Nowotwór żuchwy jest stosunkowo łagodny. Niestety czasem zdarza się, że zmiana przybiera charakter złośliwy, co prowadzi do poważnego uszkodzenia kości. Tak stało się w przypadku pana Radka. Lekarze, aby przywrócić mu zdolność gryzienia i żucia wykonali u niego nietypowy zabieg.
U pacjentów ze złośliwą postacią tego nowotworu może dojść do patologicznego złamania kości. Radykalnym leczeniem tego rodzaju schorzeń jest usunięcie kości w granicach zdrowych tkanek i zastąpienie jej nową. W przypadku pana Radka lekarze zdecydowali się pobrać fragment kości i zastąpić nim fragment zniszczony przez chorobę.
Lekarze, aby dokładnie zaplanować, które fragmenty kości biodra mają być wykorzystane - w celu dokładnego odtworzenia żuchwy - lekarze skorzystali z komputerowo zaprojektowanego modelu kości biodrowej. Stworzenie takiego modelu pozwala lekarzom lepiej przygotować się do operacji, a przede wszystkim skrócić jej czas.
Zobacz także: Ból szczęki w okolicy ucha i stawu żuchwowego – najczęstsze przyczyny dolegliwości
Jak wyglądała operacja?
W pierwszej kolejności lekarze usunęli zniszczoną przez chorobę kość żuchwy. W tym samym czasie drugi zespół lekarzy pobierał fragment kości biodrowej, z której uformował nową żuchwę. W jego stworzeniu pomógł stworzony wcześniej model 3D układu kostnego. Na koniec lekarze umieścili w szczęce pacjenta specjalną - wykonaną z tytanu - protezę stawu żuchwowo-skroniowego.
Mimo że operacja zakończyła się sukcesem to pan Radek musi przejść rehabilitację, a także cały proces odbudowy utraconych zębów. Jak pan Radek czuł się po operacji? Dowiecie się tego z powyższego filmu!
Program Raport Life można oglądać na antenie stacji Discovery Life!