Czy fragment biodra może zastąpić żuchwę?

Zobacz film: Czy fragment biodra może zastąpić żuchwę? Źródło: Raport Life

Nowotwór żuchwy jest stosunkowo łagodny. Niestety czasem zdarza się, że zmiana przybiera charakter złośliwy, co prowadzi do poważnego uszkodzenia kości. Tak stało się w przypadku pana Radka. Lekarze, aby przywrócić mu zdolność gryzienia i żucia wykonali u niego nietypowy zabieg.

U pacjentów ze złośliwą postacią tego nowotworu może dojść do patologicznego złamania kości. Radykalnym leczeniem tego rodzaju schorzeń jest usunięcie kości w granicach zdrowych tkanek i zastąpienie jej nową. W przypadku pana Radka lekarze zdecydowali się pobrać fragment kości i zastąpić nim fragment zniszczony przez chorobę. 

Lekarze, aby dokładnie zaplanować, które fragmenty kości biodra mają być wykorzystane - w celu dokładnego odtworzenia żuchwy - lekarze skorzystali z komputerowo zaprojektowanego modelu kości biodrowej. Stworzenie takiego modelu pozwala lekarzom lepiej przygotować się do operacji, a przede wszystkim skrócić jej czas.

Zobacz także: Ból szczęki w okolicy ucha i stawu żuchwowego – najczęstsze przyczyny dolegliwości

Jak wyglądała operacja?

W pierwszej kolejności lekarze usunęli zniszczoną przez chorobę kość żuchwy. W tym samym czasie drugi zespół lekarzy pobierał fragment kości biodrowej, z której uformował nową żuchwę. W jego stworzeniu pomógł stworzony wcześniej model 3D układu kostnego. Na koniec lekarze umieścili w szczęce pacjenta specjalną - wykonaną z tytanu - protezę stawu żuchwowo-skroniowego.

Mimo że operacja zakończyła się sukcesem to pan Radek musi przejść rehabilitację, a także cały proces odbudowy utraconych zębów. Jak pan Radek czuł się po operacji? Dowiecie się tego z powyższego filmu!

Program Raport Life można oglądać na antenie stacji Discovery Life!

Data aktualizacji: 17.01.2020,
Opublikowano: 17.01.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej