Co wpływa na tempo rozwoju niemowląt? Posłuchaj fizjoterapeuty

Getty Images

Co wpływa na rozwój niemowlęcia? Kiedy brak pewnych zachowań powinien nas martwić? Odpowiedzi między innymi na te pytania udzieliła fizjoterapeutka - Rita Calderaro - Poczmańska.

Kiedy obserwujemy rozwój naszych dzieci, bardzo często porównujemy ich postępy do zachowania rówieśników. Warto jednak wiedzieć, że każdy maluch daną umiejętność może posiąść w różnym czasie. Co wpływa więc na rozwój niemowlaka i kiedy brak pewnych czynności powinien nas martwić?

Przeczytaj też: Jak rozpoznać zaburzenie napięcia mięśniowego u niemowląt? Sprawdź, co mówi ekspert!

Każdy maluszek rozwija się w swoim własnym tempie, dlatego nie porównujemy do siebie dzieci, ale jednocześnie musimy być świadomi – przynajmniej mniej więcej – w jakim czasie pojawia się dana umiejętność. Do każdej umiejętności mamy ramy czasowe. Im łatwiejsza umiejętność, tym ramy są węższe. Czym trudniejsza umiejętność, ramy nam się wyciągają. Na przykład na przekręcanie się z pleców na brzuszek maluszek ma 2 miesiące (między 3. a 4. miesiącem). Gdy mowa o chodzeniu, czyli jednej z najtrudniejszych umiejętności, jakie może pojąć w pierwszym roku życiu, to na tę umiejętność ma aż pół roku (powinien się nauczyć chodzić między 12. a 18. rokiem życia) – tłumaczy Rita Calderaro – Poczmańska.

Jak tłumaczy nasza ekspertka dla fizjoterapeuty istotne jest, by dziecko z posiadaniem danych umiejętności „zmieściło” się w wyznaczonych ramach z wykonaniem na przykład pierwszego kroku. Dopiero w momencie, gdy pociecha nie nauczy się danych ruchów w ustalonych ramach, może zapalić się rodzicom czerwona lampka i wówczas czym prędzej należy udać się do specjalisty.

Przeczytaj też: "Najgorszym błędem, jaki możemy popełnić, to chodzenie z dzieckiem za rękę" - z fizjoterapeutką rozmawiamy o zdrowiu fizycznym maluchów

Co wpływa na rozwój niemowlaka?

  • Temperament
  • Masa i długość ciała
  • Warunki domowe (np. śliska powierzchnia ułatwia pełzanie, ale utrudnia raczkowanie, a niskie meble ułatwiają maluszkowi wstawanie
  • Otoczenie malucha (jeśli dziecko jest zbyt często noszone na rękach czy przebywa za długo na leżaczkach – bujaczkach nie ma zbyt wielu możliwości do próbowania i poznawania możliwości swojego ciała)
  • Leżenie na brzuszku (na początku dzieci nie lubią tej pozycji, ponieważ jest bardzo wysiłkowa; warto wiedzieć, że z leżenia na brzuchu wychodzi cała późniejsza motoryka)

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj całego materiału!

Źródło: Zdrowie

Kim jest Rita Calderaro-Poczmańska?

Nasza ekspertka od ponad 10 lat zajmuje się rehabilitacją dziecięcą. Rita jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu rehabilitacji dzieci i niemowląt w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Poznaniu. Jest również certyfikowanym terapeutą i diagnostą integracji sensorycznej (SI). Chętnie bierze udział w akcjach edukacyjnych jako ekspert.

Data aktualizacji: 22.07.2020,
Opublikowano: 21.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej