badania nad metodą, która może zrewolucjonizować walkę z tym schorzeniem.

Alzheimer zaliczany jest do schorzeń neurodegeneracyjnych. Do jego najbardziej charakterystycznych objawów należą problemy z pamięcią, zaburzenia mowy oraz problemy doborem słów. Zdaniem specjalistów za rozwój choroby odpowiada toksyczne białko, które uszkadza neurony w ludzkim mózgu.

Specjaliści z Australii opracowali metodę, która pozwala usunąć z mózgu złogi niebezpiecznego białka. Jak? Mózg zostaje poddany działaniu fal ultradzwiękowych o wysokiej częstotliwości, które mają za zadanie rozszczelnić naczynia krwionośne w mózgu. Rozszczelnienie jest bardzo małe i mózg pozostaje bezpieczny, ale dzięki rozluźnieniu tej bariery do mózgu mogą dostać się komórki, które mogą oczyścić mózg ze złogów białka odpowiedzialnego za niszczenie neuronów, a w konsekwencji rozwój choroby Alzheimera. 

Pierwsze badania przeprowadzone na myszach zakończyły się sukcesem. Teraz badacze przygotowują się do testów na owcach.

Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

Mimo ogromnego postępu medycyny badacze po dziś dzień nie potrafią określić co sprawia, że w mózgu gromadzi się groźne białko i prowadzi do rozwoju choroby Alzheimera. Najnowsze badania sugerują, że schorzenie może mieć podłoże bakteryjne. Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w czasie badań odkryli, że w mózgach osób, które zmarły na Alzheimera znajdowała się ta sama bakteria, która wywołuje paradontozę.

Czy to ona ostatecznie odpowiada za rozwój choroby Alzheimera? Na to pytanie lekarze nie potrafią udzielić odpowiedzi.

Data aktualizacji: 17.01.2020,
Opublikowano: 17.01.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej