Co to jest bikram joga i czym różni się od tej klasycznej?

Zobacz film: Bikram joga - na czym polega i czym się różni od klasycznej jogi? Źródło: Discovery life

Zajęcia jogi większości z nas kojarzą się ze statycznymi ćwiczeniami i medytacją. Tymczasem nie jest to do końca prawda. Joga ma wiele odmian. Może być spokojna, ale i bardzo dynamiczna. W niektórych jej odmianach zajęcia prowadzone w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza dochodzi do 40 stopni Celsjusza!

Bikram joga opiera się na klasycznych pozycjach, które wykonuje się na zajęciach z klasycznej odmiany jogi. Jedyna różnica jest taka, że praktyka odbywa się w pomieszczeniu, gdzie temperatura waha się od 40 stopni Celsjusza, przy 40-50 wilgotności powietrza.

Zobacz także: Joga kundalini – co to jest? Ćwiczenia, zagrożenia i korzyści z uprawiania kundalini jogi

Jak wyglądają zajęcia z bikram jogi?

Zajęcia bikram jogi trwają 90 minut i składają się zazwyczaj z 26 asan oraz dwóch ćwiczeń oddechowych. Poszczególne pozycje utrzymuje się trochę dłużej niż na zajęciach z klasycznej jodze, dodatkowo wykonuje się jej w ściśle ustalonym porządku. 

Dzięki wysokiej temperaturze, która panuje w pomieszczeniu zwiększa się elastyczność, a mięśnie i stawy łatwiej się rozluźniają. Ale na tym nie koniec. Tropikalna temperatura sprawia, że ciało bardzo intensywnie się poci, a tym samym szybciej pozbywa się toksyn.

Zajęcia z bikram jogi polecane są osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jogą. Mogą ją praktykować także kobiety w ciąży, jednak przyszłe mamy mogą zacząć przychodzić na zajęcia dopiero od drugiego trymestru.

Zobacz także: Hatha joga – ćwiczenia w domu. Hatha joga a odchudzanie – jaki ma wpływ?

Bikram joga - jakie daje korzyści?

Podczas 90. minutowej sesji można spalić nawet 1000 kcal. Ale spalone kalorie i utrata kilogramów to niejedyne zalety praktyki. Regularna praktyka wspomaga oczyszczanie organizmu, pomaga się zrelaksować i uwalnia od napięć.

Bikram joga - kto nie powinien jej praktykować?

Mimo że joga sama w sobie to bardzo bezpieczna aktywność, to są sytuacje kiedy praktyka może być niebezpieczna. Z bikram jogi muszą zrezygnować osoby, które mają wady serca, zaburzenia odżywiania lub skórę naczynkową. Przeciwwskazaniem jest także leczenie onkologiczne.

Data aktualizacji: 31.07.2020,
Opublikowano: 31.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej