Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Michael Heffernan/getty images

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Luźne związki to relacja między partnerami z jasno ustalonymi granicami odnoszącymi się zwłaszcza do możliwości nawiązywania intymnych kontaktów z innymi ludźmi. To układ, w którym partnerzy nie mają wobec siebie pretensji za „skoki w bok”. Można się w nim doszukać zarówno pewnych zalet, jak i wad. Luźny związek pozbawiony jest stabilizacji czy poczucia bezpieczeństwa, ale charakteryzuje go swoboda działania i brak ograniczeń.

Czym są luźne związki?

Luźny związek to określenie rodzaju relacji bez zobowiązań (z ang. casual relationship), w którym posiada się pełną autonomię przy jednoczesnym pozostawaniu w stałym kontakcie z drugą osobą. Głównym elementem, na którym opierają się luźne związki, są kontakty intymne. Jednak tworzący je ludzie ustalają formę i częstotliwość spotkań, określają oczekiwania względem drugiej strony i niemożliwe do przekroczenia granice. Układ ten dla tradycjonalistów stanowi całkowitą przeciwność klasycznie pojmowanego, opierającego się na zakochaniu związku. Stanowi jego swoistą „hybrydę” – występują w nim elementy typowe dla przyjaźni i fizyczne aspekty romansu przy jednoczesnym braku romantycznej relacji. Umiejscowić go można między „przygodami na jedną noc” (z ang. one-night-stand) a związkiem miłosnym.

Jacy ludzie decydują się na luźne związki?

Na związki luźne przeważnie decydują się osoby niedojrzałe emocjonalnie, nieufne, mające problem z nawiązaniem więzi, niestałe w uczuciach, niechętne do składania jakichkolwiek deklaracji. Taki układ jest korzystny dla obu stron tylko wówczas, gdy nie łączą ich zobowiązania do tworzenia trwałej relacji, lecz jednocześnie wykazują wobec siebie przyjacielskie nastawienie i wzajemny szacunek. Luźne związki stanowią domenę młodych ludzi, którzy pragną żyć wedle własnych zasad, czuć się swobodnie, uniknąć pretensji czy rozczarowań, jakie pojawić się mogą w przypadku trwałej relacji, nie chcą podporządkowywać się nikomu. Dodatkowo nie mają jeszcze ustalonych życiowych priorytetów i konkretnych planów na przyszłość. Wymienia się też inne powody podjęcia tego typu układu: brak czasu na klasyczny związek, niepewność co do rodzaju uczuć, szybkie tempo życia. Luźny związek stanowić może pokłosie złych doświadczeń – nie chcąc zostać po raz kolejny skrzywdzonym, nie nawiązuje się głębszej relacji.

Jakie są korzyści luźnych związków?

Luźny związek wiąże się z licznymi korzyściami. Oprócz wsparcia emocjonalnego i relacji seksualnych możliwe jest nawiązywanie kontaktów z nowymi partnerami, przeżycie większej rozkoszy niż w dotychczasowych kontaktach intymnych, zwiększenie świadomości własnego ciała.

Tworzący luźny związek ludzie nie muszą iść na kompromis ani zmieniać się dla nikogo. Zapewnioną mają swobodę działania – robienie tego, na co się ma ochotę i z kim się chce. Mają czas na swoje hobby i samorealizację. Nie grozi im rutyna i nuda – życie erotyczne jest barwne, ponieważ mogą eksperymentować w łóżku i zaspokajać potrzeby seksualne nie z jednym partnerem. Kłótnie, o ile się zdarzają, są łatwiejsze do przezwyciężenia. Zakończenie takiej relacji wiąże się z mniejszym ryzykiem ewentualnych komplikacji negatywnie odbijających się na późniejszych stosunkach. To swoista forma asekuracji, uniknięcia trudności, jakie pojawiają się w przypadku zakończenia związków formalnych. Chroni przed roszczeniami partnera. Strony rozchodzą się bez zbędnych formalności. Partnerów nie wiąże odpowiedzialność za kredyty czy długi drugiej strony. Nie mają wspólnoty finansowej – nie planują razem wydatków, są niezależni materialnie.

Jakie są wady luźnych związków?

Mimo płynącej z luźnego związku niezależności, swobody, wolności, fascynacji, niegasnącej namiętności, taki układ nie jest pozbawiony wad. Potencjalnym minusem relacji tego typu jest brak romantycznego zaangażowania i niepewność. Stanowiący go partnerzy nie mają szans, żeby dobrze się poznać i nie wiedzą do końca, z kim są związani. Dodatkowo zniechęca brak perspektyw na wspólną przyszłość oraz presja społeczna. Luźny związek stanowić może obciążenie ze względu na panujące stereotypy. Dlatego też tworzący go ludzie powinni być pozbawieni uprzedzeń oraz odporni na płynącą z otoczenia krytykę. Taki układ uznać można za ucieczkę przed dorosłym życiem i odpowiedzialnością. Wiążą się z nim także pewne wady o formalnym charakterze. Przykładowo urodzenie dziecka, kiedy mężczyzna nie chce potwierdzić ojcostwa, wymaga jego sądowego ustalenia, w placówkach opieki zdrowotnej spotkać się można z odmową uzyskania informacji o stanie zdrowia partnera.

Zobacz film: Miłość Polaków w czasie pandemii

źródło: x-news

Bibliografia:

1. S. J. Weaver, Casual Sex and Women: Measurement and Motivational Issues, [w:] „Journal of Psychology & Human Sexuality”, 2000, 12(3), s. 23–41.

2. P. K. Jonason, Positioning the Booty-Call Relationship on the Spectrum of Relationships: Sexual but More Emotional Than One-Night Stands, [w:] „Journal of Sex Research”, 2011, 48(5), s. 486–495.

3. J. J. Lehmiller, Sex Differences in Approaching Friends with Benefits Relationships, [w:] „Journal of Sex Research”, 2011, 48(2–3), s. 275–284.

Data aktualizacji: 04.12.2020,
Opublikowano: 06.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Panseksualizm - na czym polega? Co to jest?

Panseksualizm to orientacja psychoseksualna. Panseksualista to osoba, która odczuwa pociąg do drugiego człowieka - bez względu na płeć, orientację seksualną oraz tożsamość płciową.

Czytaj więcej
Przemoc domowa w czasach koronawirusa. Sprawdź tajne hasła, które mogą uratować życie

- Sprawcy przemocy czują się teraz najbardziej bezkarni, a ofiara jest odizolowana od pomocy z zewnątrz. Nie poskarży się koleżankom z pracy, bo ich nie widuje - mówi Agata Czaja-Michaud psycholog. Gdzie szukać ratunku? Poznaj tajne hasła i tajemniczy sklep internetowy, przez który ofiary przemocy domowej zamówią wizytę policji.

Czytaj więcej
Spędzisz najbliższe dwa tygodnie tylko z rodziną? Sprawdź, jak sobie poradzić z przymusową kwarantanną

Zamknięte szkoły, teatry, kina i praca w domu. Jak na nowo nauczyć się bliskości i przetrwać z rodziną czas kwarantanny czy izolacji w czasach koronawirusa? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad psychologa, dzięki którym możesz uniknąć kłótni i nieporozumień z najbliższymi osobami! 

Czytaj więcej
Jak oglądanie pornografii wpływa na osobę starszą, a jak na młodą?

Czytaj więcej
Specjalista podpowiada, jak pary - z długim stażem - mogą podkręcić atmosferę w sypialni?

Czytaj więcej
Jak zdradzają Polacy? - raport dotyczący zdrady wśród kobiet i mężczyzn

Zdrada to najczęstsza przyczyna rozstań Polaków. Towarzyszący jej żal, złość i rozczarowanie przekreślają wspólną wizję przyszłość. Jak zdradzają  Polacy? Przeczytaj wyniki najnowszego raportu.

Czytaj więcej
Jesteś po rozstaniu? Poczujesz się lepiej po 3 miesiącach

Rozpad związku to często traumatyczne przeżycie dla obojga partnerów. Często wiąże się z wyraźnymi wahaniami nastroju, utrzymującym się smutkiem, poczuciem żalu, porażki i osamotnienia. Jak przetrwać rozstanie? Przeczytaj rady Marzeny Mawricz, psycholożki. 

Czytaj więcej
Poliandria (wielomęstwo) – na czym polega i gdzie jest praktykowana?

Poliandria, zwana także wielomęstwem, to forma małżeństwa, w którym jedna kobieta ma kilku mężów jednocześnie i dla każdego z nich jest jedyną żoną. Obecnie istnienia takich związków nie dopuszcza prawo w żadnym z krajów, ale w niektórych regionach świata są nieoficjalnie praktykowane.

Czytaj więcej
Na czym polega związek kohabitacyjny? Kohabitacja a konkubinat

Związek kohabitacyjny tłumaczy się jako niezamężne pożycie z osobą przeciwnej płci i wspólne prowadzenie z nią gospodarstwa domowego. To obecnie dość często spotykana forma związku. Nie należy jej mylić z konkubinatem.

Czytaj więcej
Na czym polega małżeńska separacja? Definicja, formalności, skutki

Separacja małżeńska to faktyczny (bez skutków prawnych) lub formalny (orzeczony przez sąd) stan wynikający z zupełnego rozkładu pożycia partnerów. Jest to rozwiązanie odpowiednie dla osób, które nie są przekonane o potrzebie definitywnego zakończenia małżeństwa poprzez rozwód.

Czytaj więcej