Co zrobić, żeby szybko zajść w ciążę? Porady i stosowane metody

Fot: Danilo Rizzuti / stock.adobe.com

Szybkie zajście w ciążę jest pragnieniem wielu kobiet. Nieregularne tempo życia, stres, przemęczenie i niezdrowe nawyki to utrudniają. Istnieją jednak porady, które podpowiadają, co zrobić, żeby szybko zajść w ciążę.

Nie wszystkie porady i sposoby na szybkie zajście w ciążę są udowodnione i mądre, więc warto mieć do nich zdrowy dystans. Są jednak czynniki, które sprzyjają szybkiemu zapłodnieniu.

Jak szybko zajść w ciążę – porady ogólne

Przede wszystkim aby szybko doszło do zapłodnienia, organizmy przyszłych rodziców powinny być dobrze przygotowane – zadbane i dobrze odżywione. Przygotowując się do zajścia w ciążę, warto więc wdrożyć prawidłową dietę, uprawiać aktywność fizyczną oraz zrezygnować z używek. Przygotowując się do zajścia w ciążę nie wolno zapomnieć o regularnym przyjmowaniu kwasu foliowego, który zmniejsza ryzyko wystąpienia wad płodowych u rozwijającego się dziecka.

Istotne jest też prawidłowe działanie układu hormonalnego. Kobiety z nieregularnymi miesiączkami powinny skonsultować się z lekarzem w celu zdiagnozowania zaburzeń hormonalnych i podjęcia ewentualnego leczenia.

Kontrolowanie dni płodnych pomoże jak najszybciej zajść w ciążę

Do zapłodnienia może dojść jedynie wtedy, kiedy stosunek zakończony wytryskiem odbył się w dni płodne, czyli od 4 do 5 dni przed owulacją. U kobiet miesiączkujących regularnie, czyli co 28 dni, do jajeczkowania dochodzi w połowie cyklu. Przy wydłużonych cyklach przyjmuje się, że owulacja występuje 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Kiedy mają miejsce dni płodne można również obliczyć, korzystając z popularnych kalkulatorów czy kalendarzy dostępnych on-line lub w formie aplikacji na smartfony. Sprawdza się to tylko wtedy, jeśli miesiączka występuje regularnie.

Wiele kobiet, szczególnie tych bardziej świadomych swojego ciała, jest w stanie rozpoznać dni płodne ze względu na objawy, które odczuwa. Niektóre doświadczają małego plamienia lub bólu brzucha podczas owulacji, częsta jest także nadwrażliwość sutków oraz zwiększone libido. Objawami jajeczkowania, które występują u wszystkich kobiet, jest podwyższona temperatura oraz zmiana konsystencji i wyglądu śluzu, który staje się rzadszy, ciągnący i przezroczysty. Metoda ta jednak jest dość skomplikowana i na ogół wymaga około roku obserwacji, zanim kobieta jest w stanie samodzielnie z dużą pewnością określić wystąpienie dni płodnych.

Najskuteczniejszym sposobem jest wykorzystanie dostępnych w aptece testów owulacyjnych. Wykrywają one stężenie hormonu luteotropowego, który pojawia się w moczu podczas jajeczkowania.

Metody, dzięki którym można szybko zajść ciążę

Wiele osób zaleca przyjmowanie różnych, często dziwacznych pozycji (świecy lub leżenia z nogami do góry) po stosunku. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, że mogą one zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Nie istnieją również dane, które potwierdzają większą skuteczność niektórych pozycji seksualnych. Powszechna jest opinia, że pozycje umożliwiające głęboką penetracją, sprzyjają szybkiemu zajściu w ciążę. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je wypróbować podczas starań o dziecko.

Tak naprawdę jedyną sprawdzoną i pewną metodą zachodzenia w ciążę jest częste współżycie, choćby ze względu na większą szansę trafienia w dni płodne. Dodatkowo zwiększa ono jakość plemników u mężczyzn, reguluje gospodarkę hormonalną kobiety oraz redukuje stres, który jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów z poczęciem dziecka.

Jak szybko można zajść w drugą ciążę?

W drugą ciążę czasami można zajść już 3 miesiące po porodzie, choć są to rzadkie przypadki. Ginekolog podczas rutynowej kontroli po 6 tygodniach od porodu może w przybliżeniu ocenić, czy w najbliższym czasie dojdzie do owulacji. Czynnikiem uznawanym za hamujący owulację, jest karmienie piersią, musi ono jednak przebiegać w sposób niezaburzony, z częstotliwością nie mniejszą niż co 3 godziny, przez co najmniej 30 minut. Warto jednak pamiętać, że nie jest to pewna metoda antykoncepcji i już pierwsza przespana noc dziecka może sprawić, że dojdzie do jajeczkowania. Sygnałem, że organizm kobiety jest gotowy do zapłodnienia, jest pierwsza miesiączka po porodzie. Występuje ona jednak już po pierwszej owulacji, podczas której mogło dojść do zapłodnienia.

Osoby, które starają się szybko zajść w drugą ciąże, powinny zdawać sobie sprawę, że decydują się na duże obciążenie. Organizm kobiety może nie być jeszcze w pełni zregenerowany, a sama ciąża może zaburzać proces karmienia pierwszego dziecka (często dzieciom nie smakuje wówczas pokarm), które według obecnych zaleceń WHO powinno trwać minimum 6 miesięcy aż do 2 lat lub dłużej. Szybkie zajście w drugą ciążę może być też trudne dla pierwszego dziecka i wpływać na jakość stworzonej z nim więzi.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej