Czy bliźnięta jednojajowe mogą być różnej płci? Ważne informacje i ciekawostki

Fot: JenkoAtaman / stock.adobe.com

Bliźnięta jednojajowe często wprawiają ludzi w konsternację, ponieważ są trudne do odróżnienia. Nic dziwnego – są one naturalnymi klonami. Rozwinęły się z tej samej komórki jajowej, które podzieliła się na dwie części.

Bywa, że rodzice zastanawiają się, czy bliźnięta jednojajowe mogą być różnej płci. Nie jest to możliwe, ze względu na to, że mają one taki sam genotyp. Różnej płci mogą być bliźnięta dwujajowe.

Jak powstają bliźnięta jednojajowe? Czy zawsze są jednakowej płci?

Bliźnięta jednojajowe, czyli monozygotyczne, powstają, gdy dojdzie do podziału zarodka na bardzo wczesnym etapie. To sprawia, że ich rozwój zdeterminowany jest przez identyczne geny. Bliźnięta jednojajowe zawsze są tej samej płci.

Czy bliźnięta jednojajowe muszą być do siebie podobne?

Choć bliźnięta jednojajowe mają identyczne geny odpowiadające za ich rozwój, czasem jednak mogą się bardzo od siebie różnić. Warto pamiętać, że na rozwój dziecka wpływa o wiele więcej czynników niż same geny. Wspólny rozwój w łonie matki oraz podobne wychowanie na wczesnym etapie życia zazwyczaj potęgują podobieństwo – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Jednak w trakcie rozwoju dziecka dochodzi do wielu sytuacji, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na jego wygląd czy charakter. Już w trakcie życia płodowego ułożenie bliźniaków może wpłynąć na to, że jedno z nich będzie silniejsze i większe od drugiego, lub że częściej będzie doświadczało dotyku matki. Trudno przewidzieć, jak takie sytuacje predestynują do dalszego rozwoju.

Badania nad rozdzielonymi bliźniętami prowadzone podczas II wojny światowej doprowadziły naukowców do wniosku, że geny odpowiadają w około 50% za to, jaki jest człowiek. Środowisko ma w równym stopniu wpływ na jego ostateczny wygląd i charakter. Biorąc pod uwagę udział doświadczeń w okresie prenatalnym i doniesienia z zakresu epigenetyki, obecnie przypuszcza się, że rola genów może być jeszcze mniejsza.

Bliźnięta jednojajowe różnią się od siebie tym bardziej, im bardziej odmienny styl życia prowadzą. Dieta, ilość czasu spędzanego na świeżym powietrzu, stosowanie używek, szkoła, przyjaciele i hobby – to wszystko ma wpływ na to kim się stają i jak wyglądają.

Bliźnięta jednojajowe, dwujajowe i dwojaczki

Podczas gdy bliźnięta jednojajowe powstają z podziału pojedynczego zarodka, to dwujajowe z dwóch zarodków. Dochodzi do tego, jeżeli podczas owulacji zostaną uwolnione dwie komórki jajowe i zostają one zapłodnione przez dwa plemniki. Bliźnięta dwujajowe są do siebie genetycznie podobne w takim samym stopniu, jak zwykłe rodzeństwo, jednak należy pamiętać, że rozwijają się w bardziej zbliżonych warunkach, niż gdyby dzieliło je parę lat życia. Określenia dwojaczki używa się w odniesieniu do bliźniąt dwujajowych, jest ono jednak niepoprawne.

Zobacz także: Objawy i przyczyny ciąży bliźniaczej. Jakie jest prawdopodobieństwo, że urodzą się bliźniaki?

Bliźniacza więź – prawda czy mit?

Istnieje wiele historii o tajemniczej, szczególnej więzi pomiędzy bliźniętami jednojajowymi. Skupiają się one głównie na osobach, które rozdzielone w dzieciństwie spotykały się po latach i odkryły wielkie podobieństwo w stylu życia. Osoby takie często mówią o uczuciu pustki czy przeczuciu, że mają rodzeństwo, które towarzyszyło im przez całe życie. Krążą też opowieści o tym, że rodzeństwo jednojajowe umiera razem.

Na wszystkie te teorie należy patrzeć z przymrużeniem oka. Więź bliźniąt jednojajowych na ogół rzeczywiście jest bardzo silna i niezwykła, nie ma to jednak żadnego związku ze zjawiskami paranormalnymi – osoby o identycznym DNA, doświadczeniach prenatalnych, a często też wychowane w podobny sposób siłą rzeczy muszą być sobie bliskie. Rodzinne spotkania po latach wywołują wiele wzruszeń także u osób o dalszym stopniu pokrewieństwa – rodzeństwo przyrodnie czy kuzyni także potrafią odczuwać niezwykłą więź.

Bliźnięta jednojajowe – ciekawostki

Niesamowitą historią o rozdzielonych bliźniętach jednojajowych jest opowieść o losach chłopców z Ohio, którzy zostali nazwani tak samo przez adopcyjnych rodziców. Ich droga rozwoju była bardzo podobna, w końcu obydwoje ożenili się z kobietami o imieniu Linda i mieli syna, którego nazwali James Allan. Po rozwodzie obydwaj wzięli drugi ślub z kobietami o imieniu Betty. Nawet ich psy nazywają się tak samo.

Bliźniacze siostry Ashley i Andrea urodziły się tego samego dnia. Obie były w bliźniaczej ciąży jednojajowej z chłopcami.

Zdarzają się przypadki, że para bliźniaczek jednojajowych poślubia parę bliźniąt. Dzieci z takiego małżeństwa, choć są kuzynami, genetycznie są rodzeństwem.

Najsłynniejszą na scenie politycznej parą bliźniąt jednojajowych byli bracia Kaczyńscy – Lech i Jarosław, którzy równocześnie sprawowali rządy w Polsce. W trakcie kiedy Lech był prezydentem, Jarosław został premierem.

Mimo, że bliźnięta jednojajowe są klonami, to nie mają identycznych odcisków palców.

Zobacz także: Od którego tygodnia widać ciążę na USG? Ile razy i jak często należy robić USG w ciąży?

Najbardziej znanymi bliźniętami występującymi w filmach są Kate i Mary Olsen, a w Polsce – Rafał i Marcin Mroczek.

Zobacz film: Jak wybrać szpital do porodu? Źródło: O Matko

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej